Ob koncu smučarske sezone je 21-letna Meta Hrovat stvari vzela v svoje roke. Nezadovoljna z rezultati, predvsem pa s stagnacijo v kolektivu, ki se mu je priključila pred letom dni, se je odločila za vrnitev na samostojno pot, z ekipo, ki jo je sama ustanovila in z ljudmi, ki jo poznajo in jim zaupa. Obnovila je sodelovanje s priznanim trenerjem Juretom Hafnerjem in povabila svežo kri - 36-letnega Matijo Grašiča. Ta mladi trener je zadnja leta delal z ruskimi smučarkami, pred tem je bil pomočnik trenerja v slovenski ekipi za hitre discipline. Nekdanji smučar je na trenerski poti prvič v ekipi, ko ritem dela narekuje ena tekmovalka. "V Rusiji denimo sem imel 15 tekmovalk. Zame je posel, ki sem ga prevzel po povabilu Mete Hrovat, korak naprej v karieri. Dobro je, da se lahko osredotočim na eno tekmovalko in ji posvetim vso pozornost."
Ne ve, kaj je pogrešala
Hrovatova je izpostavila, da je najbolj pogrešala prav individualni pristop, ki ji edini ustreza. "Ne vem, kaj je lani Meta pogrešala, s tem se ne ukvarjamo. Zastavili smo si nov program in trenutno smo osredotočeni na odpravljanje pomanjkljivosti," zagotavlja Grašič.
Užitek je trenirati talent
Hrovatova je glavni adut slovenskega smučanja, skoraj vsa pozornost je posvečena njej. Je to za mladega trenerja dodaten pritisk? "Vsaj za zdaj zanimanja javnosti ne jemljem kot breme. Poskušam ji predvsem zagotoviti najboljše pogoje za napredek. Narediti moramo vse in prepričan sem, da rezultati ne bodo izostali." Dobiti tako talentirano smučarko je za trenerja privilegij. "Zagotovo. To je dodatna nota. Preprosto je delati, saj se nam ni treba ukvarjati z osnovami smučanja, temveč pilimo detajle. Gremo do perfekcije. Meti ni treba ničesar ponavljati, vse hitro dojame. Delo z njo je užitek."
"Ne gre za to, da bi bil jaz šef. Skupaj izbiramo, kar je dobro za Meto"
Očetovi nasveti
Matija je že doslej lahko izkušnje črpal pri še enem trenerskem gospodu - očetu Pavletu Grašiču. Ki je znova trener v slovenski reprezentanci, prevzel je delo z mladimi smučarji evropskega pokala. "Od njega je zmeraj mogoče zvedeti 'nekaj več'. Posebej so njegove ugotovitve pomembne, ko je znova vpet v slovensko smučarijo. A doma se o smučanju ne pogovarjamo na široko. Ne nazadnje je to obema služba. Ko sem bil še tekmovalec, pa sem bil pogosto na njegovih treningih in mi je veliko svetoval." Sin zdaj ne pokliče več očeta? "No, saj se pokličeva in si izmenjava informacije, mnenja. Letos bomo tudi kak dan preživeli skupaj, zagotovo bomo imeli kak skupen trening."