V pričakovanju Trumpove zmage bitcoin do rekorda, zrasla tudi vrednost dolarja

STA, M.R.
06.11.2024 06:16

Vrednost dolarja je v pričakovanju zmage republikanskega kandidata za predsednika Donalda Trumpa zrasla, kriptovaluta bitcoin pa je dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga, če bo Trump res zmagal.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bitcoin je med spremljanjem rezultatov volitev dosegel rekordno vrednost.
EPA

Vrednost dolarja je danes poskočila za 1,5 odstotka na 154,33 jena, kar predstavlja najvišjo vrednost ameriške valute po juliju. V primerjavi z evrom je medtem vrednost dolarja narasla za en odstotek.

Po prepričanju vlagateljev bi zmaga Donalda Trumpa pomenila deregulacijo in znižanje davkov, kar bi posledično privedlo h krepitvi dolarja.

Vrednost bitcoina pa je danes presegla 75.000 dolarjev in s tem bistveno preskočila predhodni rekord 73.798 dolarjev iz marca letos.

Trump je med predsedniško kampanjo z naklonjenostjo govoril o kriptovalutah, v tem času pa je spletel tudi tesne vezi z milijarderjem in zagovornikom kriptovalut Elonom Muskom.

Trump si je po projekcijah ameriških medijev doslej zagotovil 230 od potrebnih 270 elektorskih glasov za zmago. Po delnih izidih vodi tudi v več ključnih zveznih državah, kjer bo predsedniška tekma odločena, a so izidi tam pretesni za določitev končnega rezultata.

(SPREMLJAMO) Razlika se zmanjšuje: Donaldu Trumpu 230 elektorjev, Kamali Harris pa 209, a za zmago je potrebnih 270

Fed v senci volilnega dogajanja predvidoma z novim rezom v obrestne mere

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) bo dan po volilnem dnevu v ZDA začel dvodnevno zasedanje. Na njem naj bi po pričakovanju trgov drugič zapored znižal osrednjo obrestno mero v ZDA. Po znižanju za 0,5 odstotne točke v septembru naj bi tokrat sledil rez za 0,25 odstotne točke.

Osrednji organ ameriške denarne politike zasedanje začenja dan pozneje kot običajno. Razlog so predsedniške in kongresne volitve v ZDA, ki so se z volilnim dnem zaključile v torek, končni razplet pa po pričakovanju mnogih ne bo znan še nekaj dni.

Glavni centralni bančniki Federal Reserve (Fed) se tako sestajajo v izjemno napetih političnih in družbenih razmerah, vseeno pa trgi in analitiki s skoraj 100-odstotno verjetnostjo napovedujejo, da naj bi se odločili za novo znižanje osrednje obrestne mere.

To so septembra znižali prvič po marcu 2020, vmes pa se je cena denarja v ZDA v boju zoper inflacijo občutno zvišala. Po septembrskem rezu za 0,5 odstotne točke za pol odstotne točke je obrestna mera trenutno med 4,75 in 5,00 odstotka.

Če je bilo septembrsko znižanje nepričakovano močno, tokrat trgi precej bolj zanesljivo pričakujejo manjši rez za 0,25 odstotne točke. Podoben korak naj bi po mnenju analitikov sledil tudi decembra.

Fedu vnovično znižanje obrestne mere dovoljuje nadaljnje zniževanje inflacije v ZDA, ki se je povsem približala dvoodstotnemu cilju, ob vztrajanju dobrih razmer na trgu dela in večinoma spodbudnih drugih makroekonomskih statistik.

Ameriško gospodarstvo na letno prilagojeni ravni raste po okoli triodstotni stopnji, obeti so dobri tudi za naslednja leta. ZDA tako trenutno veljajo za najbolj trdno in stabilno razvito gospodarstvo, čeprav je bila denarna politika v zadnjem času zaostrena.

Tudi na trgu dela se nadaljuje trend neto rasti delovnih mest, ki se je sicer oktobra zaradi nekaterih obsežnih stavk in posledic orkanov na jugovzhodu države po prvi oceni močno umiril. Stopnja brezposelnosti je z okoli štirimi odstotki še naprej zelo nizka. Postopno zniževanje cene zadolževanja bi v nadaljevanju lahko pozitivno vplivalo na zasebno porabo in trg stanovanjskih nepremičnin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta