Župan Saša Arsenovič predlaga, da se mestni svet do predloga subvencioniranja opredeli na izrednji seji v torek, 7. decembra 2021
Položnice za ogrevanje, ki so v zadnjih dveh mesecih poletele v nebo, so dodobra razvnele politično in siceršnje ozračje v mestu. Opozicija je zato v torek pričela zbirati podpise za sklic izredne seje mestnega sveta, na kateri bi se svetniki odločali med dvema opcijama, predlogom župana Saše Arsenoviča, po katerem bi odjemalcem Energetike omogočili odlog dela plačil in obročno odplačevanje računov za november in december, ter predlogom zdaj že bivšega direktorja Energetike Alana Perca, po katerem bi njihovi odjemalci bili deležni komercialnega popusta podjetja (za november 30 odstotnega, za december, ko bo cena nekoliko nižja, pa 20 odstotnega).
"Če bo mestni svet sklep sprejel, bo Energetika občanom zaračunala 70 odstotkov položnice, preostanek pa občini."
A je župan nato danes presenetil. Izredno sejo mestnega sveta, ta bo prihodnji torek, je sklical kar sam, še bolj presenetljiv pa je njegov novi predlog. Arsenovič namreč zdaj predlaga 30 odstotno občinsko subvencijo cene ogrevanja za november in december, ki bi je bila deležna vsa gospodinjstva, ki jih ogreva Energetika. "Če bo mestni svet sklep sprejel, bo Energetika občanom zaračunala 70 odstotkov položnice, preostanek pa občini," sporočajo iz občine. In dodajo: "Zavedajoč se problematike svetovnega dviga cen energentov, s katerim se soočajo vsi prebivalci občine, tudi tisti, ki se ne ogrevajo preko Energetike, mestna uprava pripravlja tudi gradivo za sprejem energetskega vavčerja za vsa gospodinjstva v občini, ki bo mestnemu svetu v odločanje predlagano na redni seji mestnega sveta."
Opozicija opozarja na neenakopraven položaj drugih gospodinjstev
Da so na občini v želji po ugajanju občanom slabo leto pred volitvami očitno izgubili kompas, menijo v opoziciji. Miha Recek (samostojni) namreč opozarja, da tak predlog v neenakovreden položaj postavlja 32 tisoč gospodinjstev v občini.
"Če bo županova koalicija predlog sprejela, bodo vsa preostala gospodinjstva subvencionirala tiste, ki jih ogreva Energetika."
"V Mariboru je 45 tisoč gospodinjstev, od tega jih Energetika ogreva le 13 tisoč. Če bo županova koalicija predlog sprejela, bodo torej vsa preostala gospodinjstva subvencionirala tiste, ki jih ogreva Energetika, in to kljub temu, da v teh dneh vsi, tako tisti, ki se ogrevajo sami z zemeljskim plinom, ali preko drugih kotlovnic, z elektriko in tako dalje, dobivajo enormne račune za ogrevanje. Tudi če občina vsem potem podeli še vavčerje, to ne spremeni dejstva, da bodo vsi, ki jih ne ogreva Energetika, tistim, ki jih, plačevali ogrevanje. To je popolnoma nesprejemljivo."
Do predloga župana Arsenoviča so kritični tudi v LPR, menijo namreč, da gre za nedovoljeno "državno" pomoč. "Prejemnikom subvencij bo grozilo dejstvo, da bodo morali denar vrniti," opozarjajo v LPR in namesto tega predlagajo, da občina vsem gospodinjstvom v mestu nameni subvencijo v višini sto evrov.
Na današnji novinarski konferenci so ob tem bili kritični tudi zato, ker naj bi župan pred razrešitvijo direktorja Energetike Perca pozval k odstopu. "Če je Arsenovič res grozil Percu, je to element kaznivega dejanja. Če pa je od nadzornikov zahteval, da naj Perca odpustijo, pa se pod vprašaj postavlja tudi njihova odgovornost," je povedal predsednik LPR Stojan Auer.
Primož Juhart pa je izpostavil, da je župan v Percu našel grešnega kozla za previsoke položnice ogrevanja in opozoril na nedopustno vmešavanje župana v poslovne odločitve holdinga.
Da tak predlog župana večino občanov postavlja v deprivilegiran položaj, menijo tudi v največji opozicijski skupini, Listi Franca Kanglerja-NLS. "S takim predlogom se nikakor ne moremo strinjati. Zato smo danes kljub županovemu sklicu izredne seje vložili podpise z zahtevo za sklic izredne seje še na našo pobudo," je povedal Milan Mikl.
Iz občine odgovarjajo: "Če je Energetika na svojih gospodinjskih odjemalcih več let ustvarjala pozitiven rezultat, del katerega je končal tudi v proračunu občine, je prav, da se sedaj del tega denarja preko subvencije tem gospodinjstvom tudi vrne."
Predlog neusklajen tudi s koalicijo
Predlog župana zaenkrat še nima podpore niti v koaliciji. Igor Jurišič (Stranka mladih - Zeleni Evrope) tako pripravlja svoj predlog: "Mi želimo dvig cen energentov enakovredno ublažiti vsem, ne le tistim, ki jih ogreva Energetika. Ob tem menimo, da tudi sistem vavčerjev ni pravičen, saj bi isto pomoč dobilo enočlansko ali petčlansko gospodinjstvo. V vsakem primeru bo denar šel iz proračuna, a bo razdelitev bolj pravična."
"Če bi se s subvencijami poskrbelo za odjemalce Energetike, z vavčerji pa za vse ostale, bi to za nas bilo še sprejemljivo."
Da se bo treba o predlogu še pogovarjati in ga nekoliko dodelati, menijo tudi v Listi kolesarjev in pešcev. "Če bi se s subvencijami poskrbelo za odjemalce Energetike, z vavčerji pa za vse ostale, bi to za nas bilo še sprejemljivo, s takim predlogom, kot je zdaj, pa bi se težko strinjal. Je pa do torka še čas, da se uskladimo," meni Josip Rotar.
Da bo treba županov predlog prej finančno ovrednotiti, meni tudi Matej Žmavc (SD). "V stranki se do predloga še nismo opredelili, osebno pa menim, da bi morala občina subvencionirati samo socialno ogrožene in upokojence, ne pa kar vse."