Stranka SDS bo vložila interpelacijo zoper vlado Roberta Goloba

M.R., STA
25.02.2025 09:50

Največja opozicijska stranka SDS bo spet vložila interpelacijo proti vladi Roberta Goloba.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stranko SDS je zmotil komentar Goloba in Sukič glede izjav prvaka SDS Janeza Janše na shodu Glasa upokojencev pretekli teden.
Robert Balen

Z njo so zagrozili že konec preteklega tedna, ko so zahtevali opravičilo predsednika vlade Roberta Goloba in podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič zaradi "njunih laži" glede udeležbe prvaka SDS Janeza Janše na shodu Glasu upokojencev. 

Pretekli petek so Goloba in Sukič javno pozvali, naj se opravičita, ali pa bodo podali predlog za razrešitev podpredsednice DZ in vložili interpelacijo vlade Roberta Goloba. Včeraj so v državnem zboru poslanci največje opozicijske stranke že podali predlog za razrešitev Sukič. Danes pa bo, kot so napovedali v stranki, o vložitvi interpelacije spregovoril poslanec SDS Zvonko Černač.

Levica, katere članica je Sukič, je že v petek odgovorila s sporočilom za javnost, ki ga je naslovila "Opravičilo Levice in Nataše Sukič""Slovenski demokratski stranki (SDS) se opravičujemo, ker smo jih obtožili le oškodovanja upokojencev, saj smo pri tem pozabili na njihovo trdo delo na področju poglabljanja neenakosti, privatizacije, korupcije, širjenja sovraštva, izvajanja represije nad drugače mislečimi in uničevanja slovenske kulture," so zapisali v kratkem sporočilu za javnost. 

Po včerajšnji vložitvi predloga za razrešitev podpredsednice DZ pa so se v Levici odzvali z besedami: "V Levici smo presenečeni nad današnjo vložitvijo predloga za razrešitev Nataše Sukič z mesta podpredsednice državnega zbora, potem ko smo prejšnji teden ugodili zahtevi SDS in izrekli opravičilo. Danes se je tako še enkrat izkazalo, da Janezu Janši in SDS ne gre zaupati."

Že v petek so se na zahtevo SDS po opravičilu odzvali tudi v kabinetu predsednika vlade. Zapisali so, da je "nesporno dejstvo", da se je odmerni odstotek za izračun pokojnin v času druge Janševe vlade leta 2012 znižal za okoli 20 odstotnih točk. "Sicer pa se vedno veselimo argumentirane razprave in izmenjave dejstev o položaju upokojencev in drugih ključnih družbenih vprašanjih. Zavržno je, da SDS izkorišča upokojence za svoje politične obračune, kar je bilo vidno tudi v sredo, ko je pod pretvezo shoda upokojencev šlo dejansko za predvolilni shod SDS," so dodali v odzivu.

Golob je namreč minuli teden v oddaji 24ur zvečer dejal, da je prav Janševa vlada leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po njegovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj. Podobno izjavo o nižanju odmernega odstotka je podala tudi Nataša Sukič.

Kaj pravi Zpiz?

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je pojasnil, da se je odmerni odstotek z reformo iz leta 2012 matematično preračunal. Matematični preračun je bil po njihovih besedah potreben, ker je nova reforma prinesla nov način izračunavanja valorizacijskega količnika, ki se upošteva pri izračunu pokojninske osnove.

Skladno s pokojninsko reformo iz leta 1999 bi odmerni odstotek za moške za 40 let pokojninske dobe leta 2013 znašal 78 odstotkov. Po pokojninski reformi, ki so jo v DZ leta 2012 sprejeli brez glasu proti, pa je bil odstotek za odmero pokojnine določen precej nižje, pri 57,25 odstotka. A ker se je spremenil valorizacijski količnik, je po reformi 2012 izračunani odmerni odstotek ustrezal dejanskemu odstotku iz reforme pred tem, izhaja iz pojasnil Zpiza.

Že drugič v interpelacijo Golobove vlade

Prvo interpelacijo o delu in odgovornosti vlade Roberta Goloba je skupina poslancev SDS vložila že marca 2023. Očitali so ji združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine, ukinitev urada za demografijo, opustitev dolžnega ravnanja na področju zdravstva in na področju preprečevanja nezakonitih migracij. V državnem zboru so 19. aprila 2023 opravili le razpravo, saj predlagatelji niso vložili nobenega predloga sklepa oz. konstruktivne nezaupnice, o katerih bi lahko glasovali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.