Od ICC-ja zahtevajo pregon Hamasa tudi zaradi genocida in da izda nalog za prijetje njegovih voditeljev.
Po podatkih Izraela je bilo v napadu Hamasa 7. oktobra, ki je sprožil izraelske povračilne napade in zdaj že štiritedensko obleganje območja Gaze, ubitih 1400 Izraelcev. Poleg tega je gibanje takrat za talce zajelo najmanj 242 ljudi.
"Tožba se nanaša na žrtve, ki so bile vse civilisti," je povedal odvetnik svojcev Francois Zimeray. Dodal je, da se je več žrtev udeležilo festivala elektronske glasbe, ki je potekal blizu meje med Izraelom in Gazo. Tja so po vdoru v Izrael vpadli borci Hamasa in ubili številne udeležence ter jih več zajeli za talce.
"V tožbi je navedeno, da teroristi Hamasa ne zanikajo storjenih zločinov, ki so jih izčrpno dokumentirali in predvajali, in da zato dejstev ni mogoče izpodbijati," je dejal Zimeray in pojasnil, da je po posvetovanju s pravno ekipo ugotovil, da je obtožba genocida "pravno ustrezna".
Netanjahu prekinitev ognja pogojuje z izpustitvijo talcev
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ameriškemu državnemu sekretarju Antonyju Blinknu v pogovoru v Tel Avivu dejal, da Izrael ne bo pristal na nikakršno prekinitev ognja, dokler skrajno palestinsko gibanje Hamas ne bo izpustilo vseh talcev, ki jih je zajelo v napadu na Izrael 7. oktobra.
To je dejal v televizijskem nagovoru nekaj minut po tem, ko je Blinken novinarjem povedal, da je v pogovoru z Netanjahujem ponovil poziv Izraelu k humanitarnemu premoru, da bi na območje Gaze lahko prišlo več humanitarne pomoči. Ocenil je, da bi ti premori ustvarili "boljše okolje za izpustitev talcev", poroča britanski BBC.
Po pogovorih z visokimi izraelskimi predstavniki je Blinken tudi dejal, da še "pilijo" podrobnosti o tem, kako bi humanitarni premori potekali, in da je imel Izrael legitimna vprašanja o njihovem poteku.
Netanjahu pa je dejal, da je mu je dal jasno vedeti, da bodo nadaljevali napade z vso silo in da "zavračajo kakršnokoli začasno prekinitev ognja, ki ne vključuje osvoboditve naših talcev". Hamas je zajel okoli 240 talcev, zadržuje pa jih na območju Gaze.
BBC dodaja, da so prekinitve ognja običajno dolgoročni dogovori, ki stranema omogočajo začetek dialoga, medtem ko lahko humanitarni premor traja samo nekaj ur.
Blinken se je danes med svojim drugim obiskom v Tel Avivu od začetka najnovejšega konflikta ob Netanjahuju srečal tudi z izraelskim predsednikom Jicakom Hercogom. Po pogovorih je izrazil solidarnost z Izraelom in ponovno poudaril njegovo pravico do samoobrambe po napadih Hamasa, a tudi izpostavil, da mora pri tem storiti vse za zaščito civilistov.
Znova je potrdil podporo ZDA rešitvi dveh držav in ocenil, da je oblikovanje palestinske države "edini način za zagotovitev trajne varnosti za judovski in demokratičen Izrael", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zavzel se je tudi za zaščito novinarjev na območju Gaze.
Blinken bo po Izraelu obiskal še sosednjo Jordanijo. Regijo je sicer obiskal že nekaj dni po napadu Hamasa na izraelsko ozemlje, na kar je Izrael odgovoril s povračilnimi napadi na območje Gaze.