(FOTO) 17-letnica zaradi hudih zapletov ob okužbi s covidom pristala v bolnišnici, to sporoča mladim ...

Asja Lednik
02.09.2021 14:53
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
EPA

BBC piše o zgodbi 17-letne Maisy Evans, ki zaradi zapletenega poteka okužbe s koronavirusom težko diha in govori. Ljudem iz bolniške postelje pošilja sporočilo, naj ne poslušajo besed nasprotnikov cepljenja in naj se, če se le lahko, odločijo za cepljenje. "Virus ni šala, tudi če ste mladi," je zapisala na družbenem omrežju in dobila več sto komentarjev. Med njimi so tudi takšni, ki najstnici dopovedujejo, da se je okužila prav zato, ker je cepljena.

Maisy je prvi odmerek Pfizerjevega cepiva dobila 11. avgusta. Sprva je bila prepričana, da sta blagi glavobol in boleča roka posledica cepljenja. Dva dni kasneje se je počutila slabo, test je pokazal okužbo s koronavirusom. 25. avgusta so jo sprejeli v bolnišnico. Preiskave so pokazale, da ima na pljučih strdek, povezan s covidom. "Od takrat sem v bolnišnici," je povedala najstnica. "To, kdaj bom odpuščena, pa je odvisno predvsem od mojega napredka."

Evansova je za BBC razkrila, da je po okužbi slišala veliko pripomb o tem, da je krvni strdek povezan s cepivom. "Ljudje brez zdravstvenih kompetenc mi poskušajo povedati, da je cepivo povzročilo krvni strdek. Precej neprijetno je videti, kako ljudje preprosto niso pripravljeni sprejeti dejstva, da lahko zaplete povzroči okužba s covidom. Vse, kar si želijo, je, da ljudi prestrašijo pred cepivi."

Da strdek na pljučih zagotovo ni povezan s cepivom, so potrdili tudi zdravniki. "Branje komentarjev tistih, ki so proti cepljenju, me žalosti. Svojo zgodbo sem delila predvsem zato, da vrstnike spodbudim k cepljenju."

BBC povzema tudi besede Bnar Talabani, znanstvenice in zdravnice, ki se je preko družbenih omrežjih pogovarjala z mladimi in jim poskušala razbliniti nekaj mitov, povezanih s cepivi. Pravi, da se na družbenih omrežjih pojavlja veliko dezinformacij, zgodba, kot je Maisyina, pa je veliko opozorilo vsem. "Ključno je, da se osredotočimo na znanost in dokaze, trenutno ni pomembno prav nikogaršnje mnenje," je bila jasna zdravnica. "Če bi vaša odločitev temeljila zgolj na znanosti in dokazih, potem se ljudje ne bi imeli težav cepiti."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta