Vasko Simoniti ostaja minister, kljub temu, da je več poslancev glasovalo za njegovo razrešitev. Oglaša se Zdravko Počivalšek ...

M.R., STA
25.03.2021 15:57
Interpelacijo proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju je podprlo 43 poslancev, proti jih je bilo 40. Minister tako ostaja na položaju. Interpelacija bi bila namreč uspešna, če bi jo podprlo najmanj 46 poslancev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Številni predstavniki strank, ki so podprle interpelacijo, so Simonitija pozivali, naj odstopi kar sam. Med očitki je bilo tudi dogajanje, povezano s STA in RTV Slovenija.
Robert Balen

Za interpelacijo so glasovali tudi trije poslanci SMC Branislav Rajić, Janja Sluga (vodja poslanske skupine) in predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Ostali poslanci SMC so glasovali proti interpelaciji z izjemo Dušana Verbiča, ki ni glasoval. 

Poslanci stranke DeSUS Franc Jurša (vodja poslanske skupine), Ivan Hršak in Branko Simonovič niso glasovali. Jurij Lep (DeSUS) je glasoval za interpelacijo, Robert Polnar (poslanska skupina DeSUS) pa je bil proti.

Svojih glasov nista oddala tudi predstavnika obeh manjšin Ferenc Horvath in Felice Žiža. Sicer so interpelacijo podprli vsi poslanci strank LMŠ, SD, Levica in SAB, proti pa so bili vsi poslanci koalicijskih SDS in NSi. V SNS sta proti glasovala njen predsednik Zmago Jelinčič in Jani Ivanuša, Dušan Šiško pa je bil odsoten.

Simoniti je po glasovanju državni zbor zapustil brez izjave za medije. 

Do zdanjega ni bilo jasno, kakšen bo rezultat

Kam bi se lahko nagnila tehtnica, tekom 18-urne razprave, ki jo je DZ opravil v dveh dnevih, ni bilo popolnoma jasno, saj je bilo iz mnenj poslancev razbrati, da ima tako nekaj simpatizerjev v opoziciji kot nekaj nasprotnikov v koaliciji.

Poslanci štirih opozicijskih strank so sicer očitke v interpelaciji zapisali v desetih točkah. Predvsem so Simonitiju pripisali odgovornost za neučinkovito spopadanje z epidemijo na področju kulture ter za napade na svobodo in neodvisnost novinarskega dela, zlasti pri javnem servisu RTV Slovenija in Slovenski tiskovni agenciji, na kar se kot minister, pristojen za medije, ni odzival.

Očitali so mu tudi odgovornost za zastoj filmske produkcije, za "nesmiselno deložacijo" nevladnikov na Metelkovi v Ljubljani in za politični odvzem statusa samozaposlenega v kulturi. Poleg tega so mu očitali pomanjkanje socialnega dialoga, politično kadrovanje v javnih kulturnih ustanovah in nespoštovanje ustavnega načela ločitve Cerkve in države. Nazadnje pa tudi, da ni pripravil nacionalnega programa za kulturo. Na seji so izpostavljali, da je nekulturen in nesposoben ter da krši vsesplošno sprejete družbene in civilizacijske norme in zakonodajo.

Koalicijski poslanci pa so na seji večkrat izpostavljali, da si je priboril najvišji proračun za kulturo doslej. Zavračali so navedbe opozicije o nesvobodnih medijih in pritiskih na novinarje, v primeru odvzema statusa samozaposlenega raperju Zlatku poudarjali, da gre za običajen upravni postopek, ki je sicer po sodbi sodišča v ponovni obravnavi na ministrstvu, v primeru nevladnikov na Metelkovi pa, da ne gre za deložacijo. Zavračali so tudi očitke, da Simoniti ne vodi dialoga. Tudi minister je vse očitke predlagateljev zavračal sproti, sicer pa jih je v odgovor na interpelacijo zapisal na 130 straneh.

Sejo je v sredo zvečer zaznamovala tudi daljša prekinitev, do katere je prišlo po ostri izmenjavi besed med nekaterimi opozicijskimi poslanci in Jožetom Tankom (SDS), ki je tedaj vodil sejo. Nesoglasja so se stopnjevala, saj se v opoziciji niso strinjali s Tankovim načinom vodenja seje, Tanko pa je ocenil, da ga je poslanec Matjaž Nemec (SD) med tem razžalil, zato ga je napotil iz dvorane. Po uro in pol dolgem premoru, med katerim je potekal posvet pri predsedniku DZ Igorju Zorčiču, so sejo ob Nemčevi navzočnosti nadaljevali in jo nato prekinili pred današnjo nadaljnjo obravnavo in glasovanjem.

V dobrem tednu že tretja interepelacija

Simoniti je tretji minister v zadnjih dveh tednih, ki je prestal interpelacijo opozicijskih strank. Pred njim sta jo prestala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec ter minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj.

V mandatu aktualne vlade so bile lani vložene še tri interpelacije. Uspešno sta ju prestala gospodarski minister Zdravko Počivalšek in notranji minister Aleš Hojs, medtem ko DZ o interpelaciji kmetijske ministrice Aleksandre Pivec ni glasoval, ker je pred tem odstopila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta