Že zdaj je jasno, da novi trener vijoličastih Sergej Jakirović ob izteku aktualne dvoletne pogodbe ne bo ujel Darka Milaniča, ki je klub iz Ljudskega vrta odpeljal do šestih naslovov državnega prvaka, štirikrat je osvojil pokal, se dvakrat uvrstil v skupinski del evropske lige, vrhunec pa doživel s prebojem v ligo prvakov. Ne bo se mogel primerjati niti z Bojanom Prašnikarjem, ki je pod Kalvarijo štirikrat postal slovenski prvak, dvakrat osvojil pokal, leta 1999 pa moštvo prvič odpeljal v evropski raj, bi pa nekdanji reprezentant BiH, ki živi na Hrvaškem, po idealnem scenariju z lovorikami v dveh letih lahko ujel Anteja Šimundžo in Matjaža Keka. A navijači bodo zagotovo zadovoljni, če 43-letnik postane vsaj najuspešnejši tuji trener na klopi štajerskega ponosa. Kakšen izziv so mu postavili predhodniki?
Tujca le pogojno
Maribor je prvo lovoriko v samostojni Sloveniji, pokal leta 1992, osvojil pod vodstvom trenerja, ki bi ga pogojno lahko uvrstili v kategorijo tujcev. Marin Bloudek se je nogometno uveljavil v Kaknju in Zenici, a po več kot treh desetletjih življenja ob Dravi je danes 68-letnik zagotovo pravi Mariborčan. Ko je sprejel službo v Mariboru, se ni odpravil na tuje, saj je krmilo prevzel že v nekdanji skupni državi, vijoličaste je vodil v tretjeligaškem tekmovanju, zahodni skupini medrepubliške lige. S tem je Bloudek, ki je moštvo vodil v prvih dveh sezonah samostojne slovenske lige, na klop pa se je vrnil še v sezoni 1994/95, ob Vojislavu Simeunoviću edini trener, ki je Maribor usmerjal v dveh državah.
1 naslov državnega prvaka je Maribor osvojil s tujim trenerjem, 14-krat je slavil z domačim.
2 lovoriki lahko (pogojno) pripišemo tujim strokovnjakom, Marin Bloudek je leta 1992 osvojil pokal, Ante Čačić leta 2013 superpokal.
17. trener Maribora v I. SNL bo postal Sergej Jakirović.
394 dni je trajal najdaljši mandat tujega trenerja na klopi vijoličastih v samostojni državi, Iva Šuška.
Čaga za Bežigradom
Šele leta 2000 je Maribor dobil prvega "pravega" tujega trenerja. Na 39. rojstni dan je prvi mandat pod Kalvarijo zaključil Matjaž Kek. Odnesel ga je poraz s Korotanom, klubom, ki je bil pol leta prej usoden za Prašnikarja, spomladi 1996 pa za Breberja. Čeprav je bil to šele prvi Kekov poraz v državnem prvenstvu, so klubski veljaki poiskali novega trenerja. V Maribor se je preselil Ivo Šušak. Hrvat je vrhunec mandata doživel z naslovom slovenskega prvaka. Potrdil ga je na dvorišču največjega rivala, v zadnjem krogu sezone 2000/01 je Barnabas Sztipanovics za Bežigradom poskrbel za remi 1:1 proti Olimpiji, Maribor pa je v vitrino pospravil peto lovoriko. Dolgo je bil Šušak edini tuji trener, ki si je pokoril slovensko ligo, njegov dosežek sta ponovila le stratega zmajev Rodolfo Vanoli (2016) in Igor Bišćan (2018).
Simpatije premalo za službo
Tudi epizodi preostalih tujih strokovnjakov, ki ju je angažiral Zahovič, nista bili dolgi. Poleti 2013, ko je Darko Milanič sprejel ponudbo graškega Sturma, je šef slačilnice postal Hrvat Ante Čačić. Zime ni dočakal na Štajerskem. Osvojil je lovoriko, z zmago s 3:0 proti Olimpiji odprl sezono s slavjem v zdaj ukinjenem superpokalu, v zadnjem krogu kvalifikacij za ligo prvakov je padel pred Viktorio Plzen, a že imel v žepu vozovnico za evropsko ligo. V drugem najmočnejšem evropskem tekmovanju je vijoličaste vodil le na tekmi proti Rubinu iz Kazana, po porazu v Kopru pa je prav na svoj 60. rojstni dan podpisal sporazumno prekinitev pogodbe. "Ekipa je zašla v rezultatsko krizo, ne moremo si zatiskati oči," je po drugem porazu v prvenstvu dejal kasnejši selektor hrvaške reprezentance. Umaknil se je slovenskemu Anteju, Anteju Šimundži, ki je Maribor odpeljal v evropsko pomlad, v naslednji sezoni pa odprl vrata v raj, ligo prvakov.