Z avtorico knjige Srčni učitelj, profesorico in motivacijsko govornico Sabino Košmrl Kaučič sva se pogovarjali o moči srčnosti. Govorili sva tudi o tem, kako sami ustvarjamo svojo realnost. Če želimo, da je le-ta svetla in radostna, je pomembno, da znamo prilagajati svoj pogled na življenje in izstopati iz vloge žrtve. Kako? Vabljeni k poslušanju podkasta.
Prisluhnite pogovoru, v katerem boste med drugim izvedeli:
- kdo je srčni učitelj,
- kaj pomeni, da smo odgovorni za svoje življenje,
- katera so preprosta orodja, s katerimi lahko ustvarjamo radostno realnost,
- kaj pomeni presegati neželeno in kako to naredimo,
- kaj pomeni, spremeniti pogled na realnost in kaj se zgodi z realnostjo, ko ga spremenimo,
- kako izstopiti iz vloge žrtve,
- kdaj je Sabina spoznala, da ne želi biti v vlogi žrtve in kako se je dvignila z dna
in še veliko navdihujočih razmišljanj o življenju.
Pogovoru prisluhnite na povezavi TUKAJ.
Sabina Košmrl Kaučič, dobrodošli, kako ste?
"Odlično. Najlepša hvala za vabilo."
Ste avtorica knjige Srčni učitelj. Zakaj je knjiga nastala? Kdo je tak učitelj? Vi verjetno ste bili srčna učiteljica?
"Zase bi rekla, da sem, saj srčnega učitelja ne pojmujem kot popolno bitje, ki se nikoli ne zmoti in ima vedno o vsem prav. Zame je srčni učitelj vsak, ki poučuje iz srca, si upa v stiku z mladimi odstraniti »masko«, si dovoli iti preko svojega naziva, ki med njega in učence postavlja nekakšno pregrado. Rado se namreč zgodi, da učitelji, zaradi vloge in položaja, hitro stopimo nad učence in predavamo z vzvišenega položaja, kjer ne znamo biti pristni in srčni. To se zgodi nezavedno. Sama sem v tem poklicu velikokrat nadomeščala odsotne učitelje zaradi porodniških dopustov in podobnega, kar sem sprva jemala kot nekakšno prekletstvo. Kasneje pa se je to izkazalo kot blagoslov, saj sem na ta način imela priložnost spoznati res veliko učiteljev, staršev, dijakov in učencev, kar mi je služilo kot odlična podlaga pri pisanju knjige. Ugotovila sem, da najbolj izgoreli, sitni in nadležni učitelji niso slabi ljudje. To so velikokrat ljudje, ki so imeli na začetku svoje učiteljske poti visoke načrte, a jih, zaradi navidezne ujetosti v sistem in tudi dejstva, da niso bili opolnomočeni s pravimi orodji, niso mogli uresničiti, zato jih je sčasoma prevzelo razočaranje, občutek nemoči, izčrpanost. Prepričana sem, da bi vsak, ki bi se znal opolnomočiti, šel v službo vesel in radosten. Če znamo s sabo in z ljudmi, če od nas teče prijetna energija, se le-ta vrne nazaj k nam. Ko se človeški vidik preplete s profesionalnim vidikom, greš v razred kot oseba. Ko smo v stiku z otroki, nam zavore popustijo, zato moraš biti močan oz. stabilen, da ne popustiš in ne dovoliš, da se tvoja slaba volja razlije nad otroke. Ko sem opazovala sebe in svoje kolege, mi je postalo jasno, da bolj, ko bom znala ravnati s sabo kot osebo, kot s Sabino, boljša bom lahko kot mati, kot partnerica in kot učiteljica. Če si znamo znotraj sebe ustvariti prijetno, mirno, radostno in stabilno okolje, potem se lažje soočamo z vsemi ostalimi izzivi. V svoji knjigi sem želela predstaviti te misli, tehnike in orodja, hkrati so se pojavili tudi zadržki, kako bo knjiga sprejeta med učitelji. Nisem jim namreč želela pametovati. Na moje veliko presenečenje in veselje, so ljudje knjigo sprejeli."
Sabina, pravite, da smo kreatorji svoje realnosti oziroma, da smo odgovorni za svoja življenja.
"To je dejstvo. Pa če se tega zavedamo ali ne. Prelaganje odgovornosti za lastna življenja na druge, se zgodi zelo hitro, instiktivno, včasih se mi zdi, da nam je ta lastnost prirojena. Takoj, ko začnemo iskati krivce za to, kar se nam dogaja, se odpovemo svoji moči."
Kateri moči?
"Moči za spremembe. Če nekomu pripišemo krivdo za nekaj, kar se nam je zgodilo, si lahko na nek način operemo roke, hkrati pa se tudi odpovemo orodju, da bi lahko karkoli spremenili."
Več vsebine vas čaka v podkastu Večer v živo.
Pogovoru prisluhnite na povezavi TUKAJ.
Pogovor je vodila Maja Furman. Spremljajte dogodke Večer v živo na spletni strani www.vecer.com/vzivo.