Vedno več žensk je tudi med nosečnostjo športno dejavnih. Želijo si, da bi bile čim bolje pripravljene na porod in da bi se po porodu čim hitreje vrnile k svojim prejšnjim vsakodnevnim dejavnostim. Glede na prednosti in omejitve, tudi zdravstvene, ki bi jih lahko aktivnost še poslabšala, je pri izbiri in izvajanju telesnih dejavnosti potrebna previdnost. Pred nadaljevanjem, zlasti pa pred začetkom ukvarjanja s športno dejavnostjo naj se nosečnica posvetuje s svojim zdravnikom oziroma ginekologom, še posebno ob težavah v tej ali prejšnjih nosečnostih. Natančno naj mu predstavi svoj način vadbe, da bo lažje presodil, kolikšno obremenitev pomeni za nosečnico. Če spada v skupino nosečnic z visokim tveganjem, naj se drži posebnih individualnih napotkov.
S športom naj se torej ukvarja le popolnoma zdrava nosečnica, ki naj dejavnost prilagodi spremembam, ki jih doživlja, saj lahko ima vsako pretiravanje v tem obdobju le neprijetne posledice.
Šport v nosečnosti - da ali ne?
Marsikatera nosečnica se vpraša, ali naj se zaradi nosečnosti odpove športu. Res je, da je treba v nosečnosti športne dejavnosti prilagoditi svojemu novemu stanju, vendar ni nobenega razloga, če nosečnost poteka normalno, da bi šport in gibanje popolnoma opustila.
Mnenja strokovnjakov o ukvarjanju nosečnice z različnimi športnimi dejavnostmi so še zmeraj zelo različna. Nekateri trdijo, da aktivnosti ni treba pretirano omejevati, če nosečnice ne izčrpavajo, drugi predlagajo velike prilagoditve. Večina pa se strinja, da pomanjkanje telesne dejavnosti vodi v šibkost in bolehnost.
Kdaj se nosečnicam športna dejavnost odsvetuje
Posebna stanja in obolenja, pri katerih se nosečnici športna dejavnost odsvetuje, so: bolezni srca in ožilja, akutno infekcijsko obolenje, nevarnost prezgodnjega poroda, slabost materničnega vratu, večplodna nosečnost, predležeča posteljica, krvavitev iz nožnice, odtekanje plodovnice, zastoj v rasti ploda, zvišan krvni tlak, utemeljen sum na plodovo stisko, slabokrvnost ali druge krvne nepravilnosti, zadnjična vstava v zadnjem trimesečju, ekstremna debelost ali premajhna telesna teža.
Če ima nosečnica katero od naštetih obolenj, se sama ne sme ukvarjati s športno dejavnostjo. Izvaja lahko le vaje, ki jih odobri zdravnik v sodelovanju s fizioterapevtom, ki jih običajno tudi vodi. To so lahko vaje za izboljšanje krvnega pretoka v nogah, za zmanjševanje bolečine v križu, za krepitev mišic medeničnega dna.
Prekinitev športne dejavnosti v nosečnosti
Znaki, zaradi katerih je treba prekiniti športno dejavnost v nosečnosti, so: kakršnakoli bolečina, krvavitev, krvav izcedek iz nožnice ali odtekanje plodovnice, krči maternice,
slabost ali vrtoglavica, težave z dihanjem, motnje srčnega ritma, bolečina v križu ali sramnici, težave pri hoji.
Če se pojavi katerikoli od navedenih znakov, je treba športno dejavnost takoj prekiniti. Čeprav bi težava po počitku minila, je nujno, da se pred nadaljevanjem športne dejavnosti nosečnica posvetuje s svojim ginekologom.
Izbira primerne telesne dejavnosti
Ko ugotavljamo, ali je določena športna zvrst za nosečnico primerna, moramo biti poleg upoštevanja splošnih nasvetov za varno vadbo pozorni še na nekaj dejavnikov.
