"Sporočam, da Tednika danes ne bo. Brez pojasnila in razloga je umaknjen s sporeda. Dobili smo le sporočilo, da so odpovedane vse produkcijske kapacitete za snemanje oddaje," se je na facebooku oglasila voditeljica Tednika na RTV Slovenija Jelena Aščić.
V uredništvu so "popolnoma šokirani nad to potezo". "Ne razumemo, zakaj pet že pripravljenih prispevkov o pomenu javne RTV in političnih pritiskih ne sme biti objavljenih," je dodala o očitnem ozadju na dan, ko novinarji med 14. in 23. uro nadaljujejo stavko.
Bo vlada odpravila naročnino na RTV?
„Prva stvar, ki jo moramo rešiti, je depolitizacija RTV. Žal imamo opozicijo, ki brani obstoječe vodstvo RTV do onemoglosti. Prejšnji teden smo potrdili predlog zakona o RTV, ki naslavlja omenjeni problem," je danes po srečanju s sindikati javnega sektorja povedal premier Robert Golob. In dodal: "Politiko je treba umakniti iz vodstvenih struktur. Sem optimist, da bomo uspeli omenjeno situacijo do konca leta razrešiti. Ko bomo odpravili krizo vodstva, bo čas za finančno reorganizacijo in finančni premislek, kaj želimo od javnega RTV in kdo in kaj bo za to plačal. Treba je razmisliti o spremembi financiranja RTV. Najprej je treba definirati namen in poslanstvo RTV in kateri del tega poslanstva je javen. Slednjega moramo financirati iz drugih virov, ne iz naročnine.“
Včeraj je na facebooku objavila napovednik in prosila, da se ga deli v čim večjem številu, "ker se razmere zelo zaostrujejo". V krajšem napovedniku zaposleni na TV pozivajo, naj se politični pritiski nehajo in ustvarjalcem dovoli, da delajo strokovno in profesionalno.
Zakaj TV Tednika ne bo, smo vprašali na RTV Slovenija. Odgovor objavimo, ko ga dobimo. Sodeč po TV-sporedu pa bodo gledalci nocoj v Tednikovem terminu gledali ponovitev prvega dela dosjeja Bančna luknja, nato pa namesto ukinjenega Studia City dokumentarec Madžarski priročnik o politični poti Viktorja Orbana ...
Carl: Odpovedali tudi pogovor s Čeferinom
O dogajanju na javnem servisu se je v objavi na facebooku razpisala novinarka RTVS Eugenija Carl. Vodstvo javnega zavoda in odgovorna urednica Jadranka Rebernik po njenih besedah ovirata stavko na "najbolj brutalen, podel in najverjetneje tudi nezakonit način". Kot je zapisala Carl, so po sestanku redakcije, stavkovnega odbora, vodstva in odgovorne urednice umaknili oddajo Tednik, ki bi jo morali montirati danes popoldne. "Urednici je zagroženo, da se nič od posnetega ne sme znajti v nobeni drugi oddaji, ker bi bila to hujša kršitev delovne pogodbe," je na facebooku zapisala Carl.
Rebernik je po njenih besedah prepovedala snemanje pogovora s predsednikom Uefe Aleksandrom Čeferinom za Odmeve. "Ne dovolijo snemati ničesar, kar danes ne bo šlo v oddaje. In v oddaje ne bo šlo praktično nič, ker so zavzeli oziroma skrajšali programski prostor in ga polnijo z lojalnimi kadri," je poudarila Carl. Za vodenje Dnevnika je bila po njenih besedah predvidena Jasmina Jamnik, Odmeve pa bi moral voditi Igor E. Bergant, a so ju zamenjali z Nejcem Krevsom.
Kot je še poudarila Carl, so novinarjem od 14. ure dalje prepovedali javljanje v živo v oddaje, ker naj bi se bali vklopov s stavkovnega shoda na Kolodvorski in zvečer na Trgu republike. Za nameček so na vsega nekaj minut skrajšali dolžino glavnih informativnih oddaj, med drugim Dnevnika, Odmevov, Slovenske kronike, Poročil ob petih in Športa.
Protestna izjava Koordinacije novinarskih sindikatov na RTVS
"Stavkovni odbor, ki je na dan stavke pripravil neokrnjen in neskrajšan program vseh dnevnoinformativnih oddaj na Televiziji Slovenija, pa tudi tematsko oddajo Tednik, ugotavlja, da sta generalni direktor Televizije Slovenija Andrej Grah Whatmough in odgovorna urednica informativnega programa TVS Jadranka Rebernik grobo posegla v obliko naše stavke.
Tako kot 23. maja 2022 smo tudi današnji stavkovni dan zastavili v smislu nudenja vseh ključnih informacij dneva, to pa smo želeli nadgraditi z opozorili na položaj in pomen javne RTV v slovenskem prostoru. S tem, ko sta generalni direktor in odgovorna urednica skrajšala dnevnoinformativne oddaje na nekaj minut in prepovedala produkcijo današnje oddaje Tednik, sta nam onemogočila izvajanje stavkovnih aktivnosti, kot smo jih napovedali vodstvu ob začetku stavke. To pa je oviranje stavke, ki je ena od temeljnih in ustavnih pravic delavcev, organiziranih v sindikat, in je kaznivo dejanje po 200. členu kazenskega zakonika.
S prepovedjo predvajanja Tednika in skrajšanjem dnevnoinformativnih oddaj bo nastala resna programska škoda, pomeni grob poseg v novinarsko in uredniško avtonomijo, s cenzuro pa je okrnjena tudi pravica javnosti do obveščenosti.
Posebej ostro obsojamo izrecno prepoved snemanja Aleksandra Čeferina, predsednika Evropske nogometne zveze, za katerega smo si prizadevali že zelo dolgo časa. Pogovor s to izjemno zanimivo in svetovno vplivno osebnostjo je bil zastavljen aktualno, v manjšem delu pa bi se dotaknili tudi Čeferinovega odnosa do vloge in pomena javne RTV.
Stavkovni odbor odločno zavrača poskuse generalnega direktorja, da bi krivdo za razpadanje kadrovske in organizacijske strukture Informativnega programa TV Slovenija in krizo uredniške avtonomije naprtili pogajalski skupini novinarskih sindikatov. Znova poudarja, da je za reševanje nevzdržnih razmer v Informativnem programu TVS odgovoren izključno on, ne glede na potek pogajanj o stavkovnih zahtevah. Prav njegovo sprenevedanje v pogajanjih pa je stavkovni odbor prepričalo v odločitev za nadaljevanje stavkovnih aktivnosti. Obsojamo tudi grožnje vodstva RTV, da bodo stavkajočim v času stavke izplačali samo prispevke, in zahteve po seznamih stavkajočih. Generalnega direktorja zato pozivamo, naj nemudoma preneha zavajati javnost ter zaposlene, jih ustrahovati ter sejati nered v ustanovi, ki jo vodi.
Danes dopoldne smo pozvali tudi zastopnike ustanovitelja, državnega zbora, kot je to predvideno z drugim odstavkom 4. člena zakona o stavki, naj se vključi v pogajanja za sporazumno reševanje nastalega spora."