(FOTO) V Muzeju narodne osvoboditve so odprli razstavo BMXMB ​o generaciji BMX-arjev v Mariboru

Rok Kajzer Rok Kajzer
20.12.2023 17:00

Razstava je namenjena orisu in opisu prekolesarjene poti mladeničev in mladenk, ki so si v Betnavskem gozdu uredili prvotne proge presedlali na nova BMX-kolesa in prvo BMX-progo v Jugoslaviji

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Muzej obiskovalce vrne v osemdeseta in še nekaj let zraven, ko so bila kolesa BMX na "vrhuncu slave". 
Igor Napast

"Brez budnega očesa mestne kolesarske legende, izjemnega 'tovariša', kolesarskega mehanika in soseda v Jakopičevi ulici Lojzeta Fajdige proge za BMX ne bi bilo. Ob rednem servisiranju polomljenih koles in kasnejših BMX-ov ter opazovanju mladih fantov (Simona Eržena, Simona Stojka Falka, Dejvija Ružiča, Gorazda Kerta), ki so iskali vse večje, višje in zahtevnejše kolesarske izzive v bližnjih gozdovih, je prišel na idejo, da bi prevzel pobudo za izgradnjo BMX-proge." Tako se začne zgodba, ki je na ogled v Muzeju narodne osvoboditve Maribor postavil kustos Uroš Dokl. Obiskovalce je muzej vrnil v osemdeseta in še nekaj let zraven, ko so bila kolesa BMX na "vrhuncu slave".

V Muzeju narodne osvoboditve so odprli razstavo BMXMB o generaciji BMX-arjev v Mariboru
Rok Kajzer

Fajdiga je organiziral prvih nekaj sestankov v Kolesarskem klubu Branik, da bi se treningov lotili resneje in celo zgradili BMX-progo. Ob pravem trenutku je bil na pravem mestu tudi Milan Eržen, ki je z izjemno natančnostjo in predanostjo brezplačno pripravil in izrisal projekt, ki je postal prva BMX-proga v Jugoslaviji. Celotno zgodbo prostovoljnega "lopatanja ter plesa s krampom in samokolnico" je s fotoaparatom spremljal tudi novinar in fotoreporter Tone Stojko. Delovne akcije je navdihovalo upanje, do se bo nekoč v Mariboru vozil BMX na ravni, primerljivi z najboljšimi v Evropi.

Ob pravem trenutku je bil na pravem mestu tudi Milan Eržen, ki je brezplačno pripravil in izrisal projekt, ki je postal prva BMX-proga v Jugoslaviji.
Rok Kajzer
Igor Napast

BMX-sceno v Mariboru je zaznamovala tekmovalna ekipa BMX-kluba Kvik Branik. Ekipa je dosegala izjemne rezultate tako doma kot v tujini, kjer so nekateri tudi po nekaj letih ostali neporaženi. Kot so zapisali v svojem sponzorskem biltenu: "Ekipa je ponesla ime mesta tudi v številne kraje v Avstriji, na Madžarsko, Češkoslovaško, Nemčijo in Italijo. Povsod smo bili toplo in z interesom sprejeti, saj smo edina tako velika in organizirana BMX-ekipa, ki nastopa v tujini." Več let zapored je za formo in tehniko mladih kolesarjev skrbel trener Igor Tratnik. Rezultate v tujini so nizali predvsem Simon Eržen, Alen Murshed in Peter Caf. Ker je bila BMX-proga v Jugoslaviji samo v Mariboru, je BMX-klub Kvik Branik organiziral tri mednarodna tekmovanja tudi na domačih tleh.

Rok Kajzer

Razstava, pravijo v muzeju, je namenjena orisu in opisu prekolesarjene poti mladeničev in mladenk, ki so iz Betnavskega gozda, kjer so si uredili prvotne proge in polomili vse domače "poneke", presedlali na nova BMX-kolesa, ki so zahtevala tudi BMX-progo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.