(DNEVNIK) Tina Divjak: Je res tako težko biti pošten?

Tina Divjak
12.10.2024 06:00

Ob koncu osnovne šole je razredničarka napisala: njena osebnost – kritična, a objektivna in prijazna, razsodna in poštena. Nova namestnica predsednika Komisije za preprečevanje korupcije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ilustracija Manca Krošelj

/ PETEK, 4. OKTOBER

Še pred budilko me zbudi možev glasni kašelj. Še dobro, pridobim nekaj minut, da vse postorim, odpeljem sina Voranca v šolo in grem na komisijo. Tu so petki v znamenju kolegijev, kjer povzamemo, kaj vse smo naredili v iztekajočem se tednu, in pregledamo izzive, ki so nam ostali. Danes si še vedno pripovedujemo o odzivih po sredini slovesnosti ob 20. obletnici ustanovitve Komisije za preprečevanje korupcije, ki so izrazito pozitivni. Odločitev, da se povežemo z izjemnima ustvarjalcema Tilnom Artačem in Igorjem Bračičem in naše včasih zapletene zakonske obveznosti, ki so namenjene zagotavljanju transparentnosti in odpravljanju tveganj za nastanek korupcije in drugih kršitev, predstavimo skozi humor, se je izkazala za pravilno. Zaključek z vrhunsko prepesnitvijo skladbe Ferija Lainščka Ne bodi kot drugi mi bo še dolgo odzvanjal v glavi:

Naprav' po predpisih, ne bodi kot drugi,

odreč' se procentu, darilu, uslugi,

naprav', tudi če se ti nič ne obeta,

a kar boš obdržal, je integriteta.

Dogodka so se udeležili praktično celoten državni vrh in predstojniki večine neodvisnih državnih organov, s čimer so komisiji izkazali spoštovanje, ki ga od politike nismo pogosto deležni. V praksi imajo politični voditelji običajno polna usta lepih besed o integriteti in boju proti korupciji, hkrati pa ne spoštujejo naših priporočil in ne prevzemajo odgovornosti za kršitve, če pa jo, se to zgodi prepozno, ko javnost že izgubi zaupanje. Posledice so običajno mile, kršitelji pa že kmalu po umiku vzniknejo na drugem visokem položaju, kot da se ni nič zgodilo.

Nedoumljivi so mi odzivi kršiteljev in njihovih zagovornikov, ki sem jih spremljala tudi v svojem "prejšnjem življenju" v nevladnem sektorju: ja, komisija je res potrdila, da gre za kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ampak saj to ni kaznivo dejanje. OK, kriminalec res ni, ampak to, da ni pošten, pa je v redu? Na javni funkciji?! Tak diskurz in takšno razmišljanje moramo spremeniti.

/ SOBOTA, 5. OKTOBER

Sina zjutraj v mesto peljem na sošolkin rojstni dan, starši izkoristimo dve uri prostega časa za klepet. Večinoma seveda o šoli, otrocih, politike se raje ne lotevamo.

Privoščiva si prve kostanje in se sprehodiva po centru. Vorancu sem rekla, da se mora znebiti balona, ki ga je dobil na praznovanju, da ne bi slučajno kdo mislil, da sva del pohoda za življenje ali kakorkoli se je ta zadeva, ki želi ženskam vzeti eno temeljnih pravic, pravico do odločanja o lastnem telesu, imenovala. Podaril ga je sošolcu.

Razložim mu, kaj je splav, zakaj je ta pravica pomembna in kako mora vedno živeti po načelu "živi in pusti živeti". Drži se svojih načel, pomembno je, da se jih držiš, ampak ne vsiljuj jih drugim!

/ NEDELJA, 6. OKTOBER

Običajen nedeljski družinski dan, nujno vaflji za zajtrk, kuhanje kosila, likanje. Joj, samo še Želeli ste, poslušajte na Radiu Maribor manjka in sem se prelevila v svojo zlato mamo!

