V TAB Mežica si bodo spet razdelili milijone dobička

23.08.2021 06:00
Pred skupščino koroškega izvoznika pestro: po letu brez dividend je delitev dobička znova na dnevnem redu TAB, ki pa napoveduje tudi prehod na enotirni sistem upravljanja družbe. Razvojno se osredotočajo na načrtovani zagon proizvodnje litij-ionskih celic na Prevaljah.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Saša Arsenovič in Samo Peter Medved

Igor Napast
Upravno poslopje TAB Mežica na Poleni - redna letna skupščina bo tu zadnji avgustovski dan. 
Petra Lesjak Tušek

V Tovarni akumulatorskih baterij - TAB Mežica so pred velikimi premiki, osrednjega zaznamujejo pospešene priprave na vzpostavitev proizvodnje litij-ionskih baterij na Prevaljah (po znanem nakupu Lekove proizvodne hale) skupaj s kitajskim partnerjem. Je pa dogajanje dinamično tudi pred letno skupščino, sklicano za torek, 31. avgusta. Na dnevnem redu skupščine je po lanskem letu, ko niso delili dobička, znova kar zajetno izplačilo dividend, in sicer bodo zanje odmerili okoli 15,5 milijona evrov ali 60 evrov bruto na delnico. To bo druga najvišja dividenda v TAB, prav tolikšen znesek so delničarjem namenili leta 2018; najvišja, 90 evrov bruto, je bila dividenda predlani. Čisti dobiček leta 2020 je znašal 16,19 milijona evrov, ustvarili so 232 milijonov evrov celotnih prihodkov. Energija RM, ki ima kot pravna oseba v TAB najvišji, okoli 40-odstotni delež, bo tako iz naslova dividend prejela 6,5 milijona evrov bruto. ​Bogomir Auprih, direktor in največji,16,8-odstotni lastnik, bo dobil približno 2,5 milijona evrov bruto. V ožjem lastniškem krogu ostajajo zasidrani vodilni kadri, vodja finančne službe Klavdija Kajzer (lastniški delež 6 odstotkov), Igor Lipovnik iz hčerinske družbe MPI (5,3-odstotni delež) in nekdanji direktor proizvodnje v TAB Pavel Hercog (v lasti ima 6,8 odstotka delnic). Lastniški deleži drugih delničarjev so razpršeni in bistveno nižji.

Nenaden odstop nadzornikov, a prav isti spet predlagani

Zanimiv del odločanja na skupščini pa predstavljajo spremembe statuta in načina upravljanja ter do uveljavitve novega modela enotirnega sistema tudi novo imenovanje nadzornikov, potem ko so dosedanji člani na zadnji, julijski seji pred skupščino nenadno podali odstopne izjave. Na naše vprašanje, zakaj se odločajo za to spremembo, je Auprih pojasnil, da ocenjujejo, "da bo enotirni sistem upravljanja izboljšal preglednost poslovanja ter omogočil hitrejše ukrepanje in učinkovitejše poslovno odločanje".

Sedanji upravi se mandat izteče 31. avgusta 2022, ko se bo tudi oblikoval novi upravni odbor kot organ vodenja in nadzora v okviru enotirnega sistema upravljanja. Z dnem uveljavitve novega statuta bo tako prenehal veljati dosedanji statut TAB, d.d., sedanja uprava in nadzorni svet, ki ga torej potem ne bo, bosta tako opravljala funkciji še eno leto. Zanimivo je, da je celoten nadzorni svet pred dobrim mesecem odstopil, za skupščino, ki se bo z odstopom seznanila, a Energija RM zdaj za predstavnike delničarjev za mandatno obdobje štirih let (ki bo sicer že po letu zaključeno) predlaga kar člane, ki so sredi julija odstopili (finančnico Klavdijo Kajzer, upokojenca Vladimirja Antona Lukanca in Saša Pačnika (namestnika direktorja, ki je bil doslej predsednik sveta). Člana nadzornega sveta iz vrst zaposlenih sta bila do zdaj Matjaž Obretan in Gregor Vrabič, ki pa sta na zadnji seji prav tako podpisala odstopni izjavi. Auprih odstopa nadzornikov ne komentira oziroma odgovarja, da je vprašanje o odstopu vprašanje za delničarje. Neuradno pa sta odstop članov in ponovno konstituiranje nadzornega sveta povezana z ​Auprihovimi očitki po objavi podatkov o ustanavljanju novega podjetja in investiciji v litij-ionsko proizvodnjo v Večeru in nato v drugih medijih še pred uradno predstavitvijo projekta. Očitki o razkrivanju zaupnih poslovnih podatkov so neuradno leteli predvsem na nadzornika iz vrst zaposlenih, potem ko je direktor kar sam odredil nadzor in pregled tako računalnikov kot telefonov, da bi preveril, kdo je razkrival poslovne skrivnosti javnosti. Kako je ravnal in zakaj tako in ali s tem ne posega v informacijsko zasebnost, Auprih v preteklosti na naša vprašanja ni odgovoril. Se je pa sprva precej burno dogajanje očitno poleglo, potem ko ni bilo odkritega kaj posebnega. Kakšna bo nova polna sestava začasnega nadzornega sveta, za zdaj tako ni znano, pravzaprav pa tudi v luči načrtovane spremembe sistema upravljanja niti nima več iste teže glede na to, da bo odločanje še bolj skoncentrirano na ključne lastnike.

Bogomir Auprih: "Ocenjujemo, da nam bo enotirni sistem omogočil hitrejše ukrepanje in učinkovitejše poslovno odločanje."
Igor Napast

Pozitiven odnos države do projekta

V poslovno razvojnem smislu pa so osrednje aktivnosti v TAB usmerjene v pripravo na zagon proizvodnje litij-ionskih celic, vredne okoli sto milijonov evrov, v kateri napovedujejo pomemben razvojno-tehnološki preskok in postopno zaposlovanje do 300 delavcev, pri čemer je predvidena tretjina sedanjih lekovcev. Lek bo sicer po neuradnih podatkih proizvodnjo amoksiklava na Prevaljah še nekoliko podaljšal (neuradno za pol leta, torej od sprva napovedanega zaprtja spomladi na jesen 2022), kar pa načeloma na načrte TAB oziroma nove družbe TAB Haidi ne vpliva. Kako potekajo priprave in ali so z državo že dosegli dogovore o podpori oziroma subvencijah projekta, pa Auprih odgovarja: "Projekt še naprej motijo covid ovire komuniciranja in potovanja, generalno pa zadeve tečejo dokaj pričakovano in moramo biti optimistični. Tudi na ministrstvih za gospodarstvo in za delo pa tudi na lokalnem nivoju smo deležni zelo pozitivnega odnosa do naših prošenj in težav."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta