
Eden trenutno najbolj razvpitih primerov iskanja pogrešane osebe v ZDA je zgodba, katere osrednji lik je 39-letna nepremičninska agentka Ana Walshe, Srbkinja, ki je živela v mestu Cohasset v ameriški zvezni državi Massachusetts. Ana Walshe, ki je v ZDA prišla iz Beograda, je izginila v jutranjih urah prvega dne tega leta. Žensko je kot pogrešano policiji prijavil njen delodajalec Tishman Speyer, lastnik nepremičninske družbe, katere sedež je v Washingtonu, saj Ane Walshe 4. januarja letos ni bilo v službo.

Policija je pričela iskati pogrešano, njen mož, 47-letni Brian Walshe, pa je preiskovalcem dejal, da je ženo zadnjič videl 1. januarja zjutraj, ko naj bi se bila odpravila na letališče, ker naj bi zaradi nujnih službenih zadev letela v Washington. Par je imel sicer poleg stanovanja v Cahassetu (okoli 30 kilometrov od Bostona) najeto tudi stanovanje v Washingtonu, zato se je mati treh otrok med tednom zaradi službe pogosto odpravila tudi v ameriško glavno mesto in tam ostajala nekaj dni. A ko so preiskovalci preverili njegovo zgodbo, so ugotovili, da se Ana Walshe ni vkrcala na nobeno letalo in da na nobeni njeni kreditni kartici nekaj dni ni bilo nobenega prometa. Ko so preko mobilnega operaterja preverili, kje naj bi se gibala, so dobili podatke, da je bila glede na lokacijo telefona vse od silvestrovega v okolici doma, dokler 2. januarja telefon ni bil izklopljen.
Nadaljevalo se je iskanje pogrešane Ane, a policisti so vse bolj sumili, da je izginotje 39-letnice posledica zločina, zato so preiskovali tudi to možnost. In mož Brian je postal prvi osumljenec.
Na smetišču našli kup reči, tudi sledi krvi
Njenega moža so osumili, potem ko policisti telefona, ki naj bi bil glede na lokacijo doma, niso našli. Ugotovili so, da je Brian Walshe dan po tem, ko je bila njegova žena nazadnje videna živa, odšel v trgovino z opremo za dom in kupil več krp, veder, ponjav, lepilnih trakov in druge podobne opreme. Okoli 450 dolarjev je plačal za različna čistila (pri nakupu ga je posnela varnostna kamera v prodajalni). Walshe je policistom sicer dejal, da je bil tistega dne v živilski trgovini in lekarni, kjer pa ga nihče ni videl in menda ni nobenega dokaza, da je tam res bil, obisk trgovine z opremo za dom pa je zamolčal. Zaradi tega so ga policisti sprva ovadili zaradi oviranja preiskave. Ko pa so policisti preiskali dom Walshevih, so v kleti naleteli na zlomljen nož in kri. Zaradi domneve, da bi Brian Walshe lahko ženino truplo odvrgel v smetnjak, to pa je bilo nato odpeljano na deponijo smeti, so preiskovalci pregledali tudi tega. Na posmrtne ostanke pogrešane niso naleteli, so pa v vrečah za smeti našli del ogrlice, ki jo je nosila Ana, njeno Pradino torbico, kartico za cepljenje proti covidu in nekaj drugih predmetov, pa tudi Anin in Brianov DNK, kar je potrdilo, da so to predmeti pogrešane. V rokah preiskovalcev naj bi bili tudi žaga in krvava preproga, prav tako najdeni med smetmi. Med najdenimi rečmi pa so bila tudi oblačila, ki naj bi jih ženska nosila zadnjič, ko so jo videli živo.

