Samozaposleni in ukrepi zaradi koronavirusa: "O odlogu plačil nočem niti razmišljati"

Kristina Božič
17.03.2020 17:32

Jutri bo odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide obravnaval predlog zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ne vključuje možnosti podpore samozaposlenim in samostojnim podjetnikom. Zakonodajnopravna služba je na zakon s petnajstimi členi, dala pripombe na kar enajst členov. Apel vladi Janeza Janša naj zagotovi enakopravnost v interventnih ukrepih tudi za samozaposlene ima že okoli 10.000 podpisnic in podpisnikov. Trije samozaposleni, ki že občutijo posledice ukrepov, so nam pojasnili, zakaj je enakopravnost ukrepov nujna, kaj bi lahko bile rešitve in česa si ne želijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ekipa trgovine Arbadakarba iz Ptuja, ko ukrepi za preprečevanje širitve koronavirusa še niso veljali. Samostojna podjetnica Kristina Vrdjuka pravi, da je optimistična oseba, a da jo ob ideji o odlogu plačil skrbi. "Odlog plačil pomeni le kopičenje dolgov in obveznosti," pojasni, da se soočajo s skoraj popolnim izpadom prometa.
Arhiv Arbadakarba

Kristina Vrdjuka ima na Ptuju trgovino z baloni in programom za zabavo Arbadakarba. Je samostojna podjetnica in s tremi sodelavci so ustvarjali cirkuške in otroške predstave, dekoracije, gostovali so na občinskih dogodkih, v trgovskih centrih in na rojstno-dnevnih zabavah. Da se situacija spreminja zaradi epidemije koronavirusa so začeli opažati že pred dvema tednoma, ko so dobili prve odpovedi dogodkov.

Ekipa trgovine Arbadakarba iz Ptuja, ko ukrepi za preprečevanje širitve koronavirusa še niso veljali. Samostojna podjetnica Kristina Vrdjuka pravi, da je optimistična oseba, a da jo ob ideji o odlogu plačil skrbi. "Odlog plačil pomeni le kopičenje dolgov in obveznosti," pojasni, da se soočajo s skoraj popolnim izpadom prometa.
Arhiv Arbadakarba

Osebni minus bo državni minus

Koreografinja, plesalka in producentka Dragana Alfirević živi v družini z dvema otrokoma, kjer izpad prihodkov zaradi zaustavitve kulturno-družbenega življenja pomeni, da so vsi izgubili varnost preživetja. Kot soustanoviteljica Nomad Dance Academy dnevno skrb za otroka dopolnjuje še skrb za osebno preživetje in za obstoj organizacije, ki veliko sodeluje mednarodno, kar je zdaj zaustavljeno, projekti pa izgubljeni. A vendar opozori na tiste, ki so v še bolj ranljivem položaju: "Veliko je takšnih delavcev v kulturi, katerih delo ni vezano za določeno organizacijo. Oni so trenutno najranljivejši."
Vendarle pa upa, da je globalna pandemija koronavirusa prinesla spoznanje, da "smo vsi del istega ekosistema, tako v biološkem in geografskem, kot v ekonomskem smislu". "Nihče ne ve, kdaj in kako se bo situacija s koronavirusom razpletla in kakšne bodo posledice, zato je pomembno, da se mesečno zagotovi minimalna plača vsakemu prebivalcu in prebivalki, ne glede na to, ali je samozaposlen, samostojni podjetnik ali kaj tretjega, vse dokler je zadržan od dela in dokler, delu vkljub, zaradi različnih razlogov ne more prejeti plačila," pravi. Omeni primer Nemčije, ki je sisteme pomoči že vzpostavila. 

"Globalno se nam ponuja odlična priložnost za konceptualni razmislek, kakšna družba hočemo biti," pravi Dragana Alfirević. "Za premislek o tem, kaj je v zadnjih desetletjih bilo privatizirano, kaj je v družbeni lasti, ter zakaj je to dobro in zakaj ne." 
Reuters

Bo edino sporočilo oblasti, znajdite se?

Slikar Marko Tušek je na družbenih omrežjih že pred dnevi objavil opozorilo o diskriminatornemu pristopu države do samozaposlenih. Že 30 let je samozaposlen in v vsem tem času kljub vplačilom ni bil niti en dan upravičen do nadomestila za bolniško odsotnost. tudi če bi sedaj moral iti v samoizolacijo in karanteno, nadomestila ne bi prejel. "Moje preživetje in preživetje moje družine je odvisno od vsakodnevne iznajdljivosti in od širokega nabora znanj in veščin, ki jih neprestano dopolnjujem," je opisal preživljanje iz meseca v mesec tudi kot scenograf, fotograf in oblikovalec. 

Prostori javnih institucij z bogato dediščino in vsebinami, ki so tudi ključni podij za življenje široke kulturne družbene produkcije, samevajo. Kako daleč v preteklost nas lahko potisnejo oblastni ukrepi, če vlada ne bo vsem enakopravno zagotovila sistemskih možnosti podpore in pomoči, opozarja Marko Tušek.
Arhiv Naročnika
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta