
Pri zvončnicah v večini primerov ne gre za dolgotrajno cvetočo sobno rastlino, pač pa za posebno okrasitev za krajši čas. Pogosteje ima vlogo nadomeščanja šopka. Je pa posebna lepota zvončnic nalezljiva in v dom lahko prinese nekaj domačnosti in sezonskega utripa. Kar je sprva videti kot slabost, je lahko tudi prednost. Ker gre večinoma za prezimne vrste zvončnic, jih torej lahko, potem ko so opravile svoje v notranjih prostorih, presadimo na prosto in bodo naslednja leta lepšale še vrt. Kar nekaj vrst in sort vrtnarji gojijo prvenstveno kot lončnice, ki so na prodajnih policah na voljo v perfektnem stanju, torej polne cvetnih popkov ali delno že odprtih cvetov. Da se bomo malce bolje seznanili z njimi, si poglejmo nekaj možnosti.

Srednja zvončnica (Campanula medium)
Ta evropska rastlina je idealna za dodatek k drugim lončnicam v vašem domu. Postavite jo na svetlo mesto, vendar pazite, da nanjo ne sije neposredna sončna svetloba, saj so navadno rastline iz rastlinjakov bolj nežne in občutljive. Redno jo zalivajte, da ohranite zemljo vlažno, vendar se izogibajte prekomernemu zalivanju. Približno vsakič tretjič pri zalivanju v rastni sezoni jo pognojite. Razvije precej velike vijolično, rožnato ali belo obarvane zvončaste cvetove.
Poretenschlagova zvončica (Campanula portenschlagiana)
Ta zvončica je trajnica, ki izvira iz Evrope in jo uporabljamo zaradi slapov zvezdastih cvetov. Najbolje uspeva na sončnih legah, kjer jo redno zalivajte, ne sme pa stati v vodi. Dokler jo gojite v loncu, jo morate redno dognojevati s tekočim gnojilom. Zvončica je popolnoma odporna na zmrzal in jo lahko sadite na prosto že zgodaj spomladi.

Campanula haylodgensis
Njeni cvetovi najbolj spominjajo na drobne cvetove karpatske zvončnice, ki je pri nas pogosta vrtna rastlina. Največkrat je možno odbiti sorte s polnjenimi modro vijoličnimi ali belimi cvetovi. Deluje zelo prikupno, ker pa je nižje rasti, jo postavimo v manjše skupine - na primer po tri sadike na eno mesto. Tudi to zvončnico gojimo na zelo svetlem mestu in skrbimo za stalno vlažnost substrata.

Campanula longistyla
Po obliki cvetov in samih socvetij se ta vrsta nekoliko približa srednji zvončnici, le da je bolj gracilnega videza z bolj povešavimi cvetovi. Je kratkoživa trajnica, pogosteje dvoletnica, zato jo gojimo kot sezonsko rastlino in jo nadomeščamo z novimi, ko stara sadika odcveti.
Karpatska zvončica (Campanula carpatica)
Je priljubljena trajnica, cenjena zaradi svojih nežnih, zvonastih cvetov v odtenkih vijoličaste, modre ali bele barve. Je odlična izbira za skalnjake, obrobe ali posode. Zraste do približno 20 centimetrov v višino in se razrašča v kompaktne skupine poganjkov. Uspeva na sončnih do polsenčnih legah in dobro odcednih tleh. Gnojite jo spomladi z gnojilom za cvetoče rastline. Po cvetenju odstranite odcvetele cvetove, da spodbudite ponovno cvetenje. Za bolj bujno rast jo lahko po nekaj letih razdelite. V loncih ji zagotovite dobro drenažo in hranljivo zemljo, v tem primeru jo pognojite tudi med sezono.
