
Benjamin Netanjahu je v izjavi izrekel zavezanost načrtu Donalda Trumpa za "oblikovanje drugačne Gaze", v kateri po koncu vojne ne bo območja vodilo "niti (palestinsko islamistično gibanjo) Hamas niti palestinske oblasti".
V skladu s Trumpovim spornim načrtom bi sicer ZDA prevzele v 15-mesečni vojni uničeno območje Gaze in ga spremenile v riviero Bližnjega vzhoda. Okoli dva milijona Palestincev pa bi za stalno preselili v sosednje arabske države, predvsem v Egipt in Jordanijo.
Načrt so soglasno zavrnile vse arabske države, ki v njem vidijo kršitev palestinske suverenosti in mednarodno sprejete rešitve dveh držav. Že prejšnji teden so sklicali vrh arabskih držav, na katerem bi preučili alternativne možnosti.

Vrh bo sicer glede na zadnje informacije v Savdski Arabiji potekal v petek in ne v četrtek, kot so sprva napovedali. Iz diplomatskih virov se je danes tudi izvedelo, da se ga ne bodo udeležile samo štiri arabske države, temveč tudi zalivske.
Prisotni naj bi bili voditelji šestih držav Sveta zalivskih držav - gostiteljice Savdske Arabije, Bahrajna, Kuvajta, Omana, Združenih arabskih emiratov in Katarja - ter Egipta in Jordanije.
V središču vrha bo načrt Egipta za obnovo Gaze pod popolnim nadzorom arabskih držav, ki ga je Kairo pripravil v odgovor na Trumpovega.
Ameriški državni sekretar Marco Rubio je v četrtek dejal, da so ZDA odprte za predloge arabskih držav o usodi palestinske enklave. Izrazil je upanje, da se bo o teh zamislih lahko pogovoril med svojo turnejo, med katero je v nedeljo obiskal Izrael, danes je prispel v Rijad, obiskal pa bo tudi Združene arabske emirate. Jordanskega kralja Abdulah II. je pred tem Trump minuli teden sprejel v Beli hiši.
Po ocenah Združenih narodov bi za obnovo Gaze lahko potrebovali okoli 53 milijard ameriških dolarjev, od katerih bi jih samo v prvih treh letih potrebovali 20 milijard.