Župan Saša Arsenovič je v uvodu v sejo mestnega sveta presenetil z umikom točke o proračunu 2023. Kot razlog je navedel potrebo po dodatnem usklajevanju z vsemi svetniškimi skupinami ter težave urada za finance. Ker se številke zaradi dnevno se spreminjajočih cen energentov in vladnih uredb neprestano spreminjajo, urad težko pripravi natančne podatke. K odločitvi župana je verjetno prispevalo tudi dejstvo, da odlok o proračunu ni dobil podpore matičnega odbora za finance, ki je zavzel stališče, da so posamezne postavke proračuna načrtovane nerealno, uprava pa naj bi ob tem določila tudi smotrnejšo višino zadolževanja.
Mestna uprava je načrtovala rekordno visok proračun v višini 191,1 milijona evrov in najem kar 27 milijonov evrov kreditov, s čimer bi skupna zadolženost občine ob koncu leta znašala že 98 milijonov evrov. "Če predloga ne bi umaknili sami, bi to predlagali mi. Proračun je prenapihnjen, dodatno zadolževanje preveliko," je mnenje opozicije povzela Lidija Divjak Mirnik (LPR). Kot je napovedal župan, bodo svetniki o proračunu odločali na izredni seji 16. februarja.
Stanovanja za mlade in starejše
Mestni svetniki so sprejeli nekaj kadrovskih in prostorskih odločitev. Tako so podali pozitivno mnenje k imenovanju Barbare Pernarčič za ravnateljico OŠ Prežihovega Voranca, enako za Gregorja Raka, kandidata za ravnatelja Višje prometne šole in hkrati za direktorja Prometne šole Maribor.
"Proračun je prenapihnjen, dodatno zadolževanje preveliko"
Ob tem so dokončno potrdili tudi odlok o občinskem podrobnem načrtu (OPPN) za gradnjo manjšega bloka ob Meznaričevi ulici na Studencih, v prvi obravnavi pa OPPN za gradnjo 60 oskrbovanih stanovanj med Zrkovsko cesto in Nabrežno ulico na Pobrežju in za kompleks s 60 najemnimi stanovanji za mlade v Dvořakovi ulici. Čeprav so oba odloka potrdili soglasno, se je pri obravnavi razvila živahna razprava. "Parkirna mesta na Dvořakovi so na minimumu. Utemeljitev, da bodo stanovalci uporabljali car sharing in druge oblike javnega prevoza, se mi zdi mimo. Zelo malo mladih družin poznam, da ne bi imele svojih avtomobilov. Na območju je predvidenih kar 190 novih stanovalcev, nisem prepričana, da je tam dovolj šolskih kapacitet," je opozorila Karin Jurše (Gibanje Svoboda). "Ali ste razmišljali, da bi nekaj parkirnih mest ponudili na voljo tudi okoliškim stanovalcem," pa je zanimalo Tatjano Frangež (Levica). Da razmišljajo o mobilnostnem načrtu za celotno območje, je odgovorila vodja sektorja za urejanje prostora Maja Heričko Reichenberg, glede vrtčevskih in šolskih kapacitet pa, da bodo o njih razmišljali vzporedno.
Glede projekta na Pobrežju so svetniki izpostavili predvsem slabo stanje Zrkovske ceste in pločnika, ki ju bo treba urediti. "Morda bi veljalo razmisliti tudi o podzemnih garažah," je izpostavila Divjakova. "Cilj investitorja je tamkajšnja oskrbovana stanovanja ponuditi po čim nižjih najemninah, gradnja garažne hiše pa bi projekt bistveno podražila," je odgovorila Maja Heričko Reichenberger. Divjakova je ob tem izpostavila še problem okoliških stanovalcev, ki so investirali v sončne elektrarne, a je Heričko Reichenbergerjeva menila, da je projekt pripravljen tako, da nova stavba ne bo pretirano vplivala na osončenost sosednjih objektov.
NUSZ tudi za verske objekte
Ljubica Jančič (Lista Franca Kanglerja - NLS) je v okviru svetniških vprašanj in pobud mestni upravi ponovno predlagala, da dom starejših občanov in vrtec zgradi tudi v Radvanju. Da so prostor za prvega že našli, jo je potolažil Arsenovič. Tjaša Gojkovič (Lista kolesarjev in pešcev) pa je predlagala, naj mestna uprava preuči zakonodajo in uvede plačilo NUSZ tudi za verske objekte, kot to predlaga pristojno ministrstvo. "To bomo preučili, bomo pa verjetno ločili sakralne objekte od tistih, v katerih se odvijajo še kakšne druge dejavnosti," se je odzval župan.