Matthew Caruana Galizia
V Bruslju so oktobra med drugim oživela pogajanja med Svetom Evropske unije, Evropskim parlamentom in Komisijo o financiranju 400 milijonov evrov vrednega plinovoda, ki bi tekel od Sicilije do zasebnega energetskega podjetja ElectroGas na Malti. V pismu 3. decembra so trije sinovi in mož umorjene novinarke Slovenijo kot predsedujočo Svetu EU pozvali, naj odstrani izjemo, ki dopušča financiranje izgradnje infrastrukture za fosilna goriva na Malti iz evropskih sredstev. Cilj EU je namreč postopno opuščanje tovrstnih projektov.
V pismu so izpostavili v oči bodeče dejstvo, da bi okrog 100 milijonov evrov evropskega denarja prejela prav družba ElectroGas, katere delničar je Yorgen Fenech – eden od obtoženih umora novinarke Daphne Caruana Galizia, ki v tej zadevi trenutno čaka na sojenje.
Slovensko predsedstvo Svetu EU podpira izjemo in s tem financiranje izgradnje plinovoda, piše v pismu. "Pozivamo vas, da sprejmete pravo odločitev. Ne nagradite umora. Ne nagradite korupcije. Ne podprite izjeme za gradnjo plinovoda Melita," še družina Caruana Galizia poziva premiera Janeza Janšo, slovenskega stalnega predstavnika v Bruslju Iztoka Jarca in njegovo namestnico Tamaro Weingerl Požar.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil Matthew Caruana Galizia, je njegova mama razkrila vpletenost omenjene družbe v koruptivne posle z malteško vlado. "Ta projekt je v zasebnem interesu peščice ljudi in v nasprotju z vsemi moralnimi načeli EU. Če bo izveden, bo državo prisilil v uporabo fosilnih goriv do konca življenj naših otrok," je dejal.
Slovenija na strani posrednega financiranja koruptivnežev
Iztok Jarc
"Razočarani smo nad pasivnim odnosom Slovenije. S tem kaže popolno nesposobnost vodenja," se je odzval Matthew Caruana Galizia. Kot je dejal, upe za odločnejše nasprotovanje financiranju polaga v francosko predsedstvo, ki v začetku prihodnjega leta sledi slovenskemu.
Na Francijo stavi tudi evropska poslanka iz skupine Renew Claudia Gamon. Slovenski in malteški argument za gradnjo plinovoda je označila za "zelo zelo neprepričljiv izgovor". Pojasnila je, da z evropskim denarjem ne bi smeli financirati nobenega projekta, četudi okolju zelo prijaznega, če s tem posredno podpirajo umor novinarke.
"Slovensko predsedstvo in malteška vlada sta postala nekoliko nervozna, saj želimo, da je javnost s tem seznanjena. Najverjetneje so mislili, da jim bo projekt uspelo speljati stran od oči javnosti," je dejala Claudia Gamon. Pojasnila je, da bodo v prihodnjih dneh in tednih na Slovenijo in Svet EU ustvarili pritisk za ugodno rešitev problema, saj je ta odvisna zgolj od politične volje.