Izkušenj z evropskimi popotovanji še nimajo na pretek, jih je pa dovolj, da so se na posebno rutino, ki jo je v nogomet prinesla pandemija koronavirusa, že navadili. Nogometaši Celja so uspešno prestali obvezna testiranja in v mehurčku počakali na današnji let v Erevan, kjer jih jutri ob 16. uri čaka tekma tretjega kroga kvalifikacij za evropsko ligo proti Ararat-Armenii. "Vsi testi so bili okej, zdaj pa se držimo v ožjem krogu družine, da nismo v stikih z drugimi ljudmi, pazimo se," nam je po zadnjem treningu v knežjem mestu dejal vratar grofov Matjaž Rozman.
3
leta komaj obstaja klub Ararat-Armenia, že dvakrat je bil državni prvak
Slovenski prvaki v novi sezoni (še) niso tako prepričljivi, kot so bili v prejšnji. Zmaga proti irskemu Dundalku v prvem krogu kvalifikacij za ligo prvakov je še vedno njihova edina, a popotnica za vzhod ni slaba. Na stotem štajerskem derbiju so grofi remizirali. "Pol ure smo igrali kot staro, šampionsko Celje. Maribor težko držiš 90 minut na njegovi polovici, smo pa dobili potrditev, da lahko igramo proti vsakemu, če se držimo principov. Če bomo tako krenili v tekmo, ne bi smelo biti problemov," se je gostovanja v Ljudskem vrtu spomnil Rozman.
Proti Armencem kot proti Mariboru
Najboljši vratar prejšnje sezone v prvi ligi je v Ljudskem vrtu popravil kar nekaj napak obrambe. "Preživeli smo kar nekaj napadov, a spet na prelahek način dobili gole. Prvi je bil iz kota, drugi po avtu. Prekinitve nam ne ležijo, popraviti moramo koncentracijo, pokazati karakter in biti bolj odločni," se zaveda 33-letnik iz Gerečje vasi. Brez moči je bil, ko je Rok Kronaveter atraktivno sprožil s škarjicami. "Res je mojstrsko zadel. Po takem strelu mu lahko le čestitam." V Ljudskem vrtu je Celje potrdilo, da se bolje znajde, ko nasprotnik ni osredotočen le na obrambo. Bo v Erevanu podobno? "V Mariboru je bila prva tekma v sezoni, ko nam je nasprotnik pustil malo več prostora, da smo prišli do naše prepoznavne igre. Tudi Armenci si želijo igrati, zato verjamem, da bomo lahko igrali podobno kot v soboto," odgovarja nekdanji član Aluminija, nemškega Greuter Fürtha in hrvaškega Slavena.
Ararat-Armenia se z bogato tradicijo ne more pohvaliti, a njegove vitrine še zdaleč niso prazne. Klub je bil ustanovljen leta 2017, ima pa že dva naslova državnega prvaka, s kapitalom rusko-armenskega milijarderja Samvela Karapetjana je ekspresno zavzel prestol najmočnejše ekipe v Armeniji. Lani se je prebil do četrtega kroga kvalifikacij za evropsko ligo, letos je po hitrem izpadu iz kvalifikacij za ligo prvakov proti ciprski Omonii s skalpom luksemburške Fole Esch prišel do Celja. "Imajo dobre posameznike, kvalitetne tujce z vseh vetrov. Na sredini izstopa Francoz Yoan Gouffran, ki je štiri leta igral za Newcastle. Imajo pa tudi nekaj slabosti, s hitrimi prehodi jih lahko presenetimo, verjamem, da so premagljivi," poudarja naš sogovornik.
Pretresi v upravi niso dosegli slačilnice
Na pol poti do skupinskega dela so Celjani. Če preskočijo armensko oviro, se bodo v četrtem krogu na domačem igrišču udarili s Crveno zvezdo. "Vsi si želimo najprej zmage in to bi bila nagrada, pravi spektakel," pravi Rozman, ki večjih sprememb v klubu po odhodu športnega direktorja Branka Veršiča in umiku Roberta Korena iz strokovnega štaba prve ekipe ni občutil. "Kar se je dogajalo zgoraj, v upravi, do slačilnice ni prišlo. Vse je mirno, vzdušje je morda celo najboljše, kar smo ga kdaj imeli, saj smo v tretjem krogu kvalifikacij za evropsko ligo z lepimi možnostmi za playoff," je zaključil.
Krona kariere z Oblakom
V začetku meseca je bil Matjaž Rozman s slovensko reprezentanco. Nastopa v ligi narodov sicer ni dočakal, ker je številka ena rezervirana za Jana Oblaka, je pa z druženj z zvezdnikom madridskega Atletica odnesel marsikaj. "Po izjemni sezoni je prišel še poziv v reprezentanco, krona moje kariere. Velika čast in privilegij je, da sem lahko treniral z Janom Oblakom. Celo življenje se učiš. Ko imaš možnost trenirati s tako vrhunskim vratarjem, ga opazuješ, skušaš čim več odnesti. Je pa tudi izjemna oseba," nam je dejal Gerečan.