Jurij Lep napoveduje podporo interpelaciji. Poslanec Robert Polnar, ki je sicer član poslanske skupine Desus, ne pa tudi član stranke, pa interpelacije ne bo podprl. Po njegovih besedah imajo namreč danes na interpelaciji ministra, ki je zgodovinsko gledano uresničil najvišji odhodkovni proračun za kulturo v času samostojne Slovenije.
Po Polnarjevih besedah so se v poslanski skupini dogovorili, da bosta dva poslanca podprla interpelacijo, trije pa ne. "Ali to še drži, ne vem. Vem pa, da sam interpelacije ne bom podprl," je dejal.
Poslanec Branko Simonovič ni želel razkriti, kako bo glasoval. Spomnil je le na stališče poslanske skupine, da se bodo na koncu razprave odločili, kako bodo glasovali.
Poslanka SDS Alenka Jeraj je v izjavi ob robu seje DZ dejala, da je treba sicer na odločitev poslancev Desusa počakati do glasovanja. A po njenem mnenju interpelacije ne bodo podprli in položaj ministra tako ni ogrožen.
V koalicijskih SDS in NSi interpelacije ministra za kulturo Vaska Simonitija ne bodo podprli. Večinsko pa tudi ne v SMC, kjer pričakujejo, da bo minister svoje delo nadaljeval preudarno, upoštevajoč socialni dialog.
Neenotni Desus, malo v vladi, malo v opoziciji
Da bo Desus interpelacijo proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju podprl, so na začetku interpelacijske izredne seje DZ zjutraj sporočili iz stranke. Prepričani so, da je minister izgubil zaupanje javnosti, predvsem civilne družbe in medijev, "prav dejavnost slednjih pa v skladu z zakonom o medijih temelji na svobodi izražanja, nedotakljivosti in varstvu človekove osebnosti in dostojanstva, na svobodnem pretoku informacij in odprtosti medijev za različna mnenja, prepričanja in za raznolike vsebine", so navedli.
"V stranki razumemo kulturo kot ključno polje oblikovanja in izražanja identitete naše skupnosti in posameznika, ki ji pripada. Zato podpiramo obstoj in razvoj kulture na vseh področjih, predvsem pa zagotovitev zadostnega obsega njenega delovanja v vseh razmerah," navajajo.
"Ker v Desusu zagovarjamo popolno svobodo in neodvisnost medijev, tudi v prihodnje ne bomo pristajali na nikakršne aktivnosti, ki bi posegale v pravico do svobodnega izražanja." interpelacijske razprave v DZ.
Neverjetni uspehi?
"Vasko Simoniti se jutri na interpelaciji ne bo zagovarjal. Prišel bo predstavit skoraj neverjetne uspehe mandata v enem letu. Zagovarjala se bo opozicija. Razložiti bodo morali, kako so sredi konkunkture (verjertno konjunkture, op. a.) za kulturo namenili manj, kot je Simoniti sredi koronakrize," je včeraj tvitnil predstavnik za odnose z javnostmi na ministrstvu za kulturo Mitja Iršič.
Znano je: čeprav v vladi še vedno sedi en minister iz kvote te stranke (kmetijski Jože Podgoršek), je začasni vodja Desusa Anton Balažek dal že nekajkrat vedeti, da so opozicijska stranka.
"Interpelacijo bom sam podprl. Poslanska skupina Desus je, skupaj z mano, ves čas vlagala energijo in nasprotovala ukrepom kulturnega ministra, predvsem na področju medijev. Zato bomo jutri (danes, op. p.) seveda kritični," je sicer že za današnji Večer povedal poslanec Jurij Lep, ki je nedavno napovedal odcepitev od poslanske skupine DeSUS.
Tudi v poslanski skupini SMC naj bi bili nekateri za ministrov odhod. Vsi pred Simonitijem interpelirani ministri Janševe vlade so sicer glasovanje v DZ preživeli.
Simoniti: Delam v dobro slovenske kulture
Predlagatelji interpelacije so v obrazložitvi predloga na seji DZ med drugim izpostavili ministrov odnos do samozaposlenih v kulturi in javnih medijev. Po besedah Matjaža Nemca (SD) je minister izgubili zaupanje strokovne javnosti. Violeta Tomić (Levica) pa ga je pozvala, naj pokaže državotvornost in sam odstopi.
Minister je nato vse očitke iz interpelacije zavrnil. "Kot minister delam v dobro slovenske kulture," je zatrdil.
Simoniti je interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB, označil za grob napad na institut parlamentarne demokracije.
"Naša kulturna politika zajema skrb in pomoč za zelo širok spekter kakovostne profesionalne kulture in umetnosti, kakor tudi za zelo razvejano dejavnost ljubiteljske kulture, skrb in pomoč za obnovo dediščine in muzejsko ter arhivsko dejavnost, skrb in pomoč za spodbudo kreativni industriji in vsem kakovostnim ustvarjalcem v polju samozaposlenih v kulturi. Za prevarante in šarlatane, ki se sklicujejo na kulturo, pa ne bo prostora," je rekel.
Trdi, da v besedilu interpelacije ni dokazano, da bi pri svojem delu kršil katerekoli zakonske in druge pravne podlage, ki urejajo področje kulture, ravnal neodgovorno ali ravnal zoper interese kulturnega področja.
"Čez 18 ur boste izvedeli vse"
Če podpore ne bi pričakoval, ga ne bi bilo tukaj, je minister Simoniti povedal, ko je zjutraj prišel v DZ: "Konec bo znan čez 18 ur. Kakršen bo, bo. Takrat boste izvedeli vse."
Glasovanje jutri sredi dneva
Poslanke in poslanci bodo o interpelaciji ministra danes razpravljali 14 ur, torej do 23. ure, nadaljevali pa bodo v četrtek, ko je po časovnici sredi dneva predvideno tudi glasovanje.
Minister je zanikal napade na svobodo in neodvisnost novinarskega dela ter poudaril, da je zanju skrbel. Po njegovih besedah tudi ne obstaja en evidenten dokaz, da bi osebno ali kakorkoli drugače posegel v programsko neodvisnost Radiotelevizije Slovenija ali STA.
Simoniti pravi, da ni zadrževal izplačevanja finančnih sredstev za že opravljeno delo na področju filma in filmske produkcije ter nikomur ni politično odvzel statusa samozaposlenega v kulturi.
Prav tako tudi ni deložiral nobenega najemnika prostorov na Metelkovi 6 v Ljubljani, je dejal in pojasnil, da jih je obvestil, da ministrstvo te prostore potrebuje, pri čemer pa imajo eno leto časa, da najdejo nadomestne prostore.
"Ne vodim retrogradne politike niti nisem zanemaril socialnega dialoga," je zavrnil očitke na svoj račun. Za nazaj da mora reševati nekatere zelo pereče probleme, ker se v zadnjih 12 letih bodisi niso ustrezno reševali bodisi rešili. Sam jih rešuje aktivno, hitro in učinkovito, je povedal. Omenil je letošnji rekordni proračun za kulturo in uveljavitev t. i. kulturnega evra.