Vlada je na včerajšnji seji sprejela uredbo o Regijskem parku Pohorje. Park bo ustanovljen, ko bodo akt o njegovi ustanovitvi potrdile še občine soustanoviteljice: Zreče, Vitanje, Mislinja, Lovrenc na Pohorju, Ruše in Slovenska Bistrica. Občine so pri pripravah na ustanovitev parka sodelovale že v predhodnih postopkih, zato v nadaljevanju ne bodo nasprotovale ustanovitvi parka. Sprva je bila med ustanoviteljicami predvidena tudi Občina Ribnica na Pohorju, a so se lastniki zemljišč v tej občini ideji uprli, zato občine ni več med ustanoviteljicami, območje pa je izvzeto iz parka.
Spomnimo, ustanovitev zavarovanega območja narave na Pohorju živi že vsaj 100 let, ko so bile zapisane prve naravovarstvene namere za ovršje Pohorja, sedanji projekt se je pričel pred kakšnimi desetimi leti. Napori za ustanovitev parka so toliko bolj pomembni v luči nameravane postavitve vetrnih elektrarn na Pohorju, četudi vetrnice niso predvidene v območju parka, je pa v perspektivi predvideno širjenje parka.
"Regijski park Pohorje ustanavljamo z namenom, da se ohranijo gozdovi, planje in barja, da se še naprej zagotavlja in usmerja trajnostno rabo naravnih virov, da se omogoči kakovostno preživljanje prostega časa domačinom in obiskovalcem ter zmanjšuje obstoječe in preprečuje dodatno obremenjevanje okolja. Za ovršje (vrhnji del) Pohorja, ki je predlagano za zavarovanje kot regijski park, je značilna izredna naravna ohranjenost, krajinska pestrost ter pogosti in izjemni naravni pojavi," še pojasnjujejo na ministrstvu.
Kot smo že pisali, dodatnih omejitev na območju parka ne bo, bo pa mogoče boljše upravljati s parkom, bolj učinkovito nadzorovati nedovoljene dejavnostmi, kot sta vožnja z motorji in motornimi sanmi v naravi, kar bo pripomoglo k hitrejšemu turističnemu razvoju. Namen regijskega parka ni, da bi dodatno zaostroval režime, še navajajo na ministrstvu: "Ker želimo naravno podobo Pohorja ohraniti za prihodnje rodove, na območju parka ne bo dovoljeno posegati, umeščati ali izvajati dejavnosti, ki bi ogrožale krajino ali uničevale pohorske potoke, barja, jezerca, planje ali pomembne življenjske prostore rastlin in živali. Ker se zavedamo, da so naravo na Pohorju ohranili vestni kmetje in gozdarji, se v predvidenem regijskem parku gospodarjenje s kmetijskimi površinami in z gozdom ne bo spremenilo. Gozd se bo, enako kot doslej, ohranjal in gospodaril z gozdnogospodarskimi načrti, dodatnih omejitev ne bo. Omejitve se nanašajo predvsem na nove gradnje in izvajanje dejavnosti, ki v park ne sodijo, kot je na primer vožnja z vozili zunaj dovoljenih cest in za to določenih območij." V Sloveniji imamo nekaj primerov dobre prakse, tak je denimo Notranjski regijski park. Pohorje bo tako dobilo marketinško dodano vrednost, saj so taka območja med turisti veliko bolj cenjena, bolj enotno bi se urejala infrastruktura na območju parka, ta pa bi zaposloval strokovnjake, ki bi izvajali vodene oglede.
Pobudo za zavarovanje Pohorja je leta 2017 podalo šest občin: Zreče, Vitanje, Mislinja, Lovrenc na Pohorju, Ribnica na Pohorju in Slovenska Bistrica. Leto kasneje se je v postopek zavarovanja vključila še Občina Ruše, v letu 2023 pa je Občina Ribnica na Pohorju izstopila iz procesa ustanavljanja regijskega parka. Lahko pa se občine projektu še pridružijo, so pojasnili na ministrstvu: "V sam proces zavarovanja smo vstopili na podlagi zavez iz Nacionalnega programa varstva narave, ki je območje Pohorja prepoznal kot naravovarstveno pomembno območje, kar so kasneje potrdile tudi strokovne podlage, ki jih je pripravil Zavod RS za varstvo narave, in na podlagi izkazanega interesa lokalnih skupnosti. Ne glede na to, da se območje danes razteza preko šestih občin, je kadarkoli kasneje območje možno spremeniti, tudi razširiti na območja drugih občin, če se pokažeta naravovarstvena vrednost teh območij in interes lokalnih skupnosti za to.