Vprašanje:
Odločam se med gradnjo montažne in klasično grajene hiše iz opeke. Zanima me, kako odporna je montažna gradnja, ker si predstavljam, da lesene stene niso tako trdne kot opečne, na primer proti udarcem. Kolikšno obremenitev prenesejo? Lahko imam v kuhinji in kopalnici viseče omarice? Iz česa je narejena konstrukcija montažne hiše, da je potresno odporna, požarno varna in prenese obremenitve? So ti materiali naravni, da zagotavljajo zdravo bivanje v hiši? Ali je kritina na montažni hiši lahko opečna? Iz kakšnega materiala je stavbno pohištvo? Kaj pa estrih?
Jure, Brestanica
Odgovor:
Montažne hiše danes dosegajo enako ali celo boljšo varnost, nosilnost in stabilnost kot klasične opečne, saj so projektirane po evropskih standardih (EUROCOD). To pomeni, da morajo izpolnjevati enake zahteve glede statike, potresne in požarne varnosti ter trajnosti – ne glede na material gradnje.
Osnova montažne lesene hiše je okvirna panelna lesena nosilna konstrukcija, ki je obložena z mavčno-vlaknenimi ali OSB-ploščami in napolnjena s toplotno izolacijo. Takšna sestava omogoča enako funkcionalnost objekta kot pri drugih materialih. Če projekt zahteva še večje obremenitve (na primer za večje razpone ali za velike steklene površine), se konstrukcija ustrezno prilagodi že v fazi načrtovanja.
Pomembna prednost montažnih hiš je potresna varnost. Lesena konstrukcija je lahka, kar pomeni, da med potresom pride do mnogo manjših sil na objekt kot pri zidanih opečnih stavbah.
Pri vprašanju požarne varnosti velja poudariti, da so montažne hiše načrtovane skladno s predpisi in dosežejo požarne odpornosti od 30 minut naprej, odvisno od zahteve projekta. Les pri požaru tvori zaščitni oglen sloj, ki ščiti nosilni del konstrukcije, kar bistveno upočasni napredovanje ognja. Vsi uporabljeni materiali imajo certifikate (CE-oznaka, evropska tehnična ocena), kar pomeni, da so preverjeni glede varnosti, trajnosti in vpliva na zdravje.
Pri gradnji uporabljamo preverjene, okolju prijazne materiale z nizkim ogljičnim odtisom, možne so tudi še dodatne nadgradnje, kot so naravne toplotne izolacije iz lesnih vlaken ali celuloze. To zagotavlja prijetno, zdravo in varno bivalno okolje.
Dobra toplotna izolativnost, uporaba naravnih materialov, sodobnih rešitev za ogrevanje in prezračevanje, rešeni detajli in gradnja brez toplotnih mostov zagotavlja zdravo bivalno okolje brez pojava plesni v prostorih.
Izbira strešne kritine (na primer opečne) je pri montažni gradnji povsem možna – konstrukcija se prilagodi izbrani obtežitvi. Pri stavbnem pohištvu je standardna izbira les ali les-alu, možna pa je tudi vgradnja PVC- ali aluminijastih elementov. Tla se običajno izvajajo s klasičnim plavajočim estrihom, izvedenim nad sistemsko ploščo za talno ogrevanje, možna pa je tudi izvedba s suhim estrihom, ki zmanjša težo in skrajša čas gradnje.
Montažna hiša ni kompromis, temveč pametna izbira za tiste, ki želijo tehnično preverjeno, potresno in požarno varno, energetsko učinkovito ter zdravo bivanje z naravnimi materiali.
Imate problem? Skupaj poiščimo rešitev
Spoštovani bralci,
pošljite nam svoje vprašanje o čemerkoli, povezanem z gradnjo, prenovo ali opremljanjem doma, energetsko oskrbo, urejanjem vrta in okolice na naslov Večer - Uredništvo Kvadratov, Gosposka ulica 8, 2000 Maribor, ali na e-naslov kvadrati@vecer.com in potrudili se bomo poiskati odgovor ustreznega strokovnjaka.