Pri opremljanju doma se marsikdo rad zgleduje po kakšnem uveljavljenem geografsko opredeljenem slogu, kot so skandinavski, toskanski, japonski, afriški ... Prav tako lahko v stanovanju prevladuje časovno opredeljen slog, ki se s starinskostjo ali rustikalnostjo nagiba v preteklost, ali z minimalizmom v modernizem. Pri eklekticizmu je ta enovitost zabrisana.
Kaj je eklekticizem?
Glavno vodilo eklekticizma je preplet različnih slogov iz različnih krajev in obdobij. Gre torej za slog, kjer lahko sicer opazimo kakšne slogovno usklajene elemente, vendar vselej v kombinaciji s kosi opreme ali detajli, ki v prostor vnašajo drugačnost in svojevrstno izstopajo od preostalega.
Z vseh vetrov
V stanovanju mladih ljudi, zlasti študentov in parov, ki prvič stopajo na pot življenja v dvoje, velikokrat zaživi eklekticizem, kar ni nič presenetljivo, če pomislimo, kako se opremljajo prva stanovanja – takrat vselej kdo od sorodnikov podari kakšen kos pohištva ali praktične izdelke za dom in gospodinjstvo, ki so prineseni z vseh vetrov. Tako se v toplem gnezdu znajde bogata zbirka reči, med katerimi je težko najti stične točke.
Spontanost kot vodilo
Dom lahko tudi sicer hitro zaživi v eklektičnem slogu, če ga opremljate s pohištvom, ki ga kupite spontano, ker vam je všeč, in ne zato, ker bi se zares prilegalo k preostalim elementom v prostoru: kakšen kos opreme s potovanja po daljnih krajih, udoben naslanjač, ki ga kupi mož, ko žene ni doma, ogledalo z neobičajnim okvirjem, ki ga dama naroči prek spletne prodaje, in ko v minimalistični jedilnici svoj prostor najdejo skodelice in čajnik, ki so dediščina babice, in stol modernega oblikovalca, ki ste ga kupili, ker se vam je kdaj zazdelo, da se spodobi imeti doma kos opreme z žlahtnim podpisom ... Iz nakupovanja po navdihu in vključevanja elementov, ki nam jih podarijo drugi brez vedenja, kaj je pravzaprav po našem okusu, se kaj hitro lahko rodi neopredeljivost, ki je prav prikupna, če le najdemo nekakšno ravnovesje v kaosu raznolikosti.
Zadostujejo že majhni posegi
Z eklekticizmom boste v stanovanje vnesli živahnost in občutek sproščenosti, česar se lahko lotite tudi načrtno. Viden učinek lahko dosežete z majhnimi posegi, kot če denimo kakšno steno v tradicionalno opremljenem prostoru oblepite s trendovsko tapeto ali pa jo opleskate z najbolj modno jesensko barvo. Na moderen usnjen kavč položite turkizno žametno blazino s cofki, na klubsko mizico pa postavite vazo in pladenj, ki se stilno zatekata v obdobje rokokoja.
Morda imate na podstrešju telefon z vrtljivo številčnico, ki bi pritegnil pogled v dnevni sobi, kjer prevladujejo modne barve? Ali pa ste pri sorodnikih dobili staro mizo, ki je ne potrebujejo več? Če vas notranji vzgib nagovarja, da je miza prava za vas in da boste lahko poleg obstoječih stolov zraven postavili še tisti okrogli stolček, ki se ga vseskozi seli iz enega prostora v drugega, ker nikamor zares ne spada, potem se vsekakor prepustite navdihu in se veselite sloga, ki razvnema duha.