Vse več pozivov k popolni prepovedi pirotehnike, ki pa je EU niti ne dopušča

Verjetno ste bili ob začetku prednovoletnih zabav že priča prvim pokom, čeprav so bili nelegalni, saj uporaba in prodaja petard sploh še nista dovoljeni. V državnem zboru so se pogovarjali celo, da bi pirotehniko popolnoma prepovedali.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ognjemeti naj bi pomenili tudi obremenitev za okolje.
Andrej Petelinšek

V teh dneh, ko se začenja prednovoletno veselje, lahko marsikje že slišimo poke petard, bolj redke so rakete. Uporaba pirotehnike je po zakonu še prepovedana, saj je nekatere tovrstne izdelke dovoljeno uporabljati zgolj od 26. decembra do 1. januarja, naprodaj pa bodo le od 19. do 31. decembra.
Niso redki ljudje, ki jim pokanje ni pri srcu, prav tako pa niso redke poškodbe pri uporabi pirotehnike, kar dokazuje tudi podatek, da je že lani peticijo za prepoved pirotehnike podpisalo več kot 50.000 ljudi. In samo lani je bilo med uporabo pirotehnike poškodovanih osem ljudi, od teh štirje mladoletniki. Večina teh nesreč se je zgodila v decembru. So pa policisti lani in letos obravnavali 66 kršitev zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih in zasegli 6071 pirotehničnih izdelkov.

Neuspeli poskus v parlamentu

V torek so v državnem zboru na odboru za notranje zadeve njegovi člani razpravljali o nekaj predlogih, s katerimi bi uporabo pirotehnike še dodatno omejili oziroma celo popolnoma prepovedali. Stranka SDS je predlagala omejitev in strožji nadzor glede prodaje in uporabe pirotehničnih izdelkov. Poslanka SDS Eva Irgl je na seji odbora povedala, da so z večino poslanskih skupin iskali konsenz. Z dopolnilom, ki so ga predlagali v sprejetje kot dopolnilo odbora, tako pirotehnični izdelkov ne bi bilo dovoljeno prodajati mlajšim od 18 let, prav tako jih ne bi smeli uporabljati nepolnoletni. Poleg tega pirotehničnih izdelkov ne bi smele prodajati trgovine z živili. "Glasovanje glede zakona je bilo 9:9, žal je zmanjkal en glas podpore iz Nove Slovenije," so po glasovanju sporočili iz stranke in dodali, da se ob takšnem rezultatu zdi, da "kot družba še nismo dovolj zreli, da bi razumeli, da so pirotehnični izdelki škodljivi za okolje, živali in ljudi". Predlog je sicer podprla tudi Levica, saj je menila, da je vse, kar dodatno omejuje uporabo pirotehnike, dobrodošlo.

Policisti so lani in letos zasegli 6071 pirotehničnih izdelkov.
Pu Maribor

Koalicija z izjemo SD proti

Proti predlaganim spremembam so bile predvsem stranke DeSUS, SAB in SMC. In največja vladna stranka LMŠ, ki jo vodi premier Marjan Šarec. Iz stranke so nam odgovorili, da s prvotno predlagano novelo ne bi pripomogli k zmanjšanju prednovoletnega pokanja, saj ga ne povzročajo izdelki kategorije F1, v katero spadajo na primer pokajoče kroglice in pasje bombice, ampak v tujini kupljeni in pri nas že sedaj prepovedni pokajoči ognjemetni izdelki. Prav tako popolna prepoved prodaje, preprodaje in uporabe pirotehničnih izdelkov ob odsotnosti ustrezne kazenske določbe ne bi dosegla svojega namena, saj ne bi bila izvedljiva v praksi, tako da bi takšna zaostritev ostala le mrtva črka na papirju.
Poslanec stranke DeSUS Robert Polnar je na seji odbora povedal, da se je treba "izogniti pretiravanju pri popolnem prepovedovanju tovrstnih sredstev". V SAB ocenjujejo, da imamo v Sloveniji na tem področju že sedaj eno najstrožjih zakonodaj v Evropski uniji. "Ključno vlogo na tem področju imata po našem mnenju ozaveščanje o škodljivosti uporabe tovrstnih izdelkov in pravilna vzgoja otrok," še dodajajo. Tudi v SMC menijo, da je trenutno veljaven zakon ustrezen. Sprememba, kot jo je predlagala SDS, ne bi prinesla želenega rezultata, so prepričani.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta