(POGOVOR) Peter Prevc: Slabše kot mi gre, večkrat bi šel na vrh skakalnice

14.10.2021 18:15
Z novimi smučmi, dolgoletnimi izkušnjami in veliko željo po uspehu Peter Prevc poleti ni bil daleč od najboljših. A večno vprašanje ostaja: se je pri 29 še sposoben vrniti tja?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Nismo še čisto blizu, več kot mesec dni je še do začetka sezone v smučarskih skokih, ki jo bo 20. novembra otvoril ruski Nižni Tagil. A skakalci so že v zaključku priprav. In kot vsako jesen zadnjih pet let se tudi letos ljubitelji tega športa sprašujejo, ali lahko Peter Prevc še kdaj ponovi dosežke iz rekordne sezone 2015/16, ko so mejniki padali eden za drugim. 29-letnik se v zadnjih sezonah precej lovi, njegov končni izkupiček v svetovnem pokalu pa niha med 8. in 29. mestom. V minuli sezoni je bil 23.

"Jah, treniram enako že deset let. V grobem sprememb ni, tople vode se ne da odkriti. Smernice so postavljene. Ves svet podobno dela. Težko rečem, v kakšni formi prihajam v novo sezono. Gotovo še nisem tam, kjer bi želel biti," uvodoma pove (nekdanji) alfa orel. A kako si te besede tolmačiti? "Ne morem še povedati, kaj to pomeni v svetovnem merilu. Treba bo počakati do prvih tekem. Sam s sabo lahko naredim olimpijskega prvaka in razlagam okrog, kako sem dober. Lahko razlagam tudi, da sem zanič. A vse to bo vseeno, ko bo prišel čas tekme. Če bom deseti, bom deseti, tako da je zdaj še prezgodaj napovedovati."

Razvoj smuči? Nisem inženir!

S ciljem, da bi šlo na skakalnici čim dlje, je Prevc letos menjal znamko smuči in se po nekaj letih iz Fischerja vrnil k Slatnarju. "Nekoč sem pri Slatnarju zelo sodeloval v razvoju, a to mi ni bilo všeč. Ne nazadnje nisem inženir in strokovnjak za to. Tudi to je bil razlog za prehod k Fischerju. Bolj mi je všeč, ko me končani izdelki že čakajo in se le še odločam med njimi. Zdaj sem spet pri Slatnarju, a ne sodelujem več tako v razvoju kot nekoč. Oni so zdaj štiri leta delali brez mene. Ne vem točno, kako so materiale razvili. Meni je bolj pomemben rezultat kot pot, kako so do tega prišli," svojo brezkompromisno filozofijo razloži Prevc. Kakšna je razlika med smučmi, je, kot dodaja skakalec, laikom zelo težko razložiti: "Enostavno; pomemben je občutek. Če zaupaš materialu, ki ti ustreza, je vse lažje. Celo telo se sprosti, glava si bolj zaupa, več si upaš. Določena vprašanja in dvomi izginejo."

Fischerjeve smuči je postavil v kot
Andrej Petelinšek

Preizkušanju materiala ter lastne fizične pripravljenosti in sposobnosti je namenjena poletna sezona, v kateri je Peter Prevc zasedel končno 29. mesto. A ker se vsi tekmovalci iz različnih razlogov ne udeležujejo vseh tekem, nekatere pa izkoristijo bolj za testiranja, je morda bolj merodajen rezultat iz zadnje tekme v Klingenthalu izpred dveh tednov; delitev 14. mesta z bratom Cenetom in Poljakom Jakubom Wolnyjem. "Vsaj zadnje poletne tekme gotovo so pokazatelj forme. Z dobrimi poletnimi rezultati je lažje iti v zaključni del priprav na zimsko sezono. Paziti je treba le, da človek vmes ne zaspi. Ni pa pravilo, da če si poleti dober, boš tudi pozimi. Se pa v zadnjih letih že dogaja, da če si poleti redno med najboljših pet, si pozimi gotovo vsaj med deseterico. No, morda je bil en tak nesrečen primer le Dawid Kubacki, ki je prej poleti vselej zmagoval, pa mu pozimi marsikdaj ni šlo." No, spomnimo se tudi Jerneja Damjana, zmagovalca poletne sezone 2014, ki pa nato v zimski sezoni višje kot do končnega 14. mesta vendarle ni prilezel. "Hja, odvisno je, kdaj in kje te poletne tekme in točke nabereš. Lahko greš v Azijo, kjer je konkurenca okrnjena, in tam dobiš točke. Ne rečem, da takšen rezultat ali točke manj štejejo. Še več; tovrsten dober rezultat ti, ne glede na konkurenco, zelo pomaga pri samozavesti," opisuje Prevc.

V formo do novoletne turneje

No, v nemškem Klingenthalu je bila konkurenca popolna in tekmovalci so lahko jasno videli, kje je kdo. Najboljši je bil Japonec Rjoju Kobajaši pred Norvežanoma Halvorjem Egnerjem Granerudom in Johannom Andrejem Forfangom. Najboljši Slovenec je bil Anže Lanišek na šestem mestu. "Kobajašijevi skoki izgledajo zelo enostavni. Ko gre, gre. Le tu in tam se zgodi kak kiks, sicer pa skače brez težav. On je res izstopal. Norvežani so tudi močni. Potem smo pa vsi zelo tesno skupaj. Če bi jaz dobil tri točke več, bi bil med desetimi, s tremi točkami manj pa 18.," so pokazala Prevčeva preračunavanja.

Na zadnji poletni tekmi si je Peter Prevc z bratom Cenetom delil 14. mesto. Foto: Robert BALEN
Robert Balen

A če bi že bilo treba izbrati termin, kdaj naj bi najbolje skakal, je to sredina februarja, ko bodo v Pekingu olimpijske igre: "Da se vse ujame in da ohraniš ritem, bo treba dobro skakati že vsaj na novoletni turneji. Sicer je pa zame olimpijska sezona enaka kot vsaka druga. Razlikuje se le po medijskem pompu."

So pa olimpijski cikli za marsikaterega športnika ključni pri odločanju o podaljševanju oziroma zaključevanju športne kariere. In glede na to, da se Prevc bliža tridesetim, tovrstna vprašanja že počasi postajajo relevantna. No, definitivnega odgovora, na srečo navijačev, še ni: "Dokler bom dovolj dober, da bom dosegal spodobne rezultate, se ne mislim umakniti. Ko bo pa to prišlo, ko me bodo izrinila leta ali mlajši tekmovalci, pa se bom umaknil. Ali se bo to zgodilo čez leto ali deset let, ne ve nihče. Volje in želje mi nikdar ni zmanjkalo. Slabše kot mi gre, večkrat bi šel na vrh skakalnice."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.