Mlada strokovnjakinja in mamica je v Celju odprla center za motorični in miselni razvoj dojenčkov in otrok

Rozmari Petek Rozmari Petek
01.02.2025 07:30

Razvojno-rekreacijski center, namenjen dojenčkom, otrokom, staršem in bodočim staršem.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Katja Peganc Nunčič je v Celju odprla razvojno-rekreacijski center za dojenčke in malčke.
Ana Sajovic

Prepričana sem, da je vsako živo bitje čudež sam po sebi, ki se rodi z mnogo potenciali. Če mi uspe pomagati razviti vsaj še kakšnega dodatnega, je namen mojega dela dosežen, je odprtje svojega razvojno-rekreacijskega centra, namenjenega otrokom in staršem, pospremila Katja Peganc Nunčič, diplomirana delovna terapevtka in magistrica kognitivnih znanosti. "Center je namenjen dojenčkom, otrokom, staršem in bodočim staršem. Začenjam skromno, a z jasno vizijo, da staršem predam čim bolj strokovne informacije, na kakšen način podpreti razvoj otroka. Tako na področju gibalnega razvoja kot razvoja možganov," pravi sogovornica. Kot pravi, je prvo leto odločilno za gibalni razvoj, ki vpliva na gibanje skozi celo življenje. "Do drugega leta se zgodi tudi velik del razvoja možganov, saj se v tem času ustvarja ogromno število nevronskih povezav (sinaps) – v tem času jih nastaja več kot milijon vsako sekundo, tako da ima dvoletnik skoraj dvakrat toliko sinaps kot odrasli. V času odraščanja se število teh sinaps hitro zmanjšuje, kar traja do približno 25. leta, ko lahko rečemo, da naši možgani odrastejo."

Njene terapije niso namenjene izključno dojenčkom, ki imajo zaostanek v gibanju. "Cilj je, da začnejo že zgodaj, da niti ne pride do kakšnih odstopanj. Da že na začetku naučiš starše, kako pravilno rokovati z dojenčkom, kakšne aktivnosti so primerne, da se spodbujajo možgančki, da lahko otrok čim bolj razvije svoje potenciale," opisuje strokovnjakinja, ki je tudi sama mlada mamica. "Ko sem govorila z drugimi starši, so dejali, da bi si česa takšnega želeli tudi v Celju. Tako ali tako je to bila moja želja že dolgo, že v času študija. Med študijem sem ugotovila, da me zelo zanima delovanje možganov. Od nekdaj pa so otroci moje veselje, vedno sem želela z njimi delati, zato sem se usmerila bolj na nevrološki del. Izkušnje sem nabirala tudi v tujini, na Dunaju sem delala z novorojenčki, v Belgiji sem delala pediatrično rehabilitacijo, v Sloveniji sem bila zaposlena na osnovni šoli za otroke s posebnimi potrebami, sedaj pa sem zaposlena na pediatrični kliniki v Ljubljani, tam delujem kot nevrofiziološka asistentka na kliničnem in raziskovalnem področju," je opisala. Skupinske vadbe v Celju potekajo vsak torek, individualne pa po dogovoru, še dodaja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.