Ko govorimo o vhodnih vratih, poleg varnosti in splošnega videza ne moremo mimo kljuke, enega najbolj uporabljanih serijskih izdelkov v vsakodnevnem življenju. Tega izziva se lotevajo tudi svetovno znana oblikovalska imena. Gašper Demšar iz biroja Demšar arhitekti kljuko vidi kot nakit, ki je lahko zelo anonimen ali v primeru večje simbolne vrednosti oblikovan z veliko pozornosti. Oblikovanje vratne kljuke ali vratnega okovja je zelo zanimiva naloga, saj govorimo o enem najbolj uporabljanih serijskih izdelkov. Kljub temu kljukam notranjih vrat proizvajalci ne namenjajo toliko pozornosti kot vratom. Kljuke so iz različnih materialov, pri čemer ima vsak od njih prednosti in slabosti. Lahko so iz kroma, lesa, umetne mase, aluminija, medenine, celo stekla. Prav tako se uporabljajo razne nove zlitine in kompoziti. Kakšna bo kljuka, je odvisno tudi od vrat, materiala, iz katerega so izdelana, njihove barve in druge notranje opreme. "Poleg funkcionalnega vidika ima kljuka tudi simbolični pomen, da se z njo vrata odprejo. Kljuka je element, ki vabi v drug prostor. Poudari slog in ustvarja značaj vrat," razmišljata Petra Gaber Jovanovič in Sašo Jovanovič iz podjetja Gaber Jovanovič arhitekti.
Življenje brez ključa
Vgradnja biometričnega čitalnika je razmeroma preprosta. Različni čitalniki, ki so namenjeni nadometni in podometni vgradnji ter montaži v okrogle podometne doze, rešujejo tako rekoč vse situacije. Seveda pa za odklepanje vrat potrebujemo električno ključavnico, elektroodmikač ali digitalni cilindrični vložek, razloži sogovornik. Za nekatere ključavnice je potrebno ožičenje, druge delujejo brezžično. Vsi sistemi so narejeni tako, da ko zmanjka elektrike, imamo še vedno “vhod v sili”. Najbolj preprosta rešitev je brezprekinitveni napajalnik. Pravzaprav je največja pomanjkljivost čitalnikov prstnih odtisov, da se zelo hitro navadimo na življenje brez ključa; kaj lahko se namreč zgodi, da bomo tam, kjer bi ključ potrebovali, ostali pred zaklenjenimi vrati. Tudi vzdrževanje tovrstnega sistema je enostavno. Igor Sterle pojasni, da rednega servisiranja čitalniki ne potrebujejo. “Za občasno vzdrževanje je dovolj, da ga obrišemo z vlažno mehko krpo in odstranimo umazanijo, ki smo jo nanesli z rokami.”
Ročaji, težki več kilogramov
Kot pravi Suzana Poohkay iz podjetja Pirnar, lahko vhodnim vratom vdihnemo poseben, individualni pečat z izbiro vratnega potezala in kljuke, ki sta zelo pomembna elementa pri estetiki in funkcionalnosti vrat. "Kakovostni ročaji so narejeni iz nerjavečega jekla in lahko tehtajo tudi več kilogramov. Njihove posebne oblike zahtevajo tudi veliko ročnega dela," opozori Poohkayeva. In nadaljuje: "Čaroben vtis lahko ponoči ustvarite z diskretno osvetljenimi potezali na vratih. Narašča trend posebnih potezal z osvetljenim oprimkom pa tudi takih iz žareče kovine in kristala. Posebno inovativna vhodna vrata imajo nevidno potezalo, ki se izvleče samo, ko skriti čitalnik prstnega odtisa prepozna posameznika. Vse naštete lastnosti zagotavljajo poleg estetske dovršenosti tudi udobje in največjo varnost."
Večtočkovne ključavnice
Varnost vhodnih vrat je na prvem mestu. Proizvajalci dosežejo stopnjo varnosti z različnimi elementi, med pomembnejše zagotovo spada primerna protivlomna ključavnica z varnostnimi zatiči. Vse novejše ključavnice omogočajo večtočkovno zaklepanje, lahko z mehanskim ali električnim upravljanjem, cilinder pa je varovan pred prevrtanjem, pojasnijo v podjetju Matjaž/Hörmann. Večtočkovna ključavnica je videti tako, da se pri zaklepanju vrata zaklenejo na več mestih. Obstajajo pet-, šest- in tudi enajsttočkovne ključavnice. Te ključavnice običajno delujejo tako, da se vsi zatiči večtočkovnega zaklepanja zaklenejo hkrati, ko obrnete ključ v ključavnici. Visoko stopnjo varnosti denimo zagotavlja že deset kakovostnih zatičev, a v podjetju Vovko opozarjajo, da večje število zatičev ne pomeni nujno tudi večje varnosti: “Bistveni sta kakovost in konstrukcija samih zatičev in celotnih vrat ter podbojev. Zatiči morajo biti dovolj močni, da se jih ne da deformirati. Prav taki morajo biti konstrukcija in podboji, vzdržati morajo ukrivljanje in druge poškodbe, ki jih vlomilci poskušajo zadati z običajnim vlomilskim orodjem. Pomembni sta torej kakovost in konstrukcija vrat in podboja.”
Kvalitetna ključavnica ima tudi to lastnost, da se ob poskusu vloma avtomatsko aktivira blokada, njena naloga je, da s tem sproži vse zatiče, s čimer vlomilcu prepreči vlom. Nekateri se poleg večtočkovnega zaklepanja odločajo še za dodaten zaklep, ki se uporablja, ko ste v notranjosti doma. Ta zaklep deluje tako, da omogoča vrata odpreti samo za nekaj centimetrov, ko želite na primer preveriti, kdo stoji pred vrati hiše ali stanovanja. Za dodatni zaklep se sicer danes ne odloča več toliko ljudi kot včasih, saj so kukala postala mnogo boljša in omogočajo širši kot pregleda nad tem, kdo stoji pred vrati. Nekateri se odločijo tudi za posebno širokokotno digitalno kukalo v kombinaciji s kamero. Tudi ključi so se z leti spremenili, ne samo ključavnice. Današnji so večji, bolj robustni, nekaterih ni mogoče dati v izdelavo ključavničarju, temveč jih je mogoče naročiti le pri proizvajalcu ključavnice ali vhodnih vrat, poudarijo sogovorniki iz podjetja Matjaž/Hörmann.
Biometrični nadzor dostopa
Igor Sterle iz podjetja Ekey biometric systems razloži, da je klasična mehanska ključavnica v novih vratih vse redkejša: "Nadomeščajo jo elektromotorne gonilke, ki združujejo udobje in varnost. Ko vrata za seboj zapremo, iz vratnega krila v podboj vrat skočijo zatiči, ki poskrbijo, da so varno zaklenjena. Z notranje strani s pritiskom na kljuko te zatiče umaknemo in vrata odpremo. Na zunanji strani pa vrata odklepamo s čitalniki prstnih odtisov, tipkovnicami in podobnimi kontrolami dostopa. Na trgu je veliko proizvajalcev elektromotornih gonilk." Na voljo so žični in brezžični pametni sistemi za upravljanje vrat, a z vidika varnosti še vedno velja, da ima žična povezava prednost pred brezžično, poudari Igor Sterle. Sogovornik je prepričan, da predvsem zaradi udobja velja razmišljati o biometričnem nadzoru dostopa.