
V podkastu desničarske medijske hiše Fox je Donald Trump dobil vprašanje glede napovedanih srečanj z Macronom in Starmerjem. "Nič nista naredila. Nobenih srečanj z Rusijo," je dejal Trump in dodal, da je Emmanuel Macron njegov prijatelj, Keir Starmer pa da je "zelo prijeten fant". Pri tem je poudaril, da nista nič storila glede Rusije.
Govoril je tudi o morebitni prisotnosti ukrajinske strani pri pogovorih z Rusijo. Po njegovem mnenju "ni tako zelo pomembno", da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski prisoten na mirovnih pogovorih z Rusijo. "Zelo težko se je z njim dogovarjati," je dodal. "Gledal sem ga, kako se pogaja brez kart. Nima jih in slabo ti postane ... dovolj ga imam," je povedal Trump.
Dotaknil se je poti ameriškega finančnega ministra Scotta Bessenta v Ukrajino. Ocenil je, da je bil to "zapravljen in nevaren izlet". "To mi ni bilo všeč," je povedal. Nadaljeval je, da je bil Zelenski tri leta prisoten na pogovorih, "a nič ni bilo narejenega". "Tam je bil tri leta ... poglejte, kaj se je zgodilo z njegovo državo, uničena je," pravi Trump. Ameriški predsednik je tudi večkrat ponovil, da bi bilo mogoče Rusijo prepričati, da ne napade Ukrajine.
Se je pa danes oglasil tudi Mike Waltz, ki je član ameriške ekipe, ki je v torek začela pogovore z Moskvo. Sam pričakuje, da bo Zelenski podpisal sporazum glede redkih rudnin z ZDA. "To boste videli zelo kmalu in to je dobro za Ukrajino. Kaj je lahko za Ukrajino boljšega od gospodarskega partnerstva z ZDA?" je vprašal.
Trump je namreč že pretekli teden dejal, da morajo ZDA nekaj zaslužiti, ker so že veliko pomagale Ukrajini. Ob tem je od Kijeva pričakoval podpis sporazuma, po katerem bi ZDA v zameno za pomoč Ukrajini dobile za 500 milijard dolarjev (okoli 480 milijard evrov) redkih rudnin. Zelenski je podpis dogovora zavrnil, rekoč, da ameriška pomoč do zdaj niti približno ni bila blizu temu znesku.
Svetovalec Zelenskega: Ne razumemo teh trditev
Na zadnje Trumpove besede se je s presenečenjem odzval svetovalec Zelenskega Mihajlo Podoljak. "Čudno je, da gledamo njegovo agresivno retoriko do Evrope in Ukrajine in manj pravično retoriko do Ruske federacije. Ne moremo čisto razumeti, zakaj ta administracija podaja takšne trditve ... so popolnoma nepravične," je povedal Podoljak. Poudaril je, da si želi Ukrajina sodelovanja z ZDA in da je pripravljena na investicije v industrijo in nahajališča mineralov. "Ukrajina pa potrebuje tudi varnostna zagotovila," je dodal. "Če bodo ZDA zavrnile podporo Ukrajini, bo to demoralizirajoč faktor za celotno Evropo in bo škodilo ugledu ZDA," je še zatrdil.
Golob govoril z Zelenskim
Slovenski premier Robert Golob se je danes po telefonu pogovarjal z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, ki se je zahvalil Sloveniji za vso pomoč Ukrajini. Voditelja sta med drugim govorila tudi o nadaljnji podpori Slovenije Kijevu na mednarodnem političnem odru. "V današnjem telefonskem pogovoru med predsednikom vlade Robertom Golobom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim je bila izražena zahvala Sloveniji za vso pomoč Ukrajini," so zapisali v sporočilu slovenske vlade na družbenem omrežju X.
Voditelja sta spregovorila o nadaljnji podpori Slovenije na mednarodnem odru, predvsem v okviru Varnostnega sveta Združenih narodov. Predsednik Zelenski je v pogovoru pojasnil, pod kakšnimi pogoji je premirje sprejemljivo za Ukrajino, so še dodali.
Zelenski je po pogovoru na omrežju X zapisal, da Ukrajinci močno cenijo trdno podporo slovenskega naroda.
Kot je dodal, sta z Golobom govorila o dvostranskih odnosih, prihodnjih načrtih in skupnih korakih, izmenjala pa sta tudi stališča glede končanja vojne in varnostnih jamstev. "Hitro in enotno ukrepanje je ključno za pravičen in trajen mir," je zapisal. Slovenija je pri tem po njegovih besedah pokazala jasno razumevanje in pripravljenost. Slovenskemu premierju je Zelenski po lastnih besedah predstavil še novo ukrajinsko pobudo, imenovano Hrana iz Ukrajine, katere cilj je zagotoviti hrano za ljudi v Siriji. Kot je dodal Zelenski, je Slovenijo povabil, naj se iniciativi pridruži. (STA)