
Na višjem ljubljanskem sodišču se je pred dnevi opravila javna seja za nekdanjega rokometaša Sama Rutarja iz Velenja. Na ljubljanskem okrožnem sodišču je bil zaradi trgovanja z drogo obsojen na tri leta in deset mesecev zapora ter stransko denarno kazen 15 tisoč evrov. Sodišče mu je izreklo sodbo po podpisanem sporazumu s tožilcem Aljažem Britvičem s specializiranega državnega tožilstva. Kljub temu sta se Rutar in njegov zagovornik, odvetnik Bojan Celar, na izrek sodbe – sodišče je pri izreku kazenske sankcije v celoti sledilo predlogu tožilstva iz podpisanega sporazuma - pritožila na višje sodišče. Na javno sejo na višje sodišče Rutarja, ki je v hišnem priporu, ni bilo, so pa prišli njegov odvetnik in tožilstvo, višja državna tožilka Blanka Žgajnar in okrožni tožilec Aljaš Britvič. Predstavljeni so bili sodba in pritožbe Rutarja in njegovega odvetnika, sodbo pa bosta obe strani prejeli po pošti.
Tožilec je prepričan, da bi bilo treba sklenjene sporazume spoštovati
Obramba predlaga nižjo kazensko sankcijo
Samo Rutar je eden od polovice obtoženih, ki so s tožilstvom že na predobravnavnih narokih sklenili sporazum o priznanju krivde in so že bili obsojeni. Izrečene so jim bile kazni od leta in pol zapora do pet let in sedem mesecev zapora, samo eden od njih je bil obsojen na pogojno kazen. Denarne kazni, ki so jih doletele, se gibljejo med 750 in 25.000 evri. Preostalim štirinajstim, ki krivde niso priznali, bodo na ljubljanskem okrožnem sodišču sodili po rednem postopku. Rutarjev zagovornik Bojan Celar je na višjem sodišču na kratko predstavil svojo in Rutarjevo pritožbo. Dejal je, da sodišče določenih prodaj droge ne bi smelo upoštevati pri izreku kazni, saj da očitki v tem delu niso dovolj konkretizirani: "Po domače povedano, lahko bi šlo za gram ali tono, lahko bi šlo za eno ali drugo vrsto droge. In zoper takšne očitke se ni možno uspešno zagovarjati."
Dejal je tudi, da je v treh očitkih tožilstva Rutarju navedeno, da je prevzeto, vendar neugotovljeno količino droge, prodajal naprej. "Glede na to, da se tožilstvo sklicuje, da naj bi v splošnem opisu pisalo, da je preko posrednika Aleša Zupančiča prevzemal večjo količino prepovedane droge, ki jo je nato predajal oziroma prodajal drugim, menim, da to še vedno ni konkreten očitek." Tako bi se obtoženemu lahko očitalo le "manjšo kriminalno količino" in mu zato izreklo nižjo kazensko sankcijo, je še dejal Celar. Glede Rutarjeve pritožbe pa je dejal, da si želi nižjo kazen, ker ima doma težko situacijo, saj je oče samohranilec. Tožilec Britvič pa pritožbo obrambe ocenil kot "očitno zlorabo procesnih pravic". Spomnil je, da je bil s tožilstvom podpisan sporazum o priznanju krivde. Opis kaznivega dejanja v njem pa da je bil "identičen" tistemu iz izrečene mu sodbe. Tožilec je prepričan, da bi bilo treba sklenjene sporazume spoštovati, kar pa da očitno ne velja za konkretnem primer. "Ocenjujem, da je to zgolj zaradi tega, da bo obtoženi lahko dlje časa v hišnem priporu, saj bi ob pravnomočnosti sodbe moral v zapor," je še izpostavil.
Brata Denić še na begu
Preiskovalci so zoper osumljene uporabili prikrite preiskovalne ukrepe, tožilstvo pa razpolaga tudi z njihovo kriptirano komunikacijo preko aplikacije Sky, ki je bila pridobljena iz tujine na podlagi evropskega preiskovalnega naloga. Ugotovili so, da sta Miloš Josimović, srbski državljan iz Sremske Mitrovice, ki ni živel v Sloveniji, in Danijel Lužija iz Kranja, ki naj bi bil pomemben kurir z drogo, del večje mednarodne hudodelske združbe, ki izvira iz BiH in Srbije. Josimović naj bi bil skrbel za delovanje združbe v Sloveniji, ki naj bi jo bil vodil Jeseničan Sani Denić, kateremu je bil podrejen kurir Samir Halilbašić z Jesenic, pa tudi drugi. V kriminalno združbo naj bi bil močno vpet tudi Denis Denić, brat Sanija Denića. Kljub hudim očitkom bratov Denić za zdaj ni v obtožnici, proti njima se ni vodila niti sodna preiskava, ker sta na begu.
Sodeloval pri prodaji kocke
Tožilec Aljaž Britvič obtožene bremeni, da so predvsem v Sloveniji in Avstriji, pa tudi v Italiji, kot člani hudodelske združbe trgovali s heroinom, kokainom, konopljo in amfetamini, ki so jih obtoženi v dveh skupinah, imenovanih Srbi in Slovenci, na območju Slovenije v posebej prirejenih prostorih sami pridobivali. Hudodelska združba, ki še ni v celoti razkrita in kateri je pripadal tudi Rutar, je delovala pod okriljem zloglasnega Kavaškega klana, znanega po izjemnem nasilju in brutalnih obračunih s svojimi nasprotniki, trdi tožilstvo. Znano je, da je imel ta klan v Sloveniji že v preteklosti svojo celico, ki naj bi jo bil vodil Klemen Kadivec, maja 2021 pa je njeno delovanje zaradi aretacij vpletenih ugasnilo. Štirinajstim obtoženim iz te celice od januarja 2023 sodijo na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi trgovanja z drogo. Najbolj znano ime med obtoženimi in tistimi, ki so s tožilcem Britvičem sklenili sporazum o priznanju krivde, je Aleš Zupančič, znan pod vzdevkom Bazenar, ki je bil zaradi droge že obsojen. Ker je bil na čelu kriminalne združbe, ki jo je vodil kar iz zapora, je bil obsojen na trinajst let in pol zapora, zdaj ga je doletelo dodatnih osem mesecev zapora in 25.000 evrov stranske kazni zaradi sodelovanja pri prodaji kocke kokaina, težke en kilogram. Zupančič se je znašel v obtožnici, ker so kriminalisti na njegovem prenosnem računalniku, ko je bil v koprskem zaporu, našli priklopljen USB-modem, s katerim si je Bazenar omogočal stik z zunanjim svetom. Na njem pa dokaze, da je sodeloval pri prodaji kocke kokaina, ki jo je novembra 2021 Samir Halibašić peljal v okolico Velenja in jo za 27.000 evrov prodal Samu Rutarju, s katerim ga je povezal prav Zupančič.