Nič kaj praznična uvertura v jubilejno sezono. Ogrevanje pred ponovnim zagonom slovenske prve lige so zaznamovale odkrite okužbe z novim koronavirusom med nogometaši. Pozitivna testa v Domžalah in Aluminiju sta premierni krog okrnila, trije primeri v Olimpiji so ga preložili. Z desetdnevnim zamikom se bo začela 30. prvoligaška sezona.
Odločitev je logična. S slabo tretjino nogometašev v karanteni je pač nemogoče zagotoviti enake možnosti, pošteno tekmovanje za vse. Zadnji sklepi z Brda pri Kranju so le delno omilili vtis, da je vodstvo tekmovanja na morebitne nove primere okužb nepripravljeno. V dan pred predvidenim zagonom lige so se klubi zbudili brez jasnega protokola, kako naj ravnajo, če se covid-19 razširi v njihovih vrstah, namesto natančnih napotkov so dobili prelaganje odgovornosti. NIJZ pravi, da je za tekmovanje odgovorna zveza, NZS je pristojnost prepustil inštitutu, njen predsednik Radenko Mijatović je k odgovornemu ravnanju pozival klube in nogometaše …
Zveza je pet pred dvanajsto le ugotovila, da se uvodna praksa s prelaganjem tekem ne bo obnesla kot dolgoročno pravilo. Natrpan in optimistično nastavljen urnik, ki ga lahko pošteno zamaje že malo hujša zima, ponuja premalo prostih terminov za množično nadomeščanje odpadlih dvobojev. Ko bo "prvi val" okužb mimo, se bo na slovenskih igriščih spet igralo brez gledalcev, tekme pa zaradi morebitnih novih pozitivnih testov ne bodo več odpadale. V teoriji. Ne cele ekipe, v izolacijo pošljite le okužene, je odbor za nujne zadeve le prisluhnil vse glasnejšim pozivom k uvedbi prakse, ki se je obnesla v Nemčiji, pred letom v Lizbono na zaključni turnir lige prvakov pa so se je držali tudi pri madridskem Atleticu.
Da se bo protokol prijel v praksi, bodo zgledom iz nogometno najrazvitejših okolij morali slediti tudi pristojni za odrejanje zdravstvenih odločb. Stiki med soigralci na treningih in v garderobi so, če sodimo po dosedanjih napotitvah za Domžale, Aluminij in Olimpijo, pri nas očitno bolj tvegani kot v tujini, en pozitiven primer je dovolj, da imunologi v karanteno pošljejo celo ekipo.
Kaos je na vidiku pred začetkom evropskih kvalifikacij. Pozabite na logiko, ob razvrščanju držav na zelene, rumene in rdeče sezname se zdi, da so najučinkovitejša zdravila proti virusu črte, zarisane na zemljevidu. Za Irce, nogometaše Dundalka, ki bi morali kvalifikacije za ligo prvakov začeti v Celju, je Slovenija prenevarna, njihovi sosedi s severnega dela otoka pa težav z gostovanjem pod Alpami nimajo. Ne imunologov, diplomate bi za načrtovanje evropskih prebojev potrebovali naši klubi, če bi jim zaradi koronakrize prazne blagajne to dopuščale.
Ni treba daleč, da se podoba spremeni. Madžarski je status varne države omogočil, da ponudi zatočišče za dvoboje odigrati na nevtralnem terenu. Nogometaši Maribora so v Vrbni občutili, da se na avstrijskih stadionih obnašajo, kot da pandemije nikoli ne bi bilo. Maske, razkužila, varnostna razdalja? Pozabite! Na severu se ne bojijo okužb. Očitno črte na zemljevidih res pomagajo …