Popoldne pregledujem novi Načrt integritete komisije. Gre za pripomoček, ki s prepoznavanjem tveganj institucijam pomaga delovati bolje, in kar je še najpomembneje, varuje jih pred kršitvami zakonov. Če seveda institucije izvajajo ukrepe, ki so jih same predvidele. Izvajanje ukrepov preprečuje kršitve zakonov. To orodje je staro že toliko kot komisija, a mnogi ga še vidijo zgolj kot birokratsko obvezo in ga v praksi ne uporabljajo. Zato smo se odločili, da bomo poskusili na drug način. Uvedli bomo pooblaščence za integriteto, predstojnikom institucij še bolj nazorno dokazali, kako koristen je lahko načrt integritete, hkrati pa zagnali novo spletno orodje, ki bo celoten proces precej poenostavilo. Institucijam ni lahko, različnih pravil je res veliko. Z uporabo načrta integritete lahko na enem mestu zberejo vse pasti, pooblaščenec za integriteto pa kot angel varuh skrbi, da institucija ne zaide s poti.

Večer mine v usklajevanju tedenskih obveznosti: mož gre v ponedeljek v Novo Gorico podelit nagrado Frana Milčinskega – Ježka. Jaz torej žal ne morem na Avdiofestival poslušati Umetnosti možnega.

/ PONEDELJEK, 7. OKTOBER

Ponedeljki so na komisiji v znamenju usklajevanj o poteku tedna. Koordinaciji senata sledijo različni kolegiji. Čeprav nas je veliko, smo ena komisija, če vsaka enota prispeva svoj del in delamo usklajeno, ni vrag, da ne bomo stvari premaknili!

Sestanemo se s predstavniki obeh "izobraževalnih" ministrstev, zavodom in inšpektoratom za šolstvo, partnerji pri projektu Integriteta: skupni cilj generacij, ki ga je komisija zasnovala leta 2020. Cilj projekta je, da bi teme poštenosti, pravičnosti in odgovornosti, torej vrednote, ki sestavljajo integriteto, vnesli v vzgojno-izobraževalni sistem. V šolskem letu 2022/23 sta v projektu sodelovala dva vrtca, 17 osnovnih šol in 85 učiteljev.

Zavod za šolstvo zdaj dela na tem, da bodo te teme postale del novega učnega načrta, ki ga bodo začeli uvajati v letu 2026, na komisiji pa se bomo medtem posvetili univerzam. Dejstvo je, da bodo o tem, kakšna bo slovenska družba v prihodnosti, odločali mladi. Zato je pomembno, da se o poštenosti, pravičnosti in odgovornosti pogovarjamo tudi v okviru (visoko)šolskega izobraževanja. Gre za dolgoročen projekt, v katerega pa trdno verjamem. Tako kot so mladi borci proti podnebnim spremembam, bodo pričakovali in zahtevali tudi integriteto.

Popoldne peljem Voranca k ortodontu. Malce črnega humorja: če se razburjate, ker je vaš otrok dobil prvi pregled pri ortodontu leta 2029, naj se otrok na sankališču s sankami zaleti v palico, ki tam ni imela kaj iskati, si zlomi čeljust na dveh mestih, prestane dve operaciji, pa dobi termin v treh tednih. Legalna pot do preskakovanja čakalnih vrst!

/ TOREK, 8. OKTOBER

Dan preživim ob branju obsežne dokumentacije, ki je na komisiji nastala ob preiskovanju TEŠ6. Zavedam se, v kakšnih zahtevnih pogojih deluje pravosodje, bi si pa, sploh ob takšnih razvpitih primerih, želela, da bi se sodni mlini vrteli hitreje. Na komisiji v okviru naše preventivne vloge na podlagi preteklih slabih in dobrih praks ter velikih infrastrukturnih projektov iz tujine pripravljamo priporočila za projekt JEK2. Sicer še ne vemo, ali bo projekt izveden, ampak če bo, želimo že zdaj opozoriti na nujne varovalke, ki jih mora imeti postopek odločanja, da bo transparenten, odgovoren in zakonit, in storiti vse, kar je v naši moči, da se ne bi ponovila zgodba TEŠ6.

