Streha je tisti del hiše, ki ga običajno ne gledamo, ker pač ni v našem neposrednem vidnem polju, zato se mu moramo posebej posvetiti. Da streha dobro izpolnjuje svoj namen, mora biti pravilno projektirana, zmontirana in vzdrževana. Slednje je pomembno predvsem zato, ker je streha verjetno tudi najbolj obremenjeni del zgradbe, saj je izpostavljena številnim zunanjim vplivom, kot so dež, toča, sneg, sonce, veter in temperaturne spremembe. Da je nekaj narobe, nas ne smejo opozoriti šele padajoči strešniki ali madeži na notranjih stenah oziroma stropu v prostorih nadstropja ali mansarde. Streho je treba redno pregledovati vsaj enkrat, še bolje dvakrat letno, jeseni oziroma pred zimo in pomladi. Redni pregledi namreč bistveno znižajo stroške vzdrževanja, opozarja Matej Repanšek iz podjetja Lespatex.
Osnova je vizualni pregled
Pri vizualnem pregledu strehe se moramo posvetiti tudi najmanjšim detajlom, da se ne razvijejo v večje težave, svetuje Repanšek. Če nismo dovolj usposobljeni za pregled, je najbolje, da za pomoč zaprosimo krovca. Pozorni moramo biti na:
- tesnjenje strehe, zlasti če že opazimo madeže na stropu;
- stanje kritine, ne glede na to, ali imamo opravka s strešnimi paneli, opečnimi ali betonskimi strešniki, valovitko ali kako strešno membrano, med katere sodijo bitumen, PVC, TPO/FPO in EPDM;
- stanje obrob (vetrne oziroma čelne, zidne, odkapne ...) in odkapnih mrežic;
- dimnik, dimniške obrobe in dimniške kape;
- preboje na strehi za zračnike, odtočnike, klimate, fotovoltaiko, antene in drugo;
- žlebove in odtočne cevi na poševnih strehah ter odtočnike na ravnih strehah;
- snegobrane;
- strešna okna in strešne line, svetlobnike in podobne elemente;
- stanje pritrdilnega materiala.
Če so strešna kritina in njeni elementi poškodovani, jih je seveda treba popraviti ali delno zamenjati, vsekakor pa vsaj temeljito očistiti. "Čez leto se namreč na strehi naberejo različne nečistoče, od listja in trav do vejic, poganjkov rastlin, iztrebkov ptic in podobnega," opozarja Matej Repanšek.
Vzdrževanje podaljša obstojnost
Redno in pravilno vzdrževanje strehe je zelo pomembno za dolgoletno obstojnost strešne kritine, ki varuje vse druge dele hiše. Z rednim vzdrževanjem podaljšamo uporabno dobo strešne kritine, to pa vključuje tudi videz, kakršnega je imela na začetku in ki je deloma tudi prispeval k odločitvi za prav to kritino. "Vzdrževanje strešne kritine vključuje čiščenje žlebov, kontrolo vijakov, kontrolo spojev, ki so silikonirani, pregled morebitnih žlot, snegobranov in podobno," našteva Uroš Justinek iz podjetja Hosekra. "Da ohranimo streho lepo na pogled, pa je treba tudi odstranjevati mah in druge nečistoče, ki se ponavadi naberejo zlasti na senčni strani strehe." Justinek še opozarja, naj to delo v vsakem primeru opravi krovec, "kajti le oni so vajeni dela na višini in poznajo skrite pasti strešnih kritin".
A četudi smo streho jeseni skrbno pregledali, očistili in odpravili morebitne napake, bo treba pomladi vajo ponoviti, kajti čez zimo bo znova izpostavljena številnim obremenitvam. Ena najpogostejših težav, ki se pokažejo pozimi, so predvsem zamašeni žlebovi, razlaga Uroš Justinek. "Jeseni se v žlebovih nabere listje, in če ga ne odstranimo, se zamašijo odtoki na žlebovih. Klasični problem so tudi preboji na strehi, zlasti dimniške obrobe, strešna okna, žlote, sleme in podobno. Pomembno je, da se težave ugotovijo in odpravijo pravočasno, da preprečimo nadaljnjo škodo, ki lahko nastane na ostrešju ali celo v notranjosti objekta," opozarja sogovornik.
Tudi zelena streha potrebuje vzdrževanje
V zadnjem času so vse bolj priljubljene ravne strehe, ki jih je mogoče tudi izkoristiti. Ker je večina zemljišč v mestih vedno bolj pozidana, zmanjkuje prostora za vrtove in zelene površine. Ozelenjene strehe so zato logična in tudi koristna izbira, vendar tudi pri takih strehah ne smemo pozabiti na vzdrževanje. Na ekstenzivno ozelenjeni strehi moramo običajno vsaj enkrat letno odstraniti plevel, in sicer še preden se osemeni, da semena ne padejo na plodna tla. Če traja sušno obdobje dlje časa, je treba ozelenitev tudi zaliti. Zgodaj pomladi je treba zelenico na strehi pognojiti, nikakor pa je nikoli ne smemo kositi.
Drugače je z intenzivno ozelenjeno streho, ki zahteva nekoliko več vzdrževanja. Z zasajenimi rastlinami ravnamo enako, kot če bi rasle na tleh. Ker pa nimajo pod sabo dovolj zemlje za naravno rast, potrebujejo več zalivanja in gnojenja.
Na ravnih strehah je treba redno pregledovati tudi vertikalne priključke in jih pravočasno obnoviti, če je denimo odstopila hidroizolacija.