Briana Walsha so aretirali 8. januarja zaradi obtožb o oviranju preiskave, slaba dva tedna kasneje so dodali obtožbe o umoru. Tožilstvo je prepričano, da je Ana Walshe izginila zaradi ravnanj svojega moža. Uradno tožilstvo motiva za zločin ni predstavilo, a neuradno naj bi bili spori med zakoncema vedno hujši. Tako naj bi po pripovedih njenih prijateljev Ana zadnje mesece svoje premoženje prodajala za gotovino. Menda z namenom, da si nabere denar za ločitev.
Kaj bo z otroki
Po odločitvi sodišča, da Brian Walshe ostaja za rešetkami, prijatelje Ane Walshe skrbi, kaj bo z otroki. Trije fantje, stari dve, štiri in šest let, so za zdaj v rokah socialne službe. Lahko se zgodi, da bodo morali v rejništvo, mogoče je, da jih bodo tudi ločili. Strokovnjaki opozarjajo, da bi morali zanje poskrbeti tisti, ki imajo izkušnje z otroki, žrtvami tovrstnih travm. Za otroke bi lahko poskrbel tudi kdo od sorodnikov, a o tem bo odločala socialna služba. "Naredili bomo, kar bo najbolje zanje," pomisleke zavračajo trenutni skrbniki.
Policisti so - ko so pregledali komunikacijo elektronskih naprav, zaseženih iz hiše Walshevih - na ipadu enega od otrok odkrili, da je 27. decembra nekdo na Googlu iskal odgovor na vprašanje, v kateri ameriški državi je ločitev najlažja. A bolj skrb vzbujajoča so bila kasnejša iskanja, ki so datirala v čas po izginotju Ane. Kako dogo traja, preden truplo začne zaudarjati? Kako preprečiti, da bi truplo razpadalo? Kako balzamirati truplo? Kako dolgo traja, da je nekdo proglašen za pogrešanega? Kaj naredi formaldehid? Lahko nekoga identificirajo, če najdejo zgolj dele trupla? Kakšni so najboljši načini, da se znebiš trupla? Kako odstraniš kri z lesenih tal? Si lahko obtožen umora, če truplo žrtve ni najdeno? Vse to so bila vprašanja, ki so jih preiskovalci med iskanjem odkrili na tabličnem računalniku.
Obsodba mogoča tudi brez trupla
Brian Walshe je na zaslišanju pred sodiščem, ki je odločalo o tem, ali bo na sojenje čakal za rešetkami ali pa bo izpuščen na prostost proti plačilu varščine - sodišče se je odločilo, da 47-letnik ostaja za rešetkami -, le na kratko dejal, da ni kriv za umor žene in razkosanje njenega trupla.
Njegova zagovornica, odvetnica Tracy Miner, je napovedala, da bodo primer pred sodiščem spodbijali, češ da so vsi dokazi zgolj posredni in da Briana Walsheja ni mogoče obtožiti umora. Še posebno ne, ker ni potrjeno niti, da je Ana Walshe zares mrtva, saj njenega trupla niso našli.

Toda primerov, ko so zločinci obsojeni, četudi truplo žrtve ni najdeno, v ZDA niso redki. Kot je za medije povedal nekdanji newyorški tožilec, zdaj kazenski odvetnik Duncan Levin, ni zgolj truplo dokaz, ki potrjujejo zločin. Po njegovem mnenju so dokazi zoper Briana Walsheja močni. Nekdanji washingtonski tožilec Thomas Tad DiBiase je opozoril na svojo raziskavo, ki je pokazala, da imajo primeru, v katerih truplo žrtve ni najdeno, 86-odstotno uspešnost z obsodbo, kar je več, kot velja za vse primere umorov v državi, ko je uspešnost 70-odstotna.
Izginotje in očitni umor Ane Welshe pa v ZDA dviguje veliko prahu tudi zato, ker naj bi bil medijsko razvpit zgolj zato, ker je pogrešana lepa in uspešna ženska. Nekateri medijski analitiki opozarjajo, da je v ZDA podobnih primerov kar nekaj, a ker so žrtve iz marginalnih skupin, temnopolte in revne, tovrstne medijske pozornosti niso deležne.
Mati je izgubila upanje
Za srbske medije se je oglasila tudi mati izginule Ane Milanka Ljubičić, ki živi v Beogradu. "Najprej sem upala in čakala, potem pa sem pričela šteti dneve. A ko sem slišala, da Brian na sodišču ne želi povedati, kaj se je zgodilo z mojo hčerko, me je zapustilo vsako upanje, da jo bom kdaj lahko dostojno pokopala." Da si ne bo odpustila, ker 25. decembra lani ni odpotovala v ZDA, čeprav jo je hčerka prosila, naj čim prej pripotuje v Washington, je dodala. "Morebiti bi se potem vse drugače končalo," pravi. Z Ano naj bi si bili izmenjali zadnja sporočila, tik preden je izginila. Hčerka ji je dejala, je mati pojasnila novinarjem, da se želi ločiti od moža, ki ga je leta in leta financirala, glavno težavo med zakoncema pa naj bi povzročala Brianova mati Diana Walshe. Ta naj bi sinu govorila, da ta ženska ni primerna zanj, da njuni otroci niso njegovi in podobno. "Če je ubil mojo hčerko, si zanj želim smrtno kazen. A ker v tej zvezni državi smrtna kazen ni mogoča, želim, da za rešetkami preživi vse svoje življenje," je še dejala užaloščena mati.