Medtem ko Voranc na Galovem klubu v Narodni galeriji spoznava umetnost, skočim na telovadbo. Pravijo, da se moramo gibati, da to pomaga proti stresu. Ko lovim minute v ljubljanskem prometu in obenem čutim, kako se me že loteva "muskelfiber", nisem prepričana, da se ravno strinjam s tem.

/ SREDA, 9. OKTOBER

Skupaj s sodelavci smo dorekli, kako institucijam predstaviti posodobljen načrt integritete. Res si želim, da bi se naše ideje prijele tudi v praksi. Tveganja za kršitve so in vedno bodo, zato je pomembno, da jih prepoznamo in naredimo vse, kar je mogoče, da jih zmanjšamo in ohranimo pod nadzorom.

Popoldan peljem Voranca k tabornikom. Res sem vesela, da je postal tabornik; sama sem si to vedno želela, pa v Jurovskem Dolu ni bilo ne tabornikov ne skavtov (no, bila pa sem mlada gasilka). Taborniki delijo iste vrednote kot komisija, vsak po svoje vzgajamo samostojne, angažirane, odgovorne in solidarne posameznike.

Prav zato, ker želimo na komisiji dolgoročno graditi družbo, v kateri bo poštenost samoumevna, smo se povezali z množico nevladnih organizacij, ki delajo z mladimi. Boj proti korupciji je namreč odgovornost vseh. Dokler bomo kot posamezniki nemo in nekritično spremljali dogajanje, bistvene spremembe na bolje ni pričakovati. Veselim se tudi dogodka Integriteta = MVP – dialog mladih in odločevalcev, ki bo naslednji teden, 15. oktobra, v Kulturnem inkubatorju MKC Maribor. Lepo bo tudi po službeni dolžnosti obiskati Štajersko. Tam vsaj vsi razumejo moje dovtipe. Mimogrede, še ena pravilna odločitev, da smo za komuniciranje z mladimi začeli sodelovati z Mrežo MaMa in MKC Maribor. Pol memov, ki so jih pripravili, sicer ne razumem, ampak za gospo srednjih let je to najbrž normalno (se tolažim). Dragi sošolci iz II. gimnazije, a vi mogoče veste, kaj pomeni integriteta = rizz? Jaz tudi ne. Da, staramo se. V teh dneh sem dobila vabilo na 25. obletnico mature, ki bo junija naslednje leto.

/ ČETRTEK, 10. OKTOBER

Jutro v službi kot običajno začnem s pregledovanjem novih prijav. Ne mine dan, ko ne bi prijavili kakšnega nasprotja interesov, še posebno v občinah. Ne razumem izgovorov – ki niso redki –, da niso poznali zakonodaje, da jih ni nihče seznanil z obveznostmi. Ali ni vsakomur jasno, da sebe ali pa svojega otroka preprosto ne moreš predlagati v neki svet zavoda in glasovati zase ali zanj? Ali ni vsakomur že po zdravi kmečki logiki jasno, da je to narobe? Slovenija je res majhna in ljudje se poznamo med seboj, a edino higienično ravnanje je, da pri glasovanju/postopku, v katerega si vpleten sam, tvoj družinski član ali prijatelj, pač ne sodeluješ.

Še bolj pa me razburijo izgovori, ki sledijo, ko ugotovimo, da bi se nekdo moral izločiti, pa se ni. Ti so nekako v smislu "zakaj se komisija ukvarja s takimi malenkostmi, naj raje preiskuje hudo korupcijo". Takšni odzivi kažejo na nerazumevanje temeljev delovanja javnega sektorja in tega, da smo vsi mi v službi javnosti. Je res tako težko biti pošten in odgovoren?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta