Kri prebolelih covid-19 izjemno dobrodošla: Plazmo daroval tudi mariborski mestni svetnik

Igor Selan Igor Selan
02.10.2020 15:45

Krvno plazmo ljudi, ki so preboleli covid, je mogoče uporabiti za zdravljenje novih bolnikov s težkim potekom bolezni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Jurišič je zadovoljen, da je lahko pomagal tudi na ta način.
Osebni arhiv

Ljudje, ki so preboleli okužbo z novim koronavirusom, imajo zdaj priložnost storiti dobro delo. V njihovi krvi so namreč specifična protitelesa proti povzročitelju bolezni covid-19, virusu SARS​-CoV-2, zato je njihovo krvno plazmo mogoče uporabiti za zdravljenje novih bolnikov s težkim potekom bolezni. Zavod za transfuzijsko medicino je zato že v začetku julija tiste, ki so preboleli covid, v okviru nacionalnega programa Zbiranje in uporaba hiperimunske prebolevniške plazme covid v Sloveniji pozval k darovanju krvne plazme. Doslej so v celotni Sloveniji pripravili 90 odvzemov prebolevniške plazme, želijo pa si, kot pravijo, da bi zbrali vsaj 200 enot.

Na poziv zavoda se je odzval tudi mariborski mestni svetnik Igor Jurišič (Stranka mladih - Zeleni Evrope), ki je sicer krvodajalec že skoraj 30 let. "Vse skupaj je bilo bolj naključje. V začetku marca sem bil rahlo bolan, imel sem manjši nahod, nič posebnega. Edino, kar je odstopalo od običajnega počutja pri bolezni, je, da sem bil kakih deset dni popolnoma brez vonja. Ker je bilo kasneje to izpostavljeno kot eden od simptomov, sem začel sumiti, da sem morda prebolel covid," razlaga Jurišič. Potrditev za to je sicer dobil šele avgusta, ko je obiskal oddelek mariborskega UKC za transfuzijsko medicino: "Želel sem, da preverijo, ali imam morda v krvi protitelesa. Na koncu se je izkazalo, da sem marca res prebolel covid. Če ga namreč nisem takrat, potem je morala okužba miniti brez vseh simptomov, ker sem se letos le takrat počutil malenkost bolnega."

Po rezultatih testa, nanje je čakal okrog dva tedna, so se nato dogovorili za odvzem plazme. "Do zdaj sem vedno daroval kri, plazmo tokrat prvič. Postopek traja nekaj dlje časa, ker ti kri najprej vzamejo, jo prefiltirajo in nato vrnejo. Sem pa se tokrat počutil precej bolje kot po navadnem odvzemu krvi. Pri odvzemu je bilo prisotnih kar nekaj zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, očitno nas ni prav veliko, ki bi preboleli covid in darovali kri. Vsekakor sem zadovoljen, da sem lahko pomagal tudi na ta način," še pove Jurišič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta