Vsako odvečno maščobno tkivo ni celulit, vendar se lahko sčasoma vanj spremeni, kar lahko povzročite tudi sami z načinom življenja in prehrane. Čeprav ju pogosto zamenjujemo, celulit in podkožno maščobno tkivo nista ista stvar. Maščobno tkivo je naraven, potreben in koristen del podkožnega tkiva, naše telo pa je genetsko vnaprej določeno, da ga proizvaja in hrani v določeni količini. Celulit pa je po mnenju nekaterih celo bolezensko stanje, ki ga v medicinski terminologiji imenujejo fibrosklerotična edematozna panikulopatija, ki označuje spremembe podkožnega maščobnega tkiva v kombinaciji s poapnitvijo veznega tkiva. V obeh primerih gre za maščobno tkivo, vendar z različnimi lastnostmi, ki jih moramo znati prepoznati, da bi našli učinkovito rešitev.
V čem je razlika
Osnovne razlike med podkožnim maščobnim tkivom in celulitom so v videzu površine kože in v občutku pri dotiku.
Kakšna je videti površina kože
Pri podkožnih maščobnih zalogah je koža gladka, izenačena, normalne barve, brez neravnin in črt, aktivnost žlez lojnic je normalna. V prvi in drugi stopnji celulita je površina kože še vedno videti nespremenjena in enaka kot pri podkožnih maščobnih oblogah, v tretji in četrti stopnji pa postane neravna, polna nepravilnih vdolbin, z belimi ali rumenkastimi črtami. Koža, ki jo je prizadel celulit, je lahko izrazito suha ali mastna, v četrti stopnji celulita pa se vidno tanjša.
Kakšna je na dotik
Področja kože, kjer je lokalizirana podkožna maščoba, so neboleča na dotik, normalne trdote in konsistence ter dovolj elastična, pod prsti pa ne občutimo vozličkov, neravnin, izbočnin ali edemov. V tretji in še posebno v četrti stopnji celulita pri pritisku s prsti na kožo občutimo bolečino. Konsistenca kože se spremeni že v prvi in drugi stopnji, ko postane pastozna, po pritisku s prstom na površino kože pa na njej lahko ostane vdolbina, kar se spremeni v tretji in četrti stopnji, ko koža postane zelo trda na dotik. Otečenost se pojavi šele v tretji stopnji in traja vse do začetka četrte. V tretji stopnji se pojavljajo majhni vozlički, ki jih občutite pri nežnem drsenju s prsti po površini kože, medtem ko v četrti stopnji nastajajo večji vozličavi skupki. V vseh stopnjah celulita je občutno zmanjšana elastičnost kože.
Glede na del telesa
Celulit lahko nastane na različnih delih telesa. Medtem ko imajo nekateri le nekaj lokaliziranih celulitnih blazinic, je celulit pri drugih široko razširjen na več področjih. Po navadi so najbolj izpostavljeni boki in bedra, edini deli telesa, ki jih ta neestetski problem ne more prizadeti, pa so obraz, dlani in stopala. Kje in v kakšni obliki se bo celulit pojavil, je odvisno od vrste dejavnikov, predvsem pa od življenjskega obdobja in stila življenja.
Boki
So najbolj kritični del telesa, na katerem se celulit najpogosteje pojavlja, pogosto v kombinaciji z maščobnimi oblogami na zadnjici, ki se zaradi njihove teže povesi. Celulit, ki se prične na bokih, se lahko sčasoma razširi na celo nogo, ne glede na to, ali je v zgodnji stopnji ali poznejši.
Zunanja stran stegen
Na tem področju pogosto nastajajo celulitne blazinice, njihov razvoj se lahko prične v obliki vidnih vdolbin na kožnem tkivu, kjer pritiskajo ozka oblačila, lahko pa so povezane z drugimi celulitnimi skupki v zgornjem delu beder. Pretesne hlače in podobna neprimerna oblačila, ki onemogočajo normalno cirkulacijo krvi, še posebno v sedečem položaju, so glavni vzrok za nastanek te vrste celulita.
Notranja stran stegen
Na tem področju se ponavadi pojavi mlahav in mehki celulit, ki ni boleč na dotik. Najpogostejši razlog so preozka oblačila, še zlasti tista, ki močno pritiskajo in vežejo kožno tkivo v dimljah.
Zadnji del stegen
Na tem predelu je celulit lahko mlahav ali trd, glavni vzrok za njegov nastanek pa je predolgo sedenje. Ko stojimo, so na zadnjem delu vidni tipični "kaskadni" skupki mehkega celulita, ki na tem področju hitro prevzame videz pomarančne lupine z vidnimi neravnimi vdolbinami na površini kože.
Zadnja stran meč
Celulit je viden, kadar kožno tkivo stisnemo med dvema prstoma in ima tipičen videz pomarančne lupine. Pogosto se pojavi v kombinaciji z blazinicami na kolenu in za gležnji.
Ramena
V starosti se lahko na tem področju razvije celulit mlahavega tipa, ki je videti kot zelo mehki edemi. Pojavi se lahko v višini vratu ali pa je povezan s celulitnimi oblogami na področju pazduhe.
Roke
Celulit lahko nastane na notranji strani rok kot velik mlahav skupek in na zunanji strani rok v obliki trdih maščobnih oblog.
Vzroki
Celulit je posledica številnih dejavnikov, kot so dednost, telesna konstitucija ter hormonske in kardiovaskularne motnje, stanje pa pogosto poslabšajo dejavniki, ki so povezani z načinom življenja, to so pomanjkanje gibanja, izpostavljenost stresu, slaba prehrana, bolezni jeter, prebavne težave ali bolezni, ki jih spremlja pretirano zadrževanje vode v telesu.
Glavni vzrok za nastanek celulita so hormonske motnje. Zaradi delovanja hormona estrogena in njegovega učinka na mikrocirkulacijo so ženske bolj izpostavljene tveganju za nastanek teh neestetskih oblog, še posebno v puberteti, nosečnosti ali perimenopavzi, ko je aktivnost hormonov jajčnikov na vrhuncu. Stresen način življenja in vse slabe navade, povezane z njim - kajenje, čezmerno pitje kave, pogoste spremembe bioritma, izpostavljanje pretiranim fizičnim in psihičnim naporom ter pomanjkanje spanja - v kombinaciji z drugimi rizičnimi dejavniki povzročajo nastanek celulita.
Med drugimi dejavniki velja izpostaviti preozka oblačila in obutev z zelo visoko peto, nepravilno držo in pomanjkanje gibanja. Vsi ti dejavniki povzročajo upočasnitev kroženja krvi in limfe ter s tem celulit. Za preprečevanje nastajanja celulita in ublažitev takega stanja je najpomembnejša redna fizična aktivnost, plavanje, kolesarjenje in drugi športi, pri katerih so še zlasti aktivne mišice kritičnih delov telesa.