Zakaj na Orlovem vrhu nad Ljubljano ne bo maše za tam pokopane domobrance

STA, Va
08.11.2021 18:05
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Ljubljanski grad

Robert Balen

Združenje Nova Slovenska zaveza, ki je želelo v sodelovanju z ljubljansko župnijo novembra pripraviti mašo v grajski kapeli sv. Jurija na ljubljanskem gradu, je nezadovoljno, ker jim to ni bilo dovoljeno. Na ljubljanski mestni občini so za STA pojasnili, da so prošnjo za organizacijo maše na gradu ocenili kot provokacijo.

Za kaj gre? Pri Novi Slovenski zavezi so zapisali, da poleg maše v grajski kapeli skoraj vsako leto novembra pripravijo tudi molitve in krajšo slovesnost na Orlovem vrhu. Slovesnost je obujala spomin na oskrunjeno pokopališče in tam pokopane domobrance. Najmanj enkrat je bila na slovesnosti tudi garda Slovenske vojske, so dodali. 

Tudi letos so želeli na podoben način obuditi spomin na pokopane vojake, a jim je javni zavod Ljubljanski grad zavrnil prošnjo za mašo za pokojne domobrance. Javni zavod je sebe in davkoplačevalce po njihovi oceni s tem izpostavil tožbi, saj je prevzel "vlogo arbitra med nameni, ki jih bo dovolil pri sveti maši, in tistimi, ki jih ne bo". Nasprotujejo "posegu ljubljanskih oblasti v mašo za domobrance". "Totalitarnost levega pola je absolutna, ko gre za vprašanje javne podobe revolucije in njene dediščine," so prepričani.

Na Mestni občini Ljubljana (Mol) pa so pojasnili, da je javni zavod Ljubljanski grad samostojen zavod, ki ima v upravljanju grad. Kot javni zavod s področja kulture, ki ima v upravljanju spomenik kulturnega pomena, pri snovanju lastnih kulturno-umetniških programov sledi svoji strategiji. Ljubljanski župan Zoran Janković oziroma občina sta bila o izpostavljenem vprašanju seznanjena in se z odločitvijo Ljubljanskega gradu strinjajo. Ocenjujejo, da gre v obravnavanem primeru enako kot v primeru blagoslova pokopališča za provokacijo.

Ne glede na to, da ima vsakdo pravico do dostojnega pokopa, je po njihovih besedah povsem jasno, kdo se je v času NOB boril za svobodo slovenskega naroda. "To so bili Titovi partizani, ki so skupaj z zavezniki premagali nacizem in fašizem, največje zlo 20. stoletja. Nasprotno pa so domobranci sodelovali z okupatorjem." V Ljubljani, mestu heroju, ki časti spomin na junaško zgodovino, da zato ne bo "obeležij in spomenikov, ki bi poveličevali izdajstvo lastnega naroda".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta