Zakaj izpadajo lasje? Preberite, kateri vzroki so najpogostejši

xxxxx
26.09.2021 04:25
Moški so v primerjavi z ženskami izpostavljeni večjemu tveganju, da se v odrasli dobi soočijo s plešavostjo, čeprav lahko tanjšanje in izpadanje las prizadene pripadnike obeh spolov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lasulja in naglavna ruta lahko pomagata pri izgubi las. Foto: Profimedia
Profimedia

Za izpadanje las nikoli ne obstaja en sam razlog, vzroki so lahko tako preprosti in začasni (na primer pomanjkanje določenih vitaminov) kot zelo zapleteni (razne bolezni). Na srečo obstaja veliko načinov za zdravljenje izpadanja las tako pri ženskah kot pri moških, ki so seveda odvisni vzroka zanj. Preberite, kateri so najbolj pogosti in tudi malo manj pogosti vzroki, zaradi katerih je morda na vaši glavi vedno manj las, in kaj lahko glede tega storite.

• Hud stres ali bolezen. Stres ali bolezen (tudi covid-19) lahko povzročita izpadanje las. Gre za čezmerno izpadanje las, ki ga sproži stres. Naš organizem mentalni stres zaznava enako kot fizičnega. Vsak dramatični stresor lahko povzroči, da se rast las ustavi. Ko je organizem pod stresom, izloča hormon kortizol, ki lahko prizadene lasne folikle oziroma mešičke, posledica česar sta redčenje in izpadanje las. To se običajno zgodi približno tri mesece po stresnem dogodku. Najučinkovitejši način, da preprečimo izpadanje las kot posledico stresa, je seveda ta, da se izogibamo stresu, vendar to ni vedno tako preprosto. Ko opazite, da vam izpadajo lasje, je najbolje, da čim prej obiščete dermatologa. Če bo ta ugotovil, da je izpadanje las pri vas povezano s stresom, vam utegne priporočati zdravljenje z minoksidilom, ki izboljšuje prekrvavitev okoli lasne čebulice na dnu lasnega folikla ter spodbuja ponovno rast las na mestih, kjer so ti izpadli. Zdravljenje terja precej potrpežljivosti, saj lahko traja kar nekaj časa, da lasje začnejo znova rasti.

• Nosečnost. Nosečnost je eden od primerov fizičnega stresa, ki lahko povzročijo izpadanje las. Z nosečnostjo povezano izpadanje las pogosteje nastopi po porodu kot pa med samo nosečnostjo. Po besedah zdravnikov je sam porod za žensko precej travmatičen.

Če po porodu opazite, da vam izpadajo lasje, naj vas nikar ne skrbi, saj vam bodo ti že čez nekaj mesecev spet zrasli. To je popolnoma normalna stvar, ki se običajno uredi sama od sebe.

• Nezadosten vnos beljakovin. Po poročanju Ameriške akademije za dermatologijo je lahko tudi prehrana, ki vsebuje zelo malo beljakovin, vzrok za nezaželeno izpadanje las. Več beljakovin boste zaužili že tedaj, če boste v svojo prehrano vključili več jajc, piščančjega mesa, stročnic in jogurtov.

• Hormonske spremembe. Podobno kot hormonske spremembe v nosečnosti lahko tudi zamenjava ali prenehanje jemanja kontracepcijskih tablet povzroči izpadanje las. Vse to je lahko tudi posledica stresa in je pri vas verjetnejše, če se je kdo v vaši družini že ubadal z izpadanjem las. Enako velja za spremembe v hormonskem ravnovesju, ki nastopijo v menopavzi. Če se izkaže, da so za vaše težave krive nove kontracepcijske tablete, začnite znova jesti tiste, ki ste jih jedli do zdaj, ali se zdravnikom pogovorite o drugih možnostih kontracepcije. Lasje vam lahko začnejo izpadati, tudi če popolnoma prenehate uživati kontracepcijske tablete, vendar gre tedaj običajno le za začasno težavo.

• Nizke ravni železa. Strokovnjaki Ameriške akademije za dermatologijo opozarjajo, da je lahko za nezaželeno izpadanje las kriv tudi premajhen vnos železa s prehrano. Znaki anemije so med drugim izčrpanost, utrujenost, zasoplost in bolečine v prsih. Zdravnik vam bo v tem primeru najverjetneje predpisal prehranska dopolnila z železom ali prehrano, ki temelji na živilih, bogatih z železom in vitaminom C.

• Bolezni ščitnice. Bolezni ščitnice, kot sta na primer hipertiroidizem in hipotiroidizem, lahko povzročijo celo vrsto težav z lasmi. Med njimi so tanjšanje ali izpadanje dlak obrvi (predvsem na zunanjem robu obrvi), mehki in tanki lasje z veliko prhljaja, izpadanje las ter dlak drugod po telesu. Če vam začnejo izpadati lasje zaradi težav s ščitnico, se o tem pogovorite s svojim zdravnikom, ki vam bo svetoval glede možnosti zdravljenja. Sicer pa je najpomembnejše, da najprej odpravite osnovno težavo in se začnete šele nato ukvarjati s tistimi, ki so se pojavile kot posledica le-te.

• Alopecia areata. To je pogosta avtoimunska kožna bolezen, po navedbah Nacionalne fundacije za alopecio areato (NAAF) povzroči izpadanje las na lasišču in dlak drugod po telesu. V ZDA ima to bolezen približno 6,8 milijona ljudi. Zanjo lahko zbolijo ljudje vseh starosti, spolov in etničnih pripadnosti. Obstaja več vrst alopecie areate, toda vsem je skupno, da prizadetim ljudem tako ali drugače izpadejo lasje in dlake. Hkrati ni nikakor mogoče napovedati, koliko las in dlak bo nekomu izpadlo in ali bodo znova zrasle.

• Lupus. Lupus je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem organizma pomotoma napade lastne zdrave celice in tkiva, denimo sklepe, kožo, ledvice, srce, pljuča, krvne žile in možgane.

Izpadanje las je pogost stranski učinek tako lupusa kot zdravil za njegovo zdravljenje, pojasnjujejo predstavniki Ameriške fundacije za raziskave lupusa. Včasih lasje na mestih brazgotin na lasišču, ki nastanejo zaradi lupusa, nikoli več ne zrastejo. Če je izpadanje las posledica zdravil, lasje po prenehanju zdravljenja običajno ponovno zrastejo.

Nekateri se s plešavostjo ne obremenjujejo. Foto: Profimedia
Profimedia

• Hitro hujšanje. Nenadna izguba teže je lahko za telo velik šok, katerega posledica je velikokrat tudi izpadanje las. To se lahko zgodi, tudi če je izguba telesne teže za vas koristna. Izguba teže je lahko nepotreben stres za telo, hkrati pa utegne nepravilna prehrana voditi k pomanjkanju vitaminov in mineralov. Izpadanje las in hujšanje utegneta biti tudi znak prehranjevalne motnje, denimo anoreksije ali bulimije.

• Kemoterapija. Nekatera zdravila za zdravljenje raka povzročajo tudi izpadanje las. Toda po koncu kemoterapije lasje ponovno zrastejo, čeprav velikokrat drugačni (morda kodrasti, čeprav so bili prej ravni, ali druge barve).

• Sindrom policističnih jajčnikov. Gre za posledica neravnovesja moških in ženskih spolnih hormonov. Preveč moških spolnih hormonov povzroči nastanek cist na jajčnikih, pridobivanje telesne teže, večje tveganje za razvoj diabetesa, spremembe menstrualnega ciklusa, neplodnost in tudi izpadanje las. Ker se pri ženskah s sindromom policističnih jajčnikov sprošča preveč moških hormonov, lahko imajo te težave tudi z večjo poraščenostjo obraza in drugih delov telesa. Z zdravljenjem sindroma policističnih jajčnikov je mogoče ponovno vzpostaviti hormonsko ravnovesje ter s tem odpraviti vse prej naštete težave. Del zdravljenja so zdrava prehrana, telesna vadba in morda tudi jemanje kontracepcijskih tablet. V primeru neplodnosti ali diabetesa so nujne tudi kakšne specifične terapije.

• Razna zdravila. Izpadanje las je lahko tudi posledica uživanja nekaterih zdravil. Najpogosteje gre za določene vrste zdravil za redčenje krvi oziroma proti strjevanju krvi ter zdravila za uravnavanje krvnega tlaka, kot so tako imenovani betablokatorji. Izpadanje las utegnejo povzročiti tudi metotreksat (uporabljajo ga za zdravljenje revmatičnih obolenj in določenih kožnih bolezni), litij (bipolarna motnja), nesteroidna protivnetna zdravila, vključno z ibuprofenom, ter antidepresivi.

• Slaba nega. Prepogosto oblikovanje las s krtačo ali fenom ter uporaba raznih kozmetičnih izdelkov sta lahko prav tako vzrok za izpadanje las. Primeri ekstremnega oblikovanja las so spletanje las v tesne kite in kodranje z različnimi pripomočki ter tudi uporaba kemičnih sredstev za ravnanje las in tretmaji z vročim oljem ali katerokoli močno kemikalijo. S temi lahko namreč hudo poškodujemo lasne korenine ter s tem povzročimo, da nam lasje nikoli več ne zrastejo.

• Nevrotično puljenje las. Pri trihotilomaniji, ki je opredeljena kot impulzivna motnja, si ljudje kompulzivno pulijo lase. Gre za vrsto tika, človek se nenehno igra s svojimi lasmi in si jih puli. Na žalost lahko na tak način precej razredčimo lasišče. Trihotilomanija se najpogosteje pojavi še pred starostjo 17 let in je kar štirikrat bolj pogosta pri ženskah kot pri moških.

• Staranje. Izpadanje in tanjšanje las sta precej pogost pojav pri ženskah v 50-ih in 60-ih letih starosti, čeprav strokovnjaki še ne vedo prav dobro, kaj je vzrok za to, in v tem primeru tudi ne priporočajo nobenega zdravljenja Ženskam, ki se soočajo s to težavo, torej ne preostane drugega, kot da se zatečejo k raznim kozmetičnim rešitvam, kot so uporaba naglavnih rut in lasulje ali pričeske, s katerimi prikrijejo mesta brez las. Obstaja tudi cela vrsta trikov, s katerimi lahko preprečite lomljenje las ter poskrbite, da bodo vaši lasje tudi v 50-ih letih in še pozneje videti sijoči in zdravi.

• Anabolični steroidi. Če jeste anabolične steroide. podobne, kot jih uživajo nekateri športniki, da pospešijo rast mišic - lahko ostanete brez las. Stanje se bo izboljšalo, kakor hitro jih boste prenehali uživati. (Health.com)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta