Rezultati in projekcije, ki jih je objavlja agencija AP, kažejo, da bo kandidat republikanske stranke Donald Trump zmagal v Kentuckyju, Indiani, v Zahodni Virginii, na Floridi, v Tennesseeju, v Mississippiju, v Alabami, v Oklahomi, v Južni Karolini, v Arkansasu, v Severni Dakoti, v Wyomingu, v Južni Dakoti, v Nebraski (4 od 5 elektorskih glasov), v Maineu (1 od 4 elektorskih glasov), v Louisiani, v Teksasu, v Ohiu, v Missouriju, Montani, Utahu, Kansasu, Iowi, Idahu, v Severni Karolini in Georgii. Slednji veljata za pomembni, saj gre za tako imenovani nihajoči državi.
Demokratska kandidatka Kamala Harris naj bi dobila glasove elektorjev v New Yorku, Vermontu, Marylandu, Massachusettsu, Connecticutu, Rhode Islandu, v Washington D.C., Delawareu, Illinoisu, New Jerseyju, Koloradu, Maineu (1 od 4 elekotrskih glasov), Kaliforniji, Oregonu, Novi Mehiki, Virginii, na Havajih, v Nebraski (1 od 5 elektorskih glasov), New Hampshiru in v zvezni državi Washington.
Slavje pri Trumpu, Harris ne bo govorila
Potem ko so ameriški mediji razglasili zmago republikanca Donalda Trumpa v Severni Karolini, so v njegovem štabu v tej zvezni državi začeli vriskati od veselja in skakati v zrak. Medtem se vzdušje v taborih demokratke Kamale Harris umirja, Harris pa v volilni noči ne bo nagovorila svojih privržencev v Washingtonu.
Podporniki republikanca so se glasno razveselili njegove predvidene zmage v Severni Karolini, eni od t. i. nihajočih držav, saj je z njo korak bližje osvojitvi novega predsedniškega mandata. V Trumpovih volilnih taborih v Severni Karolini so skakali v zrak in glasno vzklikali ZDA, poroča britanski BBC.
Vse več veselja je tudi v osrednjem volilnem taboru v West Palm Beachu na Floridi, kjer v kratkem pričakujejo Trumpa in njegov nagovor. Zanj je danes prvič glasoval tudi njegov najmlajši sin Barron, kot je na družbenem omrežju X objavila Melania Trump.
Pred tem je nekdanji predsednik gostil zasebno zabavo v svojem klubu Mar-a-Lago, kjer so bili zbrani tudi številni slavni podporniki republikanca, med njimi milijarder Elon Musk.
Pri Trumpovi kampanji so že norčujejo iz vse bolj turobnega vzdušja pri demokratih. "Zdi se, da je veselje zapustilo stavbo," je objavila tiskovna predstavnica Karoline Leavitt.
V volilnih taborih demokratov se vzdušje po objavi izidov v Severni Karolini in Georgii, ki naj bi jo prav tako dobil Trump, umirja. Ko so se kazalci na vzhodni obali ZDA bližali polnoči, so na osrednji volilni zabavi na univerzi Howard v Washingtonu celo izklopili predvajanje televizije CNN.
Namesto tega so začeli predvajati energično glasbo, ki naj bi skupaj z utripajočimi reflektorji spodbujala množico. A je začelo navijanje v množici pojenjati, več ljudi je po poročanju medijev celo že zapustilo prizorišče.
Vodja kampanje demokratke Cedric Richmond je zbranim sporočil, da še niso obupali, saj ostaja še veliko nepreštetih glasovnic in držav, kjer ni še nič odločeno. Ob tem je pojasnil, da podpredsednica ZDA v volilni noči ne bo nagovorila zbranih, bo pa naslednji dan imela govor za ves narod. (STA)
V Pensilvaniji (19 elektorskih glasov), ki je za oba kandidata ena najpomembnejših zveznih držav, je v vodstvu zdaj Trump, ki ima okoli 51 odstotkov od trenutno preštetih glasov.
V Minnesoti (10 elektorskih glasov) je trenutno v prednosti Harris, kjer je osovjila dobrih 50 odstotkov preštetih glasov.
V Wisconsinu (10 elektorskih glasov) je v prednosti Trump, ki je dobil 51 odstotkov preštetih glasov.
V Michiganu (15 elektorskih glasov) je Trump prejel 52 odstotkov preštetih glasov.
V Arizoni (11 elektorskih glasov) je izid zelo izenačen.
V Nevadi (6 elektorskih glasov) je Trump v prednosti. Ima okoli 51 odstotkov preštetih glasov.
Na Alaski (3 elekotrski glasovi) ima glede na preštete glasove prepričljivo prednost Trump.
Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč preko elektorjev. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev. Za zmago mora kandidat osvojiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.
Izid bo odvisen predvsem od glasovanja v tako imenovanih nihajočih državah, ki niso tradicionalno demokratske ali republikanske. Te so Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.
Predčasno je glasovalo več kot 82 milijonov Američanov.
Trump z obtožbami o prevarah v Pensilvaniji, pristojni to zanikajo
Donald Trump je navajal obtožbe o prevarah na volitvah v največjem mestu ključne države Pensilvanije, Philadelphii, ki pa jih ni podkrepil z dokazi in pristojni uradniki so vse trditve nemudoma zanikali. Sredi poročil o izjemno visoki volilni udeležbi je Trump na svojem družbenem mediju Truth Social objavil, da "je veliko govora o goljufanju" v mestu, na delu naj bi bila policija.
Predstavnik mestnih oblasti je trditve nemudoma zanikal in jih označil za "še en primer dezinformacij". "V teh obtožbah ni absolutno nič resnice," je dejal Seth Bluestein in dodal, da so volitve v Philadelphii varne.
Enako so navedbe zavrnili philadelphijska policija in območni urad tožilstva.
"Znotraj organov pregona ni nikakršne podlage v dejstvih, ki bi podprle te divje obtožbe," je sporočil tožilec Larry Krasner. "Če ima Donald Trump kakršnakoli dokaze v podporo tem obtožbam, jih hočemo takoj," je dodal.
Trump je v torek za eno od radijskih postaj v Pensilvaniji dejal, da če jim uspe zmagati tu, bodo dosegli končno zmago. (STA)