Jon Fosse: Pisanje lahko rešuje življenja

sta
08.12.2023 13:15

V Nobelovem predavanju v Stockholmu je norveški dramatik poudaril, da je v njegovih delih več samomorov, kot bi si rad priznal.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jon Fosse med predavanjem v četrtek v Stockholmu 
EPA

Letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo Jon Fosse verjame, da lahko pisanje rešuje življenja. S tem je imel v mislih številne samomore, ki jih omenja v svoji literaturi. "V nekem smislu sem vedno vedel, da lahko pisanje rešuje življenja, morda je rešilo celo moje življenje," je povedal v četrtek v Stockholmu pred nedeljsko podelitvijo nagrade.

V svojem Nobelovem predavanju v Stockholmu je norveški dramatik poudaril, da je v njegovih delih več samomorov, kot bi si rad priznal.

Istočasno je izrazil bojazen, da je s tem morda prispeval k legitimizaciji tega dejanja. Ob tem pa je dodal, da so se ga globoko dotaknile čestitke po objavi prejema Nobelove nagrade, v katerih so oboževalci dejali, da jim je njegovo pisanje preprosto rešilo življenje.

"In če to, kar pišem, lahko pomaga rešiti tudi življenja drugih ljudi, potem me to osrečuje bolj kot karkoli drugega," je povedal pisatelj.

Ob razglasitvi prejemnika nagrade v začetku oktobra je Švedska akademija sporočila, da bo 64-letnega dramatika nagradila za njegove inovativne igre in prozo, ki daje glas neizrekljivemu. Fossejevo delo včasih primerjajo s Samuelom Beckettom, še enim dramatikom z Nobelovo nagrado. Opira se na preprost jezik, ki svoje sporočilo prenaša skozi ritem, melodijo in tišino.

Čeprav je danes eden najbolj uprizarjanih dramatikov na svetu, postaja vse bolj prepoznaven tudi po svoji prozi.

Kot so še navedli na Švedski akademiji, njegovo pisanje razgalja "človekovo izgubo orientacije", njegov slog pa je postal znan kot "Fossejev minimalizem".

Fosseju bo nagrado, torej medaljo in 11 milijonov švedskih kron (približno 968.000 evrov), izročil švedski kralj Karel XVI. Gustav na uradni slovesnosti v Stockholmu 10. decembra, na obletnico smrti Alfreda Nobela. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta