(PRELET LETA) Nebo ilustracij na častnem gostovanju Slovenije na knjižnem sejmu v Bologni

Tjaša Gajšek Tjaša Gajšek
31.12.2024 06:00
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Takojšen in oprijemljiv vtis so slovenski ilustratorji pustili na osrednji ilustratorski razstavi, ki jo vsako leto pripravi častna gostja. Pričakovanja so bila visoka - in presežena.
Jernej Campelj

Po častnem gostovanju Slovenije na knjižnem sejmu v Frankfurtu oktobra 2023 je slovenske založnike (in predvsem ilustratorje) le nekaj mesecev pozneje, aprila letos, čakal naslednji velik projekt – častno gostovanje na 61. sejmu otroške in mladinske literature v Bologni. Da Bologna po pomenu in vplivu vendarle ne dosega Frankfurta, so vsem vpletenim pokazali na ministrstvu za kulturo - projektu so namenili občutno manj denarja, v Bologni v štirih dneh niti enkrat ni bilo ministrice za kulturo Aste Vrečko, ki je bila v Frankfurtu prisotna skoraj ves čas sejma.

A organizatorji so kljub časovni stiski dokazali, da se v Frankfurtu niso iztrošili. Kot je pred gostovanjem rekla direktorica Javne agencije za knjigo (JAK) Katja Stergar, je bil cilj gostovanja novi prevodi slovenske otroške in mladinske literature v tuje jezike in promocija aktualnega knjižnega nabora. A v tem pomenu je uspešnost sejma težko kvantitativno izmeriti - še pred aprilom so vsi vpleteni namreč opozarjali, da so učinki sejma vidni šele čez nekaj let, saj je prodaja pravic tek na dolge proge. Kot so se strinjale domače založbe, ki so se predstavljale na nacionalni stojnici, le Mladinska knjiga in Morfem plus pa po dolgoletni tradiciji na samostojnih, je častno gostovanje zagotovo odskočna deska za založbo. Daleč najbolj uspešna je bila v pripravah založba KUD Sodobnost International, ki je v zadnjih treh letih na italijanski trg prodala pravice za 16 knjig, nekatere so izšle še pred aprilom. Kot je dejala njihova agentka Katja Kac, gostovanje sicer založbi prinese več prestiža kot dobička, lahko pa zagotovi dodaten vir zaslužka ustvarjalcem. 

So pa takojšen in oprijemljiv vtis slovenski ilustratorji pustili na osrednji ilustratorski razstavi, ki jo vsako leto pripravi častna gostja. Pričakovanja so bila visoka - in presežena. V razstavnem prostoru, ki sta ga po vzoru renesančnih knjižnic oblikovali arhitektki Sara & Sara (Sara Badovinac in Sara Škarica), je najbolj očaral impresiven stropni baldahin, poslikan z izbranimi motivi izpostavljenih ilustratorjev. 23-metrsko "nebo ilustracij" je bilo delo ilustratork Hane Stupica in Eve Mlinar. Na razstavi z naslovom In kaj se je zgodilo potem? se je v slovenskem paviljonu predstavilo 12 izbranih slovenskih ilustratorjev: Maja KastelicPolona LovšinAndreja PeklarLila PrapAlenka SottlerDamijan Stepančič, Hana StupicaIgor ŠinkovecPeter ŠkerlHuiqin WangAna Zavadlav, Maša P. Žmitek. Drugi del razstavnega prostora je gostil 32 avtorjev in avtoric in stojalo, ki je združilo biografije in ilustracije 59 ilustratorjev. Razstava za v učbenike, šolsko, a daleč od šablonskega. 

Slovensko častno gostovanje v Bologni se je v spomin zapisalo po ubranem sodelovanju JAK, Centra ilustracij in ilustratorjev in po tem, kar radi ponavljamo in izpostavljamo - da ima Slovenija močno ilustratorsko tradicijo, na kateri vztrajno gradi. S sejmom v Bologni je Slovenija dobila priložnost, da to na enem mestu pokaže v mednarodnem prostoru.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.