Recept za vrt, ki zagotavlja enostavno vzdrževanje, vključuje premišljeno načrtovanje, dobro urejeno zemljišče in dobro travišče. Če načrtujete živo mejo, jo je treba posaditi že v prvi fazi vrtnega oblikovanja. Tudi drevesom izberite prostor že na začetku, da začnejo čim prej zakrivati poglede s ceste in dajati senco. Prav tako si naredite približen koncept vrta in se odločite, ali boste imeli zelenjavni vrt, morda zgolj zeliščnega – ali želite grede s trajnicami. Ne hitite, da bi vrt končali v dveh mesecih, temveč si vzemite čas. Tako boste sproti ugotavljali, kje vam kaj ustreza in kje na vrtu kaj manjka. Z vrtom je najbolje leto ali dve živeti in ga dokončati, ko začutite, kje še kaj manjka.
Šibke točke vrta
Neravni tlakovci – popraviti je treba spodnji ustroj in na novo položiti tlakovce.
Zakrnele rastline – morda potrebujejo drugo rastišče in boljšo zemljo.
Luže – obnovite spodnji ustroj, poskrbite za naklon in drenažo.
Drsenje zemlje – s skalnjakom ali terasiranjem utrdite pobočje.
Z mahom prekrite površine v senci – zasnujte mahovnjak, štorovnjak ali posadite prekrivne rastline za senčno rastišče.
Stare in pregoste trajnice – pomladite rastline in izboljšajte tla.
Prevelika drevesa in grmi – potrebno bo močno obrezovanje ali podiranje.
Ljubiteljice sonca ne rastejo v senci
V petih do sedmih letih se rastline na vrtu dobro razrastejo. Drevesa in grmi postanejo večji, prostor pod njimi pa zasenčen, zato je za takšno rastišče treba izbrati nove rastline – takšne, ki jim prija polsenčno do senčno rastišče, in trajnice za prekrivanje tal. Kljub imenu, ki namiguje na trajnost, trajnice zahtevajo dinamično vzdrževanje. Nekatere bo treba že čez dve ali tri leta presaditi, razredčiti, določene pa že prej dosaditi, saj se sčasoma izrodijo ali preveč razrastejo, zato jih bo treba pomlajevati. Posegi se razlikujejo od ene do druge vrste. Določenim trajnicam je treba spomladi izkopati in odstraniti stare dele, mlade poganjke pa na novo posaditi. Pri blazinastih trajnicah, ki so zelo agresivne in začnejo čez dve ali tri leta izpodrivati druge rastline, je treba izkopati dele, kjer trajnice ne želimo, in jo tako omejiti. Okrog trajnic, ki zasemenijo, je treba prekopati zemljo in jo očistiti odvečnih rastlin.
Zakaj rastline propadajo
Zakrnele rastline in tiste, ki jih napadejo škodljivci, največkrat slabo rastejo, ker so posajene na neustreznem mestu ali v neustrezni zemlji. Zato izboljšajte tla ali rastlinam izberite primernejše mesto na vrtu.
Polnoletnost vrta
Zreli vrtovi po 15 do 20 letih velikokrat zahtevajo korenitejše spremembe, ko se spremeni sestava družine ali se spremenijo življenjske navade in zmogljivosti stanovalcev. Otroci ne potrebujejo več igral, morda v tem času že odidejo na svoje. V takšnih primerih je včasih smiselno opustiti kakšen del vrta, ki je bil namenjen otroškim igralom in ga spremeniti v travišče. Kdor pa stopa v jesen življenja in si želi doma pridelati lastno zelenjavo, si lahko omisli visoke grede, ki jih umesti na predel vrta, ki ni preveč oddaljen od hiše.