Pred skoraj dvema letoma smo pisali o edinstvenih freskah, sorodnih znamenitim freskam, najdenim v Pompejih, na katere so v Celju naleteli ob obnovi tlaka Muzejskega trga, tako rekoč pred nosom Pokrajinskega muzeja Celje. Že tista najdba je bila tako posebna, da je občina spremenila plane in vložila dodatna sredstva za izgradnjo objekta, ki bo najdbe varoval na mestu samem - in situ.
Izobražena in velika
Predvsem pa najdbe živobarvnih fresk nakazujejo, da so bili takratni prebivalci mesta zelo bogati. Stanovali so v razkošnih vilah, velikih 29,6 metra krat 29,6 metra, kar je bilo enako dolžini 100 rimskih čevljev. Prav poslikave pa dokazujejo še, da so v Celei živeli ljudje, ki so dobro poznali sodobno rimsko literaturo.
Motivi so najbrž povzeti po Ovidovih Metamorfozah
Najboljše šele pride
A do tega, da bodo lahko obiskovalci tudi na lastne oči videli najdene freske in edinstveno stropno poslikavo, je še dolga pot. Pa čeprav so v Celju ravno minuli teden slovesno odprli podzemni objekt, vreden pol milijona evrov (denar je zagotovila občina), ki bo omogočal prezentacijo najdenih fresk. Freske so namreč trenutno še v koščkih. V 1400 zabojih hranijo okoli 55 tisoč fragmentov.
Redki, morda edinstveni
Šele ko bo restavriran strop in freske, se bo v celoti videla teža zadnjih celjskih odkritij. Strokovnjaki pa že zdaj ocenjujejo, da gre za eno pomembnejših arheoloških odkritij na slovenskih tleh. V Evropi se je namreč ohranilo zelo malo primerov monumentalnega slikarstva rimskega cesarstva. Takšne poslikave, kot jih ima Celje, je najti samo še v Avenchesu na zahodu Švice, Narbonneju v Franciji, Pompejih, Stabiji, Herkulaneju in v Rimu.
V zasutju poslikan strop
Še večje presenečenje pa je arheologe v Celju pričakalo na dnu omenjenega zasutja, ki je zaščitilo freske. Naleteli so na ostanke poslikanega stropa.