Z ljubljanske občine so poslali podatek, kakšno škodo so povzročili sredini nalivi v prestolnici

01.10.2021 15:23
Po grobih ocenah je nastalo za 100.000 evrov škode na cestni infrastrukutri, škodo na objektih pa je prijavilo tudi 11 šol in 8 vrtcev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
SNG Drama naslednji dan po neurju.
Tomaž Skale/Dnevnik

Sredino silovito neurje je povzročilo številne nevšečnosti. Danes so se oglasili tudi z ljubljanske občine (MOL) in podali okvirno oceno škode, ki so jo povzročile padavine v prestolnici. Izvedene so bile številne intervencije, in sicer postavitev cestnih zapor zaradi poplavljenih podvozov na Celovški cesti, Dunajski cesti, Drenikovi ulici, Tacenski cesti. Na terenu poteka intenzivno čiščenje nanosov in opravljanje nastale škode. Groba ocena nastale škode cestne infrastrukture je 100.000 evrov.

Škoda na 11 šolah in 18 vrtcih

Čiščenje nanosov na vozišče se je začelo v četrtek, tako v ožjem središču mesta kot tudi širše. V Rožni ulici je bilo zaradi dviga granitnih kock poškodovanih dvajset kvadratnih metrov tlakovane površine. Poškodovane so bile tudi makadamske ceste na območju 2. Poleg makadamskih vozišč so poškodovane tudi bankine, ogromno je nanosov peska in zemlje z brežin. Javno podjetje vodovod kanalizacija Snaga je na področju kanalizacije do zdaj zabeležila 65 prošenj za intervencijo (večinoma gre za individualne hiše in bloke).

Luka Cjuha/Dnevnik

Po včeraj zbranih podatkih Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje je škodo na objektih doslej prijavilo 11 šol in 8 vrtcev. Z določenimi je ljubljanska občina že pristopila k oceni in predlogih nujnih del za sanacijo škode. Proces tako v šolah kot vrtcih poteka nemoteno, so še dejali.

Preglede so opravili pri štirinajstih mestnih kulturnih javnih zavodih. "Pod vodo je bila spodnja dvorana Slovenskega mladinskega gledališča in mizarska delavnica, vrši se popis škode in priprava dokumentacije za zavarovalnico. V Muzeju in galerijah mesta Ljubljane so se prav tako soočili s škodo, ki pa ni primerljiva s tisto v nacionalnih inštitucijah: bilo je nekaj manjših luž v notranjem atriju, v Mestni galeriji prav tako – vse je sanirano, prav tako pa smo že prej vzpostavili preventivne ukrepe. V Kinodvoru smo imeli manjši vdor meteorne vode v galeriji, vse je sanirano in ne bo vplivalo na delovanje," so zapisali. 

Luka Cjuha/Dnevnik

Težave v štirih enotah mestne knjižnice 

V Mestni knjižnici Ljubljana je bilo čez noč pestro – vendar je bilo do jutra vse sanirano do točke, da so se vse enote knjižnice zjutraj normalno odprle. Od dvajsetih lokacij so bile prizadete enote Šiška (zalita klet in čitalnica, odpadle in razbite plošče, namočenega kar nekaj gradiva v kletnem skladišču), knjižnica Otona Zupančiča (voda v kleti in namočeni stropovi po etažah, zlasti v dvorani, voda v nekaterih lučeh, na gradivu ni škode), v enoti Bežigrad je prišlo do vdora fekalne vode, enota Poljane pa je ostala brez elektrike. Za vse poškodovane objekte se že pripravlja popis škode in dokumentacija za zavarovalnico.

Poplavilo je tudi klet Vodnikove domačije, kjer je voda že tudi izčrpana. Vsi ostali pa so neurje preživeli brez posledic oz. so te takšne, da so bile do jutra oz. zgodnjega dopoldneva že sanirane in delo ni bilo moteno, so sklenili na občini.

Ob takšni količini padavin v tako kratkem času je nemogoče zgraditi ustrezno infrastrukturo za odvajanje meteornih voda, narava je tu močnejša kot človek, so prepričani na ljubljanski občini. Ob tem pa so vseeno podali nekaj splošnih ukrepov, ki bi lahko v prihodnosti preprečili ali omejili takšne dogodke.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta