
Trinajst poslancev in poslank od devetdesetih prejema dodatek za ločeno življenje, so nam odgovorili iz državnega zbora. Toda brez imen. Podatke, kdo konkretno k poslanski plači (nihče v poslanskih klopeh ni plačan pod 4000 evrov bruto, večina je pri dobrih 5000 bruto mesečno) prejme še nadomestilo za ločeno življenje, v državnem zboru varujejo, češ da je to, ali ima poslanec ali poslanka družinske člane ali pa je samski oziroma samska, osebna okoliščina funkcionarja in ni neposredno povezana z opravljanjem funkcije oziroma z izvajanjem javnopravnih nalog. Kar je logični nesmisel. Namreč, če poslančev ali poslankih "družinski" status nima zveze z njegovo ali njeno službo, čemu prejema dodatek za ločeno življenje?
To pravico v Republiki Sloveniji sicer ureja aneks h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti kot mesečno nadomestilo stroškov stanovanja, ki se izplačuje zaposlenemu, če je razporejen na delo več kot 70 kilometrov od kraja bivališča svoje ožje družine in živi ločeno od ožje družine. Znesek nadomestila se enkrat letno uskladi z rastjo cen življenjskih potrebščin in v letu 2023 znaša 162,62 evra.

Jubilejna nagrada od 300 do slabih 700 evrov
V državni zbor smo vprašali, ali ima kdo od poslancev in poslank toliko delovne dobe, da mu po kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti v letošnjem letu pripada tako imenovana jubilejna nagrada. Trije so letošnji upravičenci: Branko Grims (SDS), Alenka Helbl (poslanka SDS iz Radelj) in še en Korošec, Jani Prednik (SD).
Podatek o doseženi delovni dobi, ki je podlaga za izplačilo jubilejne nagrade, je po odločitvi informacijske pooblaščenke varovani osebni podatek, pravijo v DZ. Višina jubilejne nagrade je pa sledeča: za 10 let delovne dobe 334,11 evra, za 20 let 501,15 evra, za 30 in 40 let delovne dobe 668,21 evra.
Poslanci od vsepovsod in vseh pripadnosti
Naprej. Več kot dve tretjini aktualnega parlamentarnega zbora, trenutno 64 poslancev in poslank, uveljavljata povračilo stroškov prevoza na delo in z dela. Do povračila je poslanec upravičen, če razdalja od naslova njegovega stalnega ali začasnega bivališča oziroma naslova, s katerega se dejansko vozi na delo do sedeža državnega zbora, po najkrajši varni poti, kar vključuje tudi pešpoti, znaša več kot dva kilometra. Parlamentarcu ali parlamentarki se prizna kilometrina v višini 10 odstotkov cene neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina za vsak polni kilometer, vendar ne manj kot 30 evrov. Druga možnost je, da državni zbor poslancu ali poslanki povrne stroške prevoza na delo in z dela v višini cene imenske mesečne vozovnice za javni potniški promet.
Podatek, kdo vse uveljavlja stroške prihoda v državni zbor in odhoda domov, je dostopen in seznam ni nezanimiv. To so poslanci recimo iz Primorske, Dolenjske, Gorenjske, iz Brežic, Kamnika, Tržiča, Logatca, Šentjurja, Žalca, Velenja, Lenarta, Ptuja ... Vmes so tudi najemniki poslanskih stanovanj v Ljubljani. Ali pa sicer živeči v Ljubljani, na primer bivša novinarka Mojca Šetinc Pašek (Svoboda), SD-jev Jonas Žnidaršič, ki je kandidiral v volilnem okraju Ljubljana Vič - Rudnik. Eva Irgl (SDS), na primer, po dostopnih podatkih prebiva v Ljubljani, izvoljena je bila pa v volilnem okraju Ajdovščina ...

Takšen je abecedni seznam "vozačev" v celoti: Nataša Avšič Bogovič, Anja Bah Žibert, Predrag Baković, Mirjam Bon Klanjšček (Svoboda), Franc Breznik (SDS), vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj, Vida Čadonič Špelič iz iste stranke, Bojan Čebela, Zvonko Černač, Jožica Derganc, Iva Dimic, Karmen Furman, Sandra Gazinkovski, Rado Gladek, vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, Miroslav Gregorič, Tatjana Greif, Branko Grims, Alenka Helbl, Andrej Hoivik, poslanec madžarske narodne skupnosti Ferenc Horváth (ni pa še enega Lendavčana Jožefa Horvata), podpredsednica državnega zbora Meira Hot, Alma Intihar, Eva Irgl, Milan Jakopovič, Robert Janev, Janez Janša, Jožef Jelen, Alenka Jeraj, Mariborčan Dejan Kaloh, Franci Kepa, Andreja Kert, Soniboj Knežak, Andrej Kosi, Tomaž Lah, Miha Lamut, Tomaž Lisec, Zoran Mojškerc, Tereza Novak, Tine Novak, Gašper Ovnik, Monika Pekošak, Bojan Podkrajšek, Franc Props, Aleksander Prosen Kralj (v začetku mandata je dobil v uporabo enega od stanovanj, ki jih ima država v fondu za službeni najem), Aleksander Reberšek, Aleš Rezar, Franc Rosec, vodja poslancev Svobode Borut Sajovic, še ena podpredsednica DZ Nataša Sukič (Levica), Mojca Šetinc Pašek, Katarina Štravs, Anton Šturbej, Jože Tanko, Matej Tašner Vatovec, bivši minister Matej Tonin, Teodor Uranič, Tamara Vonta, še en bivši minister Jernej Vrtovec pa Dejan Zavec (bivšemu boksarju s Ptuja je bilo na začetku mandata v uporabo dodeljeno poslansko stanovanje), Janez Žakelj, Andreja Živic, poslanec italijanske narodne skupnosti Koprčan Felice Žiža in, kot rečeno, Jonas Žnidaršič.

Alenka Jeraj bo predavala, Urška Klakočar Zupančič promovirala
Po zakonu o poslancih sme poslanec, ko mu pristojno parlamentarno telo odobri, ob poslanski službi v največ petinskem deležu opravljati tudi zahtevnejše strokovno, znanstveno, pedagoško ali raziskovalno delo, da ne bi prekinil poklicne kontinuitete iz obdobja zunaj politike, stika s poklicem, h kateremu se bo verjetno vrnil po prenehanju poslanske funkcije. Nekaterim poslancem je bilo dodatno petinsko delo odobreno lani takoj na začetku mandata. Letos pa Alenki Jeraj (poslanka SDS bo do petine polnega delovnega časa opravljala pedagoško delo v društvu Fran Govekar Ig), od seje mandatno-volilne komisije DZ pred dnevi pa še Vidi Čadonič Špelič in po poročanju nekaterih medijev - zapisnik seje še ni dostopen - tudi predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič - za predstavljanje romana Gretin greh, ki ga je napisala, ko je bila še sodnica ...

Gneča za Podsaharsko Afriko
Kot svojo mednarodno dejavnost poslanci ponosno navajajo tudi skupine prijateljstva. Posebno priljubljeno je članstvo v skupini prijateljstva z državami Podsaharske Afrike. So pa tudi po teh članstvih nekateri poslanci rekorderji, spet drugih na tem spisku niti ni, bivši zunanji minister Anže Logar (SDS) po dostopnih podatkih na primer ni član nobene skupine prijateljstva.
Pojasnilo Državnega zbora glede povračila stroškov poslankam in poslancem
V zvezi z navedbami v članku, v katerem pišete o plačah in povračilih stroškov v zvezi z delom poslancev, pojasnjujemo, da poslancem pripadajo povračila stroškov in drugi prejemki v zvezi z delom v enaki višini in pod enakimi pogoji, kot to velja za javne uslužbence.
V članku sprva pravilno navajate, da je do povračila stroškov prevoza na delo upravičen vsak zaposleni, če razdalja od naslova, s katerega se vozi na delo, do sedeža opravljanja dela znaša več kot dva kilometra. Nadalje pa je v članku kot zanimivost posebej izpostavljeno, da so med prejemniki povračil stroškov prevoza tudi poslanci, ki živijo v Ljubljani, in najemniki službenih stanovanj. Glede teh navedb poudarjamo, da trenutno le en poslanec prejema povračilo stroškov prevoza od kraja službenega stanovanja, saj je to od sedeža državnega zbora oddaljeno več kot dva kilometra, ostali najemniki službenih stanovanj pa do povračila stroškov prevoza niso upravičeni. Enako velja tudi za druge poslance, ki prebivajo v Ljubljani, in sicer povračilo prejemajo zgolj tisti z bivališčem, oddaljenim nad dva kilometra. Prav tako pojasnjujemo, da poslancev Aleksandra Prosena Kralja in Dejana Zavca ni več med najemniki službenega stanovanja, kot bi se lahko sklepalo iz članka.
Glede navedb o višini bruto mesečne poslanske plače (večina naj bi prejemala dobrih 5000 evrov bruto mesečno) navajamo točnejše podatke. Poslanci prejemajo plačo glede na uvrstitev v plačni razred, in sicer so glede na funkcije, ki jih opravljajo v delovnih telesih in poslanskih skupinah državnega zbora, uvrščeni od 55. plačnega razreda (3826,01 evra bruto) do 62. plačnega razreda (5034,77 evra bruto), izjema je predsednica državnega zbora, ki je v 65. plačnem razredu (5663,42 evra bruto). Največ poslancev, in sicer kar 50, je uvrščenih v 56. plačni razred (3979,04 evra bruto).
Karmen Uglešić, DZ, vodja službe za odnose z javnostmi - sekretarka