Kakšen finale! Argentina in Francija sta poskrbeli za sijajen zaključek najbolj nenavadnega svetovnega prvenstva doslej. Od trenutkov popolne dominacije, ko se je že vse zdelo odločeno, preko ekspresne, dotlej povsem nepričakovane vrnitve do vnovičnega preobrata in še ene čudežne vrnitve … Ne v rednem delu tekme v Lusailu, niti po podaljških ne, šele po strelih z enajstih metrov je bil okronan prvak. Dolgo je čakala Argentina, da se vrne na prestol, 36-letna suša pa se je v Katarju le končala. Lionel Messi je pri 35 letih le dvignil zlati pokal, v večnih debatah, kdo je najboljši nogometaš (vseh časov) na svetu, v svojo prid obrnil še en argument, k lanskemu naslovu južnoameriških prvakov v reprezentančnem dresu dodal še najbolj cenjeno lovoriko.
36
let je na svoj tretji naslov svetovnega prvaka čakala Argentina.
4
od 7 golov na turnirju je Lionel Messi dosegel z enajstih metrov.
8
golov je v Katarju dosegel Kylian Mbappe, tri v finalu.
172
golov je padlo v Katarju, največ na prvenstvih s 64 tekmami.
Di Maria še zna
Pa se je zdelo, da bodo gavči finale v svoj prid obrnili še hitreje. Angel Di Maria, ki je zaradi poškodbe izpustil tekmo osmine finala, bil na klopi tudi v polfinalu, v četrtfinalu pa dobil le osem minut, je hitro dokazal, da še lahko igra na najvišji ravni. Veteran, ki je za člansko reprezentanco svoje domovine debitiral že leta 2008, je izsilil enajstmetrovko. S finto na levem robu kazenskega prostora je odvihral mimo Osmana Dembeleja, Francoz pa ga je v lovu tresnil po nogi. Kazenski udarec je v zadetek spremenil – jasno – Messi. Kapetan Argentine, ki je s 26. nastopom na svetovnih prvenstvih podrl rekord Nemca Lotharja Matthäusa, je še četrtič v Katarju zadel z enajstih metrov.
Naveza Messi – Di Maria je s pomočjo Alexisa Mac Allisterja udarila še v 36. minuti. Mimo nebogljene francoske obrambe je sestavila protinapad, ki ga je suvereno zaključil Di Maria. Član torinskega Juventusa je kronal argentinsko prevlado v prvem polčasu. Francija, ki bi lahko postala prva reprezentanca po pol stoletja, ki bi ubranila naslov, je bila anemična, upehana, brezzoba … Tudi manever z rezervistoma Marcusom Thuramom in Randalom Kolo Muanijem, ki ju je selektor Didier Deschamps na igrišče poslal že v 41. minuti, je ni vrnil med žive. Niti enega strela v okvir gola ni sestavila Francija. Do 80. minute.
Mbappe za čudežno vrnitev
Dve minuti sta bili dovolj, da so galski petelini tekmo obrnili na glavo. Muani je pobegnil obrambi in izsilil prekršek Nicolasa Otamendija. Enajstmetrovka za Francijo! Žogo si je na belo piko nastavil Kylian Mbappe in jo z močnim strelom pospravil v mrežo. Prvi zvezdnik Francije je v 82. minuti zaključil akcijo rezervistov. Kingsley Coman jo je začel, se znebil Messija, potegnil v protinapad, Thuram in Mbappe pa sta z dvojno podajo prelisičila argentinsko obrambo. Z volejem s prve je udaril Mbappe. Močno in natančno. Za izenačenje!
Vratar Hugo Lloris je v finišu rednega dela še odbil Messijev projektil z razdalje, tekma se je zavlekla v podaljške. Rezervist Lautaro Martinez je imel v 105. minuti vodstvo na nogi, a z zmenka z Llorisom odšel kot poraženec. Tudi na začetku drugega podaljška je Lloris preživel Martinezov poskus, a je bil nemočen, ko je do odbitka pritekel Messi. S sedmim golom na turnirju je čarodej iz Rosaria Argentino približal naslovu. Ni ji pa (še) prinesel. Njegov soigralec iz PSG-ja ni izgubil dinamita v nogah. Mbappejev strel z roba kazenskega prostora je branilec gavčev Gonzalo Montiel odbil s komolcem, poskrbel še za tretjo enajstmetrovko na tekmi. 23-letnik iz Pariza je bil še enkrat več zanesljiv, z osmim golom na prvenstvu je zagrabil zlati čevelj za najboljšega strelca, svoji reprezentanci pa ponudil še eno priložnost, da ubrani naslov svetovnega prvaka. Morda bi celo uspelo, če ne bi Argentine v zaključku podaljška rešil vratar Emiliano Martinez, dobil dvoboj iz oči v oči z Muanijem.
Argentinci in Mbappe
Ne le zlatega pokala za najboljšo ekipo na svetu, Argentinci so pobrali tudi večino individualnih nagrad v Katarju. Za najboljšega nogometaša turnirja je bil izbran Lionel Messi, najboljši mladi igralec je postal Enzo Fernandez, najboljši vratar pa Emiliano Martinez. Popolno južnoameriško prevlado je preprečil Kylian Mbappe, ki je z osmimi goli vzel zlati čevelj za najboljšega strelca SP.
Suvereni Argentinci, površni Francozi
Pri strelih z enajstih metrov so bili Argentinci suvereni. Messi, Dybala, Paredes in Montiel so svojo nalogo opravili z odliko, v francoski vrsti pa je to uspelo le Mbappeju (še tretjič na tekmi s strelom v levo stran) in Muaniju. Ko sta Coman in Tchouameni zgrešila, se je loterija dokončno prevesila na argentinsko stran. "Ponosen sem. Zdaj sem osvobojen. Ta ekipa mi daje ogromno ponosa, zdaj je vse na njih," je Lionel Scaloni, pri 44 letih drugi najmlajši selektor za rojakom Cesarjem Mennotijem, ki jih je leta 1978 štel 39, z naslovom svetovnega prvaka, veliki oder hitro prepustil nogometašem. In rajanje se je lahko začelo.