
Strokovnjaki za spanje nam pred odhodom v posteljo odsvetujejo gledanje v kakršenkoli zaslon, toplo pa priporočajo trdno temo v spalnici in nič kofeina v poznopopoldanskih urah. A kot kaže, je še nekaj dejavnikov, ki vam lahko kratijo spanec. Presenečeni?
Sol vznemiri celotno telo
Pri mnogih, ki jih pestijo težave s spanjem, so raziskave pokazale povišano raven natrija. Praviloma je to posledica preveč zaužite kuhinjske soli, natrijevega klorida. Ta zviša krvni tlak, zaradi česar je moten nočni počitek. Veliko soli je v hitro in industrijsko pripravljeni hrani, a tudi v doma pripravljenem sendviču s salamo ter v siru. Če pojemo preveč takšne hrane, bo naš spanec lahko trpel.
Ležanje na hrbtu
Ali v vsakem spalnem položaju zaspimo enako zlahka? Ne, odgovarjajo strokovnjaki. Somnologi, raziskovalci spanja, vsem, ki težko zaspijo, predlagajo lego na boku, nasprotno pa ležanje na hrbtu najbolj oteži miren zdrs v spanje.
Obsedeni z žvečilkami?
Povezavo med motnjami spanja in žvečenjem žvečilnega gumija so odkrili angleški raziskovalci. Nekateri ne prenašajo dobro večjih količin fruktoze, kar se lahko odrazi tudi kot motnja spanja. Ta vrsta sladkorja lahko v telesu nastaja tudi sama, če zaužijemo preveč sladila sorbit, s katerim pogosto sladijo žvečilke, zato se v primeru težav s spancem raje odpovejmo žvečenju (vsaj v popoldanskem času).

Embalaža za kruh
Kruh, zapakiran v vrečki, lahko vsebuje konzervans kalcijev propionat (E 282), ki preide v živilo iz embalaže. Raziskave so pokazale, da lahko pri nekaterih povzroča prebujanje ponoči in tudi motnje v zbranosti. Pri nakupu kruha raje natančno preverimo drobni tisk s sestavinami.
Monstera ne sodi v spalnico
Rastline so koristne, ker proizvajajo kisik, a le podnevi. Pri večini rastlinskih vrst se ta proces ponoči obrne v svoje nasprotje, ko rastline postanejo porabnice kisika. Torej nam lončnice, nameščene v spalnem prostoru, kradejo zrak, kar lahko moti spanec. Še posebno so za spalne prostore neprimerne širokolistne rastline, denimo monstera ali vrvnica. Poleg tega so v prsti pogoste glivice in plesni, kar še dodatno škoduje - ne le spancu, temveč tudi zdravju.
Pomanjkanje magnezija
Znano je, da nas pomanjkanje magnezija naredi nemirne. Študije pa kažejo, da je tudi pri vsakem osmem razlog za motnje spanca povezan s pomanjkanjem tega minerala. Pomaga uravnotežena prehrana, obogatena z oreški, semeni, zrni, stročnicami, polnozrnatimi izdelki, sadjem in obilo zelenjave. Lahko pa posežemo po prehranskih dodatkih s približno 300 do 400 miligramov magnezija dnevno in spet bomo bolje spali.
Dišeče kreme
Eterična olja, dodana nočnim kremam za nego kože pa tudi kremi za nego rok imajo preko vohalnih živcev neposreden dostop do možganov, kjer lahko povzročajo razdraženost, zaradi katere ne moremo mirno zaspati. Izogibajmo se izdelkom za nočno nego z dodatkom bergamotke, evkalipta, rožmarina ali limone. Še najbolje je, če za večerno negovalno rutino uporabimo izdelke brez dodanih dišav.