
New York Post, ki sicer v glavnem afirmativno piše o Donaldu Trumpu, je po seriji kontroverznih izjav ameriškega predsednika na račun Ukrajine in Volodimirja Zelenskega včeraj izšel s fotografijo predsednika Rusije Vladimirja Putina na naslovnici in z naslovom: To je diktator in devet drugih resnic o ukrajinski vojni, ki jih ignoriramo na lastno odgovornost.
Potem so vse resnice našteli:
Putin je začel vojno.
Rusija je na osvajalskem pohodu.
Ukrajina se bori za svojo neodvisnost.
Ukrajinci niso Rusi.
Putin je diktator.
Zelenski ni diktator.
Rusija ni prijatelj ZDA.
Ukrajina je prijatelj ZDA.
Putinu ni mogoče verjeti.
Ameriška pomoč Ukrajini ni zapravljena.
Ameriška tiskovna agencija v tožbo proti Trumpovi vladi
Tiskovna agencija Associated Press (AP) je v petek na zveznem sodišču v Washingtonu vložila tožbo proti trem uradnikom vlade predsednika Donalda Trumpa. V zvezi z onemogočanjem dostopa do predsednika, ker agencija ni spremenila imena Mehiški zaliv v Ameriški zaliv, jim očitajo kršenje ustave.
Trump je zavračanje njegove odločitve posebej zameril agenciji AP, ki z novicami oskrbuje ameriške in svetovne medije. Dopisniki agencije iz Bele hiše nenadoma niso več dobili dostopa do določenih prostorov in dogodkov Bele hiše. Tožbo je agencija zaradi tega vložila proti šefici Trumpovega kabineta Susan Wiles, namestniku Tayloru Budowichu in tiskovni predstavnici Karoline Leavitt.
"Usmerjeni napad na uredniško neodvisnost AP in zmožnost zbiranja informacij in poročanja je udarec jedru prvega amandmaja k ustavi, ki zagotavlja svobodo izražanja," je ob vložitvi tožbe sporočila agencija. V tožbi zahteva, da sodišče vladi ukaže, naj nemudoma ustavi blokado dostopa novinarjev AP, ki je do petka trajala že deset dni: "Mediji in vsi v ZDA imajo pravico do lastne izbire besed brez maščevanja vlade." (STA)