Taksistom za februarsko opozorilno vožnjo skupaj 22.800 evrov kazni. Kaj jim očitajo?

STA, A.L.
16.03.2021 12:38
Policija je 57 taksistom, ki so februarja pred poslopjem DZ izrazili nestrinjanje s pravili glede obveznega testiranja na novi koronavirus na 72 ur, izrekla za 22.800 evrov kazni, so danes sporočili iz sindikata taksistov. Vozniki bodo na kazni vložili zahtevo za sodno varstvo, sindikat se je glede vladnega odloka obrnil tudi na ustavno sodišče.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

V sindikatu taksistov pri Sindikatu delavcev prometa in zvez so v sporočilu za javnost zapisali, da so taksisti pri opozorilni vožnji 23. februarja na Šubičevi ulici in drugih ulicah okoli poslopja DZ zagotovili reševalni pas in po sredini ceste omogočili dostop reševalnim vozilom.

Obenem so navedli, da so vozniki cesto uporabljali izključno za cestni promet, torej za zakonsko predviden namen. Vozili so namreč po vozišču, ki je določen za cestni promet in želeli na miren način opozoriti na položaj, ki je zanje nastal zaradi izvrševanja vladnega odloka glede obveznega testiranja na novi koronavirus na 72 ur, so zapisali v sindikatu.

V sindikatu prepričani, da vozniki prekrška, ki se jim očita, niso storili ne iz malomarnosti ne z naklepom

Tam so prepričani, da vozniki niso ogrožali nikogar in da zaradi njihovega ravnanja ni bila v ničemer povečana možnost prenosa nalezljive bolezni, s svojim ravnanjem pa da niso kršili drugih predpisov.

Policisti so udeležence v opozorilni vožnji po pojasnilih sindikata popisali, nekaterim tudi že na samem kraju izdali plačilne naloge, vse skupaj pa je 57 voznikom očitano, da so javno cesto uporabljali na prepovedan način, ker naj bi zasedli cestišče z namenom oviranja prometa na njem in izražanja nasprotovanja vladnim odlokom. Po podatkih policije bo kazen prejelo 57 voznikov v skupnem znesku 22.800 evrov.

V sindikatu so prepričani, da vozniki prekrška, ki se jim očita, niso storili ne iz malomarnosti ne z naklepom, zato za očitane prekrške ne morejo biti odgovorni. Kaznovanje zato, ker so izražali kritiko vladi, očitno ni namenjeno zagotavljanju prometne varnosti, ampak "izkazovanju moči in represije", so zapisali.

Donatorje vabijo, da se obrnejo na spletno stran sindikata taksistov

V sindikatu trdijo tudi, da policisti, ki so izdajali plačilne naloge, pred izdajo niso upoštevali izjav, ki so jih vozniki želeli dati že na kraju samem, oziroma jih niso zaslišali, s čimer je bila po njihovem prepričanju storjena kršitev postopka. Na samem kraju so policisti po navedbah sindikata snemali registrske številke vozil, blokirali cesto in voznike popisovali, pojasnil, zakaj jih popisujejo, pa niso dali.

Vozniki bodo na izrečene denarne kazni vložili zahteve za sodno varstvo, napovedujejo v sindikatu, kjer se zahvaljujejo Pravni mreži demokracije za podporo in pomoč pri tem. Preko Sindikata delavcev prometa in zvez pa so vložili tudi ustavno presojo vladnega odloka, ki ureja to področje. Pri tem pričakujejo, da bo pomislekom o "neustreznem in neutemeljenem testiranju" ustavno sodišče pritrdilo.

Ker so se pri njihovih aktivnostih "pojavili ogromni stroški", v sindikatu vse zainteresirane podpornike prosijo za donatorska sredstva. Donatorje vabijo, da se obrnejo na spletno stran sindikata taksistov ali jim pišejo prek elektronske pošte.

Vlada je sicer le dan po omenjenem protestu izdala spremenjen odlok, po katerem se morajo taksisti na novi koronavirus s testom PCR ali hitrim testom testirati enkrat tedensko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta