(Kolumna Marka Crnkoviča) Od Velenja do Gorice: Muzej 3D-socrealizma

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
16.02.2025 07:00
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tito vas gleda.
Sašo Bizjak

Prejšnjo soboto sem se z eno nogo v Italiji, z drugo pa v Sloveniji na politični otvoritvi Nove Gorice in Gorice kot dvoedine evropske prestolnice kulture na Trgu Evrope pogovarjal z medijsko kolegico iz slovenske redakcije na RAI. S tako imenovano zamejsko Slovenko. (S "tako imenovano" pravim zato, ker smo tudi mi v matični državi za strogo, četudi ne z graničarji varovano mejo. Po domače se reče, da smo za bregom.)

Povedala mi je veliko zanimivega o nacionalnih in političnih konfliktih, ki jih zgodovinsko obremenjeni in temu primerno radikalno nastrojeni državljani - tako slovenski kot italijanski - vsak po svoje napihujemo.

Stališče druge strani vedno prav pride pri razmišljanju. Če ga le hočemo slišati. Hočemo pa ga slišati, če je inteligenten. V tem primeru nam lahko odpre oči, namesto da nam meče pesek vanje.

Toda najprej pojdimo iz (Nove) Gorice v (Titovo) Velenje. Tam se zdaj dogaja nekaj čisto drugačnega, pa vendar podobnega.

Srečanje na pol poti

Ker nisem Velenjčan, to ni moja stvar. Zdi pa se mi lepo in prav, da je ducat velenjskih mestnih svetnikov dalo pobudo za preimenovanje tamkajšnjega Titovega trga v Rudarski trg. Čeprav je v mestu že Rudarska cesta, bi bila ta gesta plemenita in še posebej sočutna v luči nedavne rudniške nesreče, v kateri so izgubili življenje trije knapi.

Mislim, da nas ne bi smelo motiti, kdo to predlaga. Evidentno je namreč, odkod pobuda prihaja. Podpisalo jo je pet svetnikov SDS, po dva iz SLS in samostojna svetnika ter svetnika NSi in stranke Naše Velenje.

Idejo za preimenovanje jim je morda dal ortodoksno desničarski piarovec, ki mu je to prišlo na misel že kmalu po nesreči. Najglasneje pa za to navija propagandni eskadron janšistov, ki Tita imenujejo "samodržec", če že ne "komunistični klavec".

Pobuda se mi zdi zanimiva kot možnost, da bi se lahko na pol poti srečali ponosni nasledniki ali občudovalci tekovina revolucije in zgodovinski revizionisti, ki jim smrdi vse, kar diši po Jugoslaviji in socializmu.

Kot se spodobi

Kot vemo celo Nevelenjčani, na enem koncu taistega trga že stoji Kogovškov kip rudarja - identičen, samo nekoliko pomanjšan kot tisti blizu Hale Tivoli v Spodnji Šiški (ki pa za razliko od originalne verzije v desnici še drži ukradeno, a nikoli nadomeščeno rudarsko svetilko) -, v drugem pa Augustinčićev kumrovški kip Josipa Broza v nadnaravni velikosti. To je baje največji kip Tita na svetu. Kot se za mesto, ki je nekoč nosilo njegovo ime, tudi spodobi.

Hočem reči, da bi ta prostorski, zgodovinski, kulturni kontekst lahko omogočil spravni deal. Privrženci socrealističnega statusa quo - pa ne samo velenjski - bi lahko po svoji strani sprejeli predlagano preimenovanje, predlagatelji pa bi se v zameno odpovedali večnemu fantaziranju o odstranitvi megalomanskega kipa Tita. Če bi bilo po njihovo, trg že zdavnaj niti ne bi več nosil Titovega imena.

Win some, lose some. Zlata pravila pogajanj. Velja za vse enako.

Malce deplasirano

Nazaj na Primorsko.

Kolegica je prepričana, da je bilo zgražanje antifašističnih Slovencev - ki jih je danes po vsej Sloveniji po mojem več kot na Primorskem v času zgodovinskega fašizma - nad zavrnitvijo predloga, da goriški mestni svet Benitu Mussoliniju odvzame naziv častnega meščana (podeljen pred stotimi leti), malce deplasirano.

Dejstvo je tudi - sem se pustil podučiti -, da so ga Goričani razglasili za častnega meščana iz hvaležnosti za obnovo mesta, devastiranega med prvo svetovno vojno.

Čeprav so fašisti njenega dedka mučili in ubili v Rižarni, kolegica tega primera ne vidi tako kot večina komu neki zapriseženih antifašistov. Pravi, da je ne zanimajo zadeve izpred osemdesetih let in več. Ker hoče čez to. Tako kot recimo gremo čez - insieme - s to čezmejno EPK.

Razložila mi je tudi, da v goriškem mestnem statutu ni predviden postopek odvzema častnega meščanstva. Za popravke bi bila potrebna dvotretjinska večina, tega pa goriški župan - ki še zdaleč ni kakšen mussonostalgik - noče. Ker da nihče ne more vedeti, kam bi sprememba statuta pripeljala, če bi ga enkrat začeli spreminjati.

Zakaj se ne znamo zmeniti?

Temu bi v Sloveniji rekli pravna država. Ne bi pa pri nas tako razmišljali in se tega držali. Glede teh poimenovanj smo itak navajeni na intervencije ustavnega sodišča. Ker se brez tega pač ne znamo zmeniti.

Pa spet v Velenje.

Sam bi predlagal, naj Velenje postane muzej trodimenzionalnega socializma oziroma socrealizma na prostem. Tja bi lahko deponirali povojne kipe, ki jih drugod po Sloveniji ne marajo več, ali - če jih - replike kipov.

Se opravičujem, zaneslo me je. Zdaj pa že jaz fantaziram.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.