• Ali se je nosečnica že prej ukvarjala s to zvrstjo in kako dobro jo obvlada?
• Ali zahteva izbrana športna zvrst ohranjanje ravnotežnega položaja telesa v različnih situacijah, hitre in nenadne odločitve ter s tem povezane spremembe gibanja, neposredni stik z nasprotnikom ali projektilom?
• Ali so potrebni hitri, sunkoviti gibi in ali so možni pretresi in padci?
• Ali je nosečnica dobro izkušena in v dobri telesni pripravljenosti?
Posebno pozorni moramo biti v prvih treh mesecih, ko je verjetnost spontanega splava največja, in po sedmem mesecu, ko lahko napačno ravnanje povzroči prezgodnji porod.
Športne zvrsti, primerne za nosečnico
Izvrstne telesne dejavnosti za nosečnice so hoja, umirjena telovadba, joga in plavanje. Še posebno plavanje je priporočljivo, ker voda zmanjša občutek telesne teže, zaradi upora tekočine pa z manj napora hitreje krepite mišice in pridobivate vzdržljivost. Programi za razgibavanje v vodi so primerni tudi za neplavalke, saj potekajo v plitvem delu bazena.
Joga je umirjena vadba, pri kateri je izjemno pomembno dihanje, tako kot kasneje pri porodu. Joga sprošča, pomirja in hkrati krepi telo.
Druge telesne dejavnosti, med katerimi lahko izbira nosečnica, so še tek, kolesarjenje, aerobika, fitnes, golf in ples.
Pogojno primerne so tenis, badminton, skvoš in zimske športne panoge.
Športne zvrsti, ki za nosečnico niso primerne
Nosečnost ni primeren čas za športno udejstvovanje, pri katerem se lahko poškodujete ali padete, niti za intenziven trening. Tako se je priporočljivo izogibati naslednjih športnih zvrsti: potapljanje, odbojka, košarka, rokomet in nogomet, borilni športi, gimnastika, jahanje, smučanje na vodi, jadranje na deski, skoki v vodo.
Pomen telesne dejavnosti v nosečnosti
Porod je za vsako žensko napor, in kakor se vrhunski športniki pripravljajo na svoje nastope, je prav, da se tudi ženska pripravlja na porod. Poleg rednih zdravniških pregledov so redna športna dejavnost, ustrezna psihična priprava, dihalne vaje, učenje sproščanja ter količinsko in kakovostno ustrezna prehrana najpomembnejši dejavniki za dobro počutje med nosečnostjo, aktivno sodelovanje med porodom in dobro počutje po njem, ki je povezano tudi s pridobitvijo prejšnje postave.
Za zdravo nosečnico torej ni razloga, zakaj naj bi med nosečnostjo prekinila vadbo. Obstajajo celo zelo tehtni razlogi, zakaj naj bi vadbo nadaljevala. Najpomembnejši je prav gotovo ta, da ima nosečnica ob tem več energije za vsakodnevne dejavnosti, ki sicer ob povečanju telesne teže lahko postanejo zelo otežene.
Če zdravnik ne reče drugače, v nosečnosti le poskrbite za redno razgibavanje
ADIJO, KILE! Z MANUELO PENDL
Obstaja ogromno zapisov različnih avtorjev, kjer lahko berete o številnih priporočilih, smernicah, napotkih, nasvetih, dietah …, kako shujšati oziroma izgubiti odvečne kilograme. Med svojim več kot 25-letnim delom z različnimi ljudmi sem videla in slišala že marsikaj, od velikih uspehov do še večjih neuspehov. Zato sem oblikovala posebni program Adijo, kile!, v katerem vas korak za korakom vodim do želene postave in kilogramov, in to brez posebnega odrekanja, stradanja, mučenja in trpljenja. Prijavite se na brezplačen uvodni razgovor na pendl.manuela@gmail.com ali 070 730 166.