Ker so okna vgrajena v poševnino strehe, si z visečimi zavesami ne moremo pomagati, lahko pa si omislimo druga notranja ali zunanja senčila. Z njimi bomo nadzorovali vdor dnevne svetlobe in toplote v prostor, si zagotovili intimnost, poskrbeli za dekoracijo in hkrati zaščitili okno pred vremenskimi vplivi.
Dobra izolativnost
Kakšno senčilo pa izberemo, če želimo čim bolj zmanjšati toplotne izgube skozi strešna okna? Dvojno plisirano senčilo, ki se lahko odpre z zgornje in spodnje strani, ima zelo dobre izolativne lastnosti, saj izboljša izolativnost stekla tudi za 20 odstotkov, tako imenovana siesta senčila pa ustvarijo nekakšen dodatni sloj zraka, ki je dober izolator. Med energijsko najuspešnejša senčila se uvrščajo zunanje rolete, saj zadržijo 95 odstotkov sončne toplote, kar lahko pomeni tudi 6 °C nižjo temperaturo poleti v prostoru, hkrati pa izboljšujejo izolativnost stekla do 16 odstotkov. Roleta je lahko gnana z elektromotorjem in jo upravljamo z daljincem (zelo priporočljiva izbira za težko dostopna strešna okna) ali pa na solarni pogon, pri čemer baterija na solarno polnjenje zagotavlja do 600 premikov, tudi kadar ni sonca.
Senčila so pomemben del strešnega okna
Konstrukcije strešnih oken so različne, zato že ob nakupu oken preverimo, kakšen izbor senčil imamo na voljo. Prednost dajmo proizvajalcu s široko ponudbo senčil, saj je to jamstvo, da bomo dobili tisto, kar potrebujemo. Ne nazadnje so senčila pomemben del strešnega okna, saj lahko zelo zmanjšajo pretirano pregrevanje mansarde v poletnih mesecih, pozimi pa preprečijo izgubo toplote.
Rolo, mreža ali roleta
Zunanja senčila imajo pri strešnih oknih še večji pomen od notranjih. Obrnjena so namreč k soncu, viru svetlobe in toplote. Zato so v slovenskih predpisih zahteve, da morajo okna, ki so obrnjena proti vzhodu, jugu in zahodu, imeti zunanje senčenje. S tem se poleti prepreči segrevanje v mansardi in zmanjša poraba elektrike za hlajenje, če je to sploh potrebno.
Zunanje rolete energijsko učinkovitejše
Med energijsko najuspešnejša senčila se uvrščajo zunanje rolete, saj zadržijo kar 95 odstotkov sončne toplote, kar lahko pomeni tudi 6 °C nižjo temperaturo poleti v prostoru, hkrati pa izboljšuje izolativnost stekla do 15 odstotkov. Poleg tega je roleta lahko gnana z elektromotorjem. Z nekaj dodatne opreme se spušča in dviga avtomatično s senzorji. Takšen sistem nas bo poleti zaščitil pred vročino, pozimi pa prepuščal toploto sonca v notranjost in ponoči zmanjševal toplotne izgube.
Notranja so bolj dekorativna
Kaj pa notranja senčila? Zunanja senčila zaščitijo pred sončno vročino, notranja izolirajo pred mrazom, zagotavljajo osnovno senčenje ali so primerna tudi za dekoracijo, predvsem pa poskrbijo za intimno vzdušje, pravijo v podjetju